döşeme sehim sınırı aşıldı sorunu

o-ren ishii

Yeni Üye
Döşeme sehim sınır aşılıdı sorunu nasıl çözerim.
şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• Türkoğlu_lojman.rar
    911.9 KB · Görüntüleme: 623
proje hataları...
1-kirişler kolonlara düğüm noktasından bağlı değil. kiriş sürekliliği oluşmamış. döşemeler kirişlere tam oturmuyor. dolayısı ile analiz düzgün yapılmıyor. bunu düzelttim sorun çözüldü. ancak subasman perdeleri de düzgün bağlı değil. onlar da düzeltilmeli.
2-y yönünde perde var, oran 0.75 ten büyük. dolayısı ile R=7 OLMUYOR. diğer yönde perde yok. bence ya o perdeleri de kaldırın sistemden yüksek sünek çözün veya diğer yöne de perde ekleyin karma sistem(yüksek sünek perde, normal sünek çerçeve) çözün.
3-her iki katta da 60/30 kiriş var. TS500 DE kiriş yüksekliği, döşeme yüksekliğinin 3 katından az olamaz der.
4-genel olarak tüm katlardaki düğümlerde elemanlar düzgün bağlı değil.
5-zemin emniyet gerilmesi 20 t/m2 ve yatak katsayısı 2000t/m3 biraz orantısız gibi geldi bana. sanki yatak katsayısı biraz daha büyük olmalı.
6-kirişlere duvar yükü hanesinde haraketli yük verilmiş. hem duvar hem de hareketli yük hatalı olabilir. kastedilen döşeme hareketli yükü ise o zaten aktarılıyor.
7-çıkma eğer balkon ise hareketli yükü uygun alınmalı, eğer kapalı çıkma ise duvar gelen yerlere kiriş eklenmeli.
8-panellerin kabuk olarak modellenmesi önerilir.
9-radye döşeme -50 kotunda. bina alt kotu +0.00
kolay gelsin...

Ekli dosyalar

• Türkoğlu_lojman.rar
    1.1 MB · Görüntüleme: 452
çok teşekkür ederim okuyunca ben de farkettim hatalarımı acemiyim biraz:) bi de ben idecad 6 versiyonu kullanıyorum sizin kullandığınız v7 dolayısıyla açamıyorum düzelttiğiniz projeyi. onu nasıl halledebiliriz

o-ren ishii":2xu61y8s' Alıntı:
çok teşekkür ederim okuyunca ben de farkettim hatalarımı acemiyim biraz:) bi de ben idecad 6 versiyonu kullanıyorum sizin kullandığınız v7 dolayısıyla açamıyorum düzelttiğiniz projeyi. onu nasıl halledebiliriz
İnternete bağlı iken programı çalıştırdığınızda -Yeni bir versiyon var(7.015). son versiyonu yüklemek ister misiniz?- sorusuna evet derseniz, son versiyonu yükleyebileceğiniz sayfaya yönlendirilirsiniz.

Bu sürüm erişimden kaldırılmıştır. Daha yeni sürümler için
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
tıklayınız.

mnhainfata , düğüm noktasındaki sorunları nasıl düzelttiniz, ayrıca sizin düzelttiğiniz düğüm noktalarındaki rijit bağlantılar da kırmızı renk yeşil değil. Kırmızı olması bir sorun mudur acaba?

sereze":evxm8rld' Alıntı:
.... ayrıca sizin düzelttiğiniz düğüm noktalarındaki rijit bağlantılar da kırmızı renk yeşil değil. Kırmızı olması bir sorun mudur acaba?
Rijit bağlantılar kırmızı da olabilir yeşil de... Kırmızı olması bir sorun değildir.

Projeyi güncelledim ve geometri kontrolündeki hataları giderdim ancak sehim hatasını gideremedim.

Ekli dosyalar

• K.İ.B.1.cde
    27.5 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Giderdim ancak sehim hatasını gideremedim.Yardımcı olabilir misiniz? Projeyi güncelledim.
Eklediğiniz "K.İ.B.1.cde" projesinde analizde zemin katta DZ06 döşemesinde ağ oluşturulamıyor. Döşeme sınırları hatalı oluşmuş. Döşeme tekrar tanımlandığında döşeme ağ oluşturma sorunu ve buna bağlı olan döşeme sehim sorunu çözümleniyor.

1667552672564.png

1667554237401.png

DZ09 döşemesine ait 1 nolu donatı aksı da hatalı.

İyi çalışmalar

Eklediğiniz "K.İ.B.1.cde" projesinde analizde zemin katta DZ06 döşemesinde ağ oluşturulamıyor. Döşeme sınırları hatalı oluşmuş. Döşeme tekrar tanımlandığında döşeme ağ oluşturma sorunu ve buna bağlı olan döşeme sehim sorunu çözümleniyor.

Ekli dosyayı görüntüle 28585

Ekli dosyayı görüntüle 28587

DZ09 döşemesine ait 1 nolu donatı aksı da hatalı.

İyi çalışmalar
çok teşekkür ederim Levent bey.bir şey daha sormak istiyorum ;kiriş ilave donatılarının boylarına müdahale edebiliyor muyuz programda.

Geri