Döşeme Kenarına Mesnet Atanabilir mi?

yapının birinci karından istinatın üzerine uzanan bir giriş köprüsü var. 180cm uzunluğunda 120cm eninde.
anladığım kadarıyla;
istinat duvarı ile bina girişindeki konsol döşeme arasına betonarme olmayan giriş köprüsü yapmak istiyorsunuz.
giriş köprüsünün yükü hesaplayıp yarısını istinat duvarına diğer yarısını da bina girişindeki konsolun ucuna çizgisel yük olarak verebilirsiniz.

anladığım kadarıyla;
istinat duvarı ile bina girişindeki konsol döşeme arasına betonarme olmayan giriş köprüsü yapmak istiyorsunuz.
giriş köprüsünün yükü hesaplayıp yarısını istinat duvarına diğer yarısını da bina girişindeki konsolun ucuna çizgisel yük olarak verebilirsiniz.
İfade edemediğim için kusura bakmayın. Kirişten istinata doğru uzanan 180cm uzunluğunda bir betonarme döşeme uzatmak istiyorum. şimdi bu döşemeyi istinata mesnetlediğimizden dolayı çekme gerilmeleri altta olacak. yani shell elemanın sadece bir kenarının sadece düşey ötelemesinin kilitlenmesini istiyorum.

İfade edemediğim için kusura bakmayın. Kirişten istinata doğru uzanan 180cm uzunluğunda bir betonarme döşeme uzatmak istiyorum.
istinat duvarı ile binanın düşey ve yatay hareketleri farklı olacağından, bence 180 cm betonarme konsol yapın istinat otursa veya hareket etse döşemenizde herhangi bir çatlak patlak oluşmaz.

İfade edemediğim için kusura bakmayın. Kirişten istinata doğru uzanan 180cm uzunluğunda bir betonarme döşeme uzatmak istiyorum. şimdi bu döşemeyi istinata mesnetlediğimizden dolayı çekme gerilmeleri altta olacak. yani shell elemanın sadece bir kenarının sadece düşey ötelemesinin kilitlenmesini istiyorum.
Ünver beyin uyarıları önemli. Ama yine de yapılmak istenirse program olanakları ile neler yapılabilire katkı olması açısından yarı rijit diyafram çözümde şöyle yapılabilir :

konsol döşemeyi statik döşeme kenarı ile değil, rota objesi ile tanımlayın. Yeni merdiven tanımlar gibi rota öbjesini merdiven sahanlığına dönüştürün. Daha sonra oluşturduğunuz sahanlık döşemesinin mesnet koşullarına isteğiniz doğrultusunda uygun şekilde müdahale edin. ( Eğer programa yeterince hakim değilseniz merdiven oluşturma ile ilgili hazırlanan videoları izlemelisiniz.)

istinat duvarı ile binanın düşey ve yatay hareketleri farklı olacağından
Ünver beyin uyarıları önemli
Bu düşünceyle büyük oturmaların oluşacağı köprülerdeki hareketli mesnetler olmamalı (edit: belki diğer mesnet bölgesi de sabit mesnet olduğundan bu konu ile uyuşmayan bir örnek olabilir) ya da bina oturup istinat oturmayınca da tam tersi gerilme oluşacak.
merdiven tanımlar gibi
Güzel fikir. Teşekkür ederim.

istinad duvarı ve bina yatay ve düşeyde farklı davranış gösterir. Ünal Beyin dediği gibi yapın derim sistem konsol olarak çalışsın. Döşemenin her iki tarafının ankastre olması aradaki döşemeye daha fazla olumsuzluklar yükler. Şükrü bey ise size istediğinizi olumsuz ama proğramın olanakları ile isterseniz yapabilirsiniz demeye getirmiştir. bana kalırsa konsol döşeme olarak yapın.

Döşemenin her iki tarafının ankastre
Döşemenin her iki tarafını ankastre değil, bir kenarının hareketli mesnet olması için sorular sordum.
konsol döşeme 180/12=15cm döşeme kalınlığı lazım. kirişlerim 35cm yüksekliğinde. Sadece bu projem için değil bu köprü 250cm de olabilirdi.

Örnek olarak projede olmayıp yerinde kalfa tarafından çözülmüş bir köprü ekliyorum. (taş duvar şu anda yüksek ama onu indirip merdiven yapacaklar sanırım. Ama bina girişi o köprü olacak. ) Ben de şunu düşünüyorum. altına mavi olarak istinatı çizdim.
fsfsfsf.png

sonra da istinat ile köprü arasına alttaki gibi elastomer mesnet koysam doğru bir çözüme yaklaşırım diye düşünüyorum.

vlcsnap-2016-08-18-17h56m20s910.png

Geri