BODRUMDA MANTAR DÖŞEMEDE PERDELERİN T HATASI

gençmüh

Etkin Üye
İyi çalışmalar herkese

Son dönemde asmolen döşemenin gerekli yönetmelik şartları analizlerde kurtarmadığı için bölgemizde bu döneme kadar hiç tercih edilmeyen mantar döşeme furyası başladı. Kirişli çerçeve sistemden sonra ne kadar araştırma yapsam da bu konuda tecrübelerim az olduğu için mantar döşemede zorluk yaşamaktayım. Ekteki projede yaşadığım bazı sorunlarda ve genel olarak mantar döşeme konusunda tavsiyelerinizi dinlemek isterim şimdiden teşekkürler.

1-Bodrumdaki perdelerin bir çoğunda T uyarısı alıyorum, daha önceden bunun sebebinin perdeye bağlı donatı aksındaki donatı tipinden kaynaklanmıştı konsol olan donatı tipi üstte ve altta düz olarak yaptığımda düzelmişti fakat burda aynı sorun devam etmekte. ( mantar döşemede donatı aksların üstte ve alt düz olması radye temel gibi en mantıklı seçim galiba )

2-Bodrumdaki perdelerin t sorununun dışında zemin katla birlikte boyutlarını artırmama rağmen orta donatıları çok sık çıkmakta bu da uygulamada problem teşkil etmekte acaba genel tasarımımda mı bir problem var ?( zemin kat otopark olduğu için istedediğim gibi x doğrultusununu simetrik perdelerle çözemedim.)

3-Binanın ön cephesi tamamen çıkma burada onları bir bütün gibi düşünüp konsol yapmadan tek çalıştırdım, fakat arkada mimari projeden dolayı kapalı çıkma konsol çalıştırmaya çok müsait o kısmı ise ayırıp konsol çalıştırdım hangi tercih daha doğru sizce?

4-Son katta saçaklardan dolayı çıkma epey fazla ondan dolayı döşemelerde farklı sorunlarda karşılaştım döşeme kalınlığını 25 cm yapmama rağmen çözemedim, acaba döşeme tasarımımda atladığım bir hata mı var ?

Ekli dosyalar

• B+3 KAT MANTAR.cde
    3 MB · Görüntüleme: 38
Merhaba;

1-bodrumdaki perdelerin bir çoğunda t uyarısı alıyorum, daha önceden bunun sebebinin perdeye bağlı donatı aksındaki donatı tipinden kaynaklanmıştı konsol olan donatı tipi üstte ve altta düz olarak yaptığımda düzelmişti fakat burda aynı sorun devam etmekte. ( mantar döşemede donatı aksların üstte ve alt düz olması radye temel gibi en mantıklı seçim galiba )

Bodrum kattan normal kata geçiş katında bulunan döşemelerde bu durumun oluşması beklenebilir. Bu durumda bodrum kat tavan döşemesinde, perde-döşeme bağlantısında ek donatı modellemesi yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda gönderdiğim eğitim videosunun 30:00 dakikasından itibaren izleyebilirsiniz.

Bir diğer yol da perde döşeme bağlantısının bulunduğu yere döşeme hesap aksı tanımlayarak bu hesap aksındaki donatıları düzenlemek olabilir. aşağıdaki resimde 3 numaralı döşeme hesap aksını perde sınırlarında tanımlanmış bir örneği gösterilmektedir.

1631872930704.png

Örneğin yukarıdaki 3 numaralı hesap aksında aşağıda gönderdiğim değişikliği yaptığımda (T) hatası giderilmektedir. Bu donatıları alt ve üstte fi12/15 yapıp ayrıca fi12/15 'lik bir ek donatı yerleştirdim. Buradaki donatı artışından ötürü Buradaki donatı artışı da yalnızca 3 numaralı betonarme hesap aksı sınırlarında olacaktır.

1631875824733.png

Burada yapılan donatı artışından ötürü perde-döşeme bağlantısının yeterli gelişi de aşağıdaki görselde belirtilen raporda gösterilmektedir. alt ve üstte fi12/20 olan donatıdaki (artırım olmadan) dayanım sağ taraftaki raporda gösterilirken alt ve üstte fi12/15 yapıp ayrıca fi12/15 'lik bir ek donatı yerleşimi ile yapılan dayanım artışı sol taraftaki raporda yeterli hale gelmiştir.

1631876257662.png

Detaylı bilgi için aşağıdaki başlıkları da inceleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

2-bodrumdaki perdelerin t sorununun dışında zemin katla birlikte boyutlarını artırmama rağmen orta donatıları çok sık çıkmakta bu da uygulamada problem teşkil etmekte acaba genel tasarımımda mı bir problem var ?( zemin kat otopark olduğu için istedediğim gibi x doğrultusununu simetrik perdelerle çözemedim.)

Burada sorunu boyutları artırarak değil, yukarıda bahsettiğim döşeme perde arasındaki donatı miktarını artırarak yapabilirsiniz.

3-binanın ön cephesi tamamen çıkma burada onları bir bütün gibi düşünüp konsol yapmadan tek çalıştırdım, fakat arkada mimari projeden dolayı kapalı çıkma konsol çalıştırmaya çok müsait o kısmı ise ayırıp konsol çalıştırdım hangi tercih daha doğru sizce?

Burada kabuk sonlu elemanlar ile analiz yapıldığından herhangi bir fark bulunmayacaktır. İki modelleme de doğru şekilde yapıldığında sonuçların aynı çıkmasını bekleriz.

4-son katta saçaklardan dolayı çıkma epey fazla ondan dolayı döşemelerde farklı sorunlarda karşılaştım döşeme kalınlığını 25 cm yapmama rağmen çözemedim, acaba döşeme tasarımımda atladığım bir hata mı var ?

Döşemelerde döşeme gerilme kontrollerinin yetersiz olduğu durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar genellikle perde/kolon - döşeme birleşiminin olduğu noktalarda ortaya çıkar. Bu sebeple Bu bölgelere ek donatı yerleşimi yapmak uygun bir çözüm olabilir. Aşağıdaki eğitim videosunda bu konu ile ilgili detaylı anlatımı bulabilirsiniz.

1631873420130.png

Ayrıca bu başlıkları da inceleyebilirsiniz.

Perdelere tanımlanan kirişlerde duvar yükleri tanımlı. Bu değerler varsayılan değerler olduğundan bu yükler kalmış olabilir. Kontrol edilmesinde fayda olacaktır.

Bunun yanında sonlu eleman aralıkları 80 cm olarak tanımlanmış. Bu değeri hem döşeme hem de perdelerde 40 cm veya 20 cm 'e düşürmek kirişsiz döşemeler için daha uygun bir çözüm olacaktır.

Bunun yanında eğer imkanınız var ise X yönündeki perdeleri simetrik şekilde modellemek daya uygun bir taşıyıcı sistem oluşturacaktır. Aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi X yönünde perdeler yapının bir tarafında toplanmış gibi gözüküyor.

1631873877305.png

Saygılarımla....

Merhaba;

Bodrum kattan normal kata geçiş katında bulunan döşemelerde bu durumun oluşması beklenebilir. Bu durumda bodrum kat tavan döşemesinde, perde-döşeme bağlantısında ek donatı modellemesi yapabilirsiniz. Bunun için aşağıda gönderdiğim eğitim videosunun 30:00 dakikasından itibaren izleyebilirsiniz.

Bir diğer yol da perde döşeme bağlantısının bulunduğu yere döşeme hesap aksı tanımlayarak bu hesap aksındaki donatıları düzenlemek olabilir. aşağıdaki resimde 3 numaralı döşeme hesap aksını perde sınırlarında tanımlanmış bir örneği gösterilmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 20524

Örneğin yukarıdaki 3 numaralı hesap aksında aşağıda gönderdiğim değişikliği yaptığımda (T) hatası giderilmektedir. Bu donatıları alt ve üstte fi12/15 yapıp ayrıca fi12/15 'lik bir ek donatı yerleştirdim. Buradaki donatı artışından ötürü Buradaki donatı artışı da yalnızca 3 numaralı betonarme hesap aksı sınırlarında olacaktır.

Ekli dosyayı görüntüle 20530

Burada yapılan donatı artışından ötürü perde-döşeme bağlantısının yeterli gelişi de aşağıdaki görselde belirtilen raporda gösterilmektedir. alt ve üstte fi12/20 olan donatıdaki (artırım olmadan) dayanım sağ taraftaki raporda gösterilirken alt ve üstte fi12/15 yapıp ayrıca fi12/15 'lik bir ek donatı yerleşimi ile yapılan dayanım artışı sol taraftaki raporda yeterli hale gelmiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 20532

Detaylı bilgi için aşağıdaki başlıkları da inceleyebilirsiniz.

Burada sorunu boyutları artırarak değil, yukarıda bahsettiğim döşeme perde arasındaki donatı miktarını artırarak yapabilirsiniz.

Burada kabuk sonlu elemanlar ile analiz yapıldığından herhangi bir fark bulunmayacaktır. İki modelleme de doğru şekilde yapıldığında sonuçların aynı çıkmasını bekleriz.

Döşemelerde döşeme gerilme kontrollerinin yetersiz olduğu durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar genellikle perde/kolon - döşeme birleşiminin olduğu noktalarda ortaya çıkar. Bu sebeple Bu bölgelere ek donatı yerleşimi yapmak uygun bir çözüm olabilir. Aşağıdaki eğitim videosunda bu konu ile ilgili detaylı anlatımı bulabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 20525

Ayrıca bu başlıkları da inceleyebilirsiniz.

Perdelere tanımlanan kirişlerde duvar yükleri tanımlı. Bu değerler varsayılan değerler olduğundan bu yükler kalmış olabilir. Kontrol edilmesinde fayda olacaktır.

Bunun yanında sonlu eleman aralıkları 80 cm olarak tanımlanmış. Bu değeri hem döşeme hem de perdelerde 40 cm veya 20 cm 'e düşürmek kirişsiz döşemeler için daha uygun bir çözüm olacaktır.

Bunun yanında eğer imkanınız var ise X yönündeki perdeleri simetrik şekilde modellemek daya uygun bir taşıyıcı sistem oluşturacaktır. Aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi X yönünde perdeler yapının bir tarafında toplanmış gibi gözüküyor.

Ekli dosyayı görüntüle 20526

Saygılarımla....

Teşekkürler Oğuzcan Bey mantar döşeme konusunda çok bilgilendirici oldu.

Sadece yuvarlak içine aldığım iki kolonun zımbalama sorunu kaldı, sorun da kolona kademeli beton bastığı için oluşuyor galiba en kötü 20 25 cmlik bir diş ilede o sorunu aşmayı düşünüyorum.zımbalama sorunu.png

Merhaba;

İşaretlediğiniz kolonlar döşemelerin kenarında bulundukları için zımbalama yetersizliği çıkabilir. Burada zımbalama çevresini artıracak şekilde önlemler almak en doğru çözüm olacaktır. Bunun için işaretlediğiniz kolonlardaki döşemeleri planda düz bir çizgi haline modellemeniz daha faydalı olacaktır. Kolon başlığı tanımlamak da zımbalama konusunda yardımcı olacaktır.

Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

Saygılarımla...

Merhaba;

İşaretlediğiniz kolonlar döşemelerin kenarında bulundukları için zımbalama yetersizliği çıkabilir. Burada zımbalama çevresini artıracak şekilde önlemler almak en doğru çözüm olacaktır. Bunun için işaretlediğiniz kolonlardaki döşemeleri planda düz bir çizgi haline modellemeniz daha faydalı olacaktır. Kolon başlığı tanımlamak da zımbalama konusunda yardımcı olacaktır.

Detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz:

Saygılarımla...
Teşekkürler Oğuzcan Bey

Sonradan şöyle bir fikir geldi aklıma dış kenarlara 25/50 kiriş döndüm sorun çözüldü. Ama normalde biliyorsunuz kiriş yüksekliği döşeme yüksekliğin 3 katından fazla olmalı. Kiriş yüksekliği 50, döşeme kalınlığı 22 olmasına rağmen geometri kontrolünde böyle bir uyarı vermedi. Acaba Kirişsiz mantar döşemelerde bu kontrole gerek kalmıyor mu ?

Benim de bir sorum olacak, acaba bu tür yapılarda bodrum kat döşemesini kaset yapıp normal katları kirişsiz yapmak mümkün müdür? Bodrum kat rijit yapı olduğu için?

TBDY 2018 de katlarda farklı döşeme tiplerinin kullanılması ile ilgili herhangi bir bilgi yok. Her iki döşeme tipi için TBDY 2018 koşulları sağlanıp elverişsiz olan durum dikkate alınarak çözüm yapılabilir.
Ayrıca projeyi sunacağınız idareden görüş almanızı öneririm.

Geri