Döşeme kalınlığı yetersiz hatası

mbmb

Yeni Üye
İlk defa idecad 7 de betonarme proje yapmaya çalışıyorum. Döşeme kalınlıklarını artırmama rağmen hala aynı hatayı : 'döşeme kalınlığı yetersiz' hatasını almaktayım. Acaba bu problemi nasıl halledebilirim. Bitirme ödevim olduğu için acil yardım edebilirseniz çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Proje Link :http://s3.dosya.tc/server2/t0u9yu/MBUDAKER.rar.html

Re: DÖŞEME KALINLIĞI YETERSİZ HATASI ACİL !!!

Merhaba,

Öncelikle projenizde kiriş döşeme kenarı çakışmaları ve üst üste objeler var. Geometri kontrolündeki hata olarak veriliyor.( Döşeme kenarları sadece boş kenarlara çizilmelidir.)
Döşeme Kalınlık Kontrolü Raporlarında İlgili döşemenin çalışma şekli ve olması gereken kalınlık değerine ilişkin bilgi verilmektedir.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• döşemerapor.PNG
    döşemerapor.PNG
    85.9 KB · Görüntüleme: 11,327
Soruma geri döndüğünüz için çok teşekkür ediyorum. Ama size zahmet olacak, birkaç daha sorum var. Acaba bu belirttiğiniz sorunları nasıl çözebilirim. Mesela üst üste gelen objeleri nasıl anlayabilirim. İdecad 7' yi henüz daha yeni öğrenmekteyim. Bundan dolayı tavsiye edeceğiniz çözümleri daha açık olarak geniş bir şekilde açıklarsanız çok memnun olurum.

mbmb:1abu321h' Alıntı:
Soruma geri döndüğünüz için çok teşekkür ediyorum. Ama size zahmet olacak, birkaç daha sorum var. Acaba bu belirttiğiniz sorunları nasıl çözebilirim. Mesela üst üste gelen objeleri nasıl anlayabilirim. İdecad 7' yi henüz daha yeni öğrenmekteyim. Bundan dolayı tavsiye edeceğiniz çözümleri daha açık olarak geniş bir şekilde açıklarsanız çok memnun olurum.

Araçlar menüsünden Geometri kontrolü satırını tıklayarak, mevcut Ayarlara göre kontrol yaptırın. Karşınıza hataların tespit edildiği diyalog gelecek. Diyalogda incelemek istediğiniz hata satırı tıklayıp, objeyi seç ikonu tıklayın. İlgili obje/objeler plan penceresinde seçilecektir.

Ekli dosyalar

• geometri kontrolü.PNG
    geometri kontrolü.PNG
    177.9 KB · Görüntüleme: 11,254
merhabalar,
aynı problem bende de var (sadece 4.cu bodrum kat icin soruorum)secili iki balkon dosememin kalınlıklarını ne kadar artırsam da (ornegın normal oda dosemesi 15cm,hata verdiği için balkon için 21cm'e kadar cıktım)aynı hatayı alıorum.zahmet olmazsa bakabilirmisiniz.

Ekli dosyalar

• hayri_turkmen.ide7
    3.2 MB · Görüntüleme: 586
  • balkon.PNG
    balkon.PNG
    56 KB · Görüntüleme: 10,875
projedeki son durum bu tum katlarda tek sıkıntım aynı 2 balkon dosemesi.bir yorum getirebilecek olan var mı?

Ekli dosyalar

• balkns.PNG
    balkns.PNG
    88 KB · Görüntüleme: 10,834
sefaaydinn":3yx0dl9l' Alıntı:
merhabalar,
aynı problem bende de var (sadece 4.cu bodrum kat icin soruorum)secili iki balkon dosememin kalınlıklarını ne kadar artırsam da (ornegın normal oda dosemesi 15cm,hata verdiği için balkon için 21cm'e kadar cıktım)aynı hatayı alıorum.zahmet olmazsa bakabilirmisiniz.

Merhaba,

Döşeme kalınlıklarının ne olması gerektiği Döşeme kalınlık kontrolü raporunda basılmaktadır.

Ayrıca;

-Projede geometri kontrolünde de tespit edilen kiriş döşeme kenarı çakışmaları ve üst üste obje hataları düzeltilmeli.(Döşeme kenarlara sadece boş kenarları çizilir.)
- Üst rijit bodrum katı numarası -5 girilmeli.
-Taşıyısı sistem davranış katsayısını 7 girilmeli.
-1 aksındaki K16 kirişine K4-K5 ve K5-K6 arasında kalan parçalarına farklı isim verilmesi uygun olur. (K13-K14-K15 kirişleri içinde aynı durum geçerli)

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• doseme.PNG
    doseme.PNG
    83.5 KB · Görüntüleme: 10,832
cok tesekkur ederim bıkıp usanmadan verdiğiniz cevaplar için.ekte yeni bir proje yukledim.geometri kontrolu'nde cıkan hatalar hariç sistemi yorumlayabilirmisiniz.
özellikle
-radye temel ve kat dosemelerinde yaptıgım donatı hesap akslarında her zaman suphem oluyor
-S001 ve S002 balkon dösemelerini 17cm olarak cozmek istemiyorum.tum dosemeler 12-13 cm olunca bahsettiğim balkonları da 12-13cm olarak cozmemim bir yolu var mı acaba

yeni bir kullanıcı oldugumdan onerileriniz cok faydalı olacaktır.

Ekli dosyalar

• DOGAN CUNI.rar
    3.2 MB · Görüntüleme: 199
Geri