Burulma Sorunu çözemiyorum

Merhaba, projemde burulma sorunu mevcut ama ne yapsam ne etsem çözemiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz ?

Ekli dosyalar

• Müftülük Binası.cde
    1.7 MB · Görüntüleme: 10
Burulma sorunu olarak kast ettiğiniz sorun hangisidir, ekran görüntüsü ekler misiniz?

Bazı proje notları ;
PG2 grup perdesinin tanımında hata var. P57 perdesi tek başına bir perde. Perde grubuna dahil edilmemesi gerekir.

1655124526668.png

Dış merdivende mesnetlenme koşulları hatalı düzenlenmiş. Hiçbir elemana bağlanmayan kenarlarda mesnetlenme durumları seçilmemelidir. (Dış merdivende neredeye tüm kenarlar sabit mesnet olarak seçilmiş.) Ayrıca merdivenin ilgili kenarı hangi eleman bağlanıyorsa sadece o kenara bağlılığı belirtilmeli, diğer kenarlar doş bırakılmalıdır.
-Merdivenin oluşturulması
-Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi

1. bodrum katta F aksındaki perdeler kolonlara bağlanmayacak şekilde modellenmiş.. Alt katta ise kolonara bağlanıyor.
1655123931919.png
-Proje perde grubu kapasite yetersizlikleri, kolon kiriş birleşim kesme güvenliği (B) sorunları, kiriş kesme güvenliği sorunları da mevcut.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Levent Bey, öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Söylemiş olduğunuz şekilde merdivenleri tanımladım. Burulma açısından da galiba yanlış bi parametreye baktım, şuanda baktığımda burulma bodrum kat hariç 1.2'nin altında.

Sormak istediğim diğer bir soru;
Söylemiş olduğunuz, 1.bodrum katta f aksındaki perdeleri bilerek kolonlara bağlamadım, hem kesme güvenliği açısından o perdelerin kurtarmasını sağlayamadım hem de o perdelerin üst kotu -140 olduğu için kendimce kısa kolon oluşmaması için bi önlem aldım. Paftada yalıtım köpüğü koyulması konusunu da belirteceğim.
Sizce bu uygulamanın bir sakıncası var mıdır ?

Levent Bey, öncelikle yardımlarınız için teşekkür ederim. Söylemiş olduğunuz şekilde merdivenleri tanımladım. Burulma açısından da galiba yanlış bi parametreye baktım, şuanda baktığımda burulma bodrum kat hariç 1.2'nin altında.
A1 burulma düzensizliği katsayısını kast ediyorsanız, Yönetmelikte A1-burulma düzensizliği hesap yönteminin seçim nedenini etkileyen bir düzensizlik olarak verilmektedir. Dinamik analiz yöntemiyle hesap yapılması duurmunda bu düzenzsiliğin bir hükmü yoktur. Raporlarda da bu şekilde bilgi verilmektedir.
Yine de katsayının , eşdeğer deprem yükü yönetmine göre hesap için verilen sınır değerin altında olması isteniyorsa yapının deprem yüklemeleri altındaki davranışı incelenip, taşıyıcı sistemde buna göre düzenleme yapılabilir.
1.bodrum katta f aksındaki perdeleri bilerek kolonlara bağlamadım, hem kesme güvenliği açısından o perdelerin kurtarmasını sağlayamadım hem de o perdelerin üst kotu -140 olduğu için kendimce kısa kolon oluşmaması için bi önlem aldım. Paftada yalıtım köpüğü koyulması konusunu da belirteceğim.
Sizce bu uygulamanın bir sakıncası var mıdır ?
Bu şekilde veri girişi analiz modeli açısından bir sorun oluşturmaz.

Geri