döşeme kalınlık kontrolü

kübra

Üye
Merhaba,
Bir döşemede döşeme kalınlığı şartı sağlamıyor hatası alıyorum. Kalınlık kontrolü temiz açıklık değerini 475cm aldığımda hata vermiyor. Fakat temiz açıklık 510 cm.
Bu durumu açıklayabilir misiniz? yani gerçekte 510cm iken açıklığı daha küçük göstermek doğru mudur ?

idecad kullanmayı yeni öğreniyorum ve demo7 de çalışıyorum

Ekli dosyalar

• deneme projesi.rar
    3.9 MB · Görüntüleme: 296
kübra":3no6jrti' Alıntı:
Bir döşemede döşeme kalınlığı şartı sağlamıyor hatası alıyorum. Kalınlık kontrolü temiz açıklık değerini 475cm aldığımda hata vermiyor. Fakat temiz açıklık 510 cm.
Bu durumu açıklayabilir misiniz? yani gerçekte 510cm iken açıklığı daha küçük göstermek doğru mudur ?

TS 500 madde 11.1'e göre, programın verdiği "kalınlık aşıldı uyarısı" doğrudur. Buna göre sorunuzun yanıtı "gerçekte 510 cm iken, açıklığı daha az göstermek TS 500'e göre doğru olmaz" olur.

m = 623 / 510 = 1.221
alfas= (510+623) / (510+623 +510+623) = 0.50
lsn=510 cm.

Formülde yerine koyarsak;

h >= ( 510 / (15+ 20/1.221) ) ( 1 - 0.50/4) = 14.2 cm

12 cm sağlanmadığından program tarafından uyarı veriliyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    16.7 KB · Görüntüleme: 7,523
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    35.3 KB · Görüntüleme: 7,529
Açıklamanız için tşk ederim fakat benim öğrenmek istediğim ben döşeme kalınlığını artırmak istemiyorum. Bunun için lsn değerini küçültmekten başka çarem yok. Çizimde açıklığı küçültemem fakat kalınlık kontrolü temiz açıklık değerini değiştirebiliyorum. Anlamadığım nokta çizimde açıklık lsn=510cm iken ben bunu lsn=475 cm olarak tanımlıyorum ve problem kalmıyor. Bu nasıl oluyor?

Yani program lsn'yi gerçek uzunluğundan küçük göstermemize izin vermiş oluyor diye düşünüyorum

kübra":6w8qen4w' Alıntı:
Açıklamanız için tşk ederim fakat benim öğrenmek istediğim ben döşeme kalınlığını artırmak istemiyorum. Bunun için lsn değerini küçültmekten başka çarem yok. Çizimde açıklığı küçültemem fakat kalınlık kontrolü temiz açıklık değerini değiştirebiliyorum. Anlamadığım nokta çizimde açıklık lsn=510cm iken ben bunu lsn=475 cm olarak tanımlıyorum ve problem kalmıyor. Bu nasıl oluyor?

kübra":6w8qen4w' Alıntı:
Yani program lsn'yi gerçek uzunluğundan küçük göstermemize izin vermiş oluyor diye düşünüyorum

Bazen kirişsiz döşemelerde veya geometrisi bozuk, L tipi vb kirişli döşemelerde temiz açıklık değerine müdahale etmek gerekebiliyor. Verdiğiniz örnekte ise döşeme dikdörtgen ve döşeme boyutları(açıklıkları) her noktada sabit değerde...

Değeri değiştirmek (TS 500'ü dikkate almamak) mühendisin inisiyatifindedir... Mühendis açıklık değerini değiştiriyorsa nedenini de biliyor demektir...

İyi çalışmalar...

Tüm döşeme geometrileri dikdörtgen olmadığı ve bazı durumlarda serbest açıklık değerinin belirlenmesinde mühendisin insiyatifine gerek olabildiği için (mesela amorf şekilli bir döşeme düşünün, burada lsn değerinin kaç alınacağı konusunda 2 mühendis bile biribiriyle farklı görüş belirtebilirler...) programa serbest açıklık değerine müdahale olanağı eklenmiştir.
Serbest açıklığın net bir şekilde belli olduğu ve program tarafından da doğru belirlendiği geometrilerde hatasız bir kontrol yapmak için bu değeri değiştirmemeniz gerekir.

Selamun aleyküm,

Çalıştığım projede rapor aldığımda Radye temel kalınlığı yetersizlik sorunu çıkmaktadır. İlgili proje için kalınlık kontrolü için temiz açıklık değerini kaç alınmalıdır. Ayrica X ve Y yönünde zemin kat göreli kat ötelemesi yüksek hatası vermektedir. İlgili konularda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla

Ekli dosyalar

• Proje.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 13
Geri