Döşeme sehim sınırı aşıldı

Hocam deneme sürümü yüklü olmadığı için açamadım. döşeme kenarına kiriş tanımlandı demişsiniz. Planı fotoğrafını atabilir misiniz?

Döşeme sehim sınırı aşıldı. Mimari ile yükledim öneri ve tavsiyelere açığım.
-sehim sınırı aşılan döşemeleri alt - üst düz donatı olacak şekilde ayarlayın. döşeme sorunu çözülecektir.
bunun yanında
-genel betonarme parametrelerinden fiber seçeneğini işaretleyin.
- s4-s5 ve s7-s8 kolonlarını 36 lık bir kirişle bağlayın.
-son kat döşeme ve duvar yüklerini gözden geçirin.
-birleşim güvenliğini kiriş donatıları ile oynayarak çözebilirsiniz.
- betonarme olacaksa merdivenleri tanımlayın.
iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• döşeme sehim.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 39
-sehim sınırı aşılan döşemeleri alt - üst düz donatı olacak şekilde ayarlayın. döşeme sorunu çözülecektir.
bunun yanında
iyi çalışmalar.
Teşekkür ederim hocam. Alt ve üst düz donatılı döşeme çözümü yapmamıştım daha önce. Bu şekilde çözüm yapıldığında uygulaması nasıl yapılıyor. Üst donatı için sehpa donatısına gerek var mıdır? Pas payına nasıl uyulur? Uygulamada sorun olur mu? Yoksa hasır donatısı gibi olmaz mı?

Son düzenleme:
Teşekkür ederim hocam. Alt ve üst düz donatılı döşeme çözümü yapmamıştım daha önce. Bu şekilde çözüm yapıldığında uygulaması nasıl yapılıyor. Üst donatı için sehpa donatısına gerek var mıdır? Uygulamada sorun olur mu? Yoksa hasır donatısı gibi olmaz mı?
uygulamada sorun olacağını sanmıyorum. biz kendi inşaatımızda yapıyoruz da yaptırıyoruz da projelerimizde. metraj farketmiyor sonuçta. çift etriyeye karşı çıkan ustalar gibi buna da ustalar sorun yapıyor. ama olunca da gayet güzel oluyor. kaldı ki sizinki konsol döşeme gayet normal bir durum.
hasır donatı opsiyonu da idecad analizde mevcut. ama ben sizin proje için önermiyorum. öneren çıkabilir.
ayrıca konsol ucuna mimari sebeplerle parapet tarzında çerçeve oluşturmayan kiriş tanımı yapılabilir. kaldı ki 200 cm geçen konsol döşemelerde alın kirişi de yapılması yapı denetim mevzuatında geçer, her ne kadar TBDY 2018 de olmasa da. döşeme stabilitesini sağladıktan sonra önemli bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. bir çok yapı denetim 25 cm altında kiriş görünce hemen olmaz diyor. her şey yönetmelikler de mevcut. mühendis olarak bize düşen uygulanabilir , şartnamelere uygun projeler üretmek.

Merhaba, hem @bagcihan beyin hem de @Olcay AYDIN beyin modellerini indirdiğimde @Ünver ÖZCAN beyin mesajında görünen kırıklı kirişi göremedim. Herhalde aradan bir mesaj silindi.

Her neyse, burada kırıklı kiriş tasarımından daha önemli olan sorun konsol kirişler ile bir çerçeve oluşturulması ve konsol çalışma açısından kirişlere güvenilmesi olmuş. Konsoldaki en önemli konu tahterevalli gibi arkaya sürekliliktir. Kolonlardan çıkan kirişlerin arkaya sürekliliği yok. Yani bu kirişlere güveneceğime bu kirişleri hiç yapmaz, döşeme donatısını konsol donatısına uygun şekilde tasarlarım.

Ekli dosyalar

• konsol.png
    konsol.png
    103.6 KB · Görüntüleme: 68
Merhaba, hem @bagcihan beyin hem de @Olcay AYDIN beyin modellerini indirdiğimde @Ünver ÖZCAN beyin mesajında görünen kırıklı kirişi göremedim. Herhalde aradan bir mesaj silindi.

Her neyse, burada kırıklı kiriş tasarımından daha önemli olan sorun konsol kirişler ile bir çerçeve oluşturulması ve konsol çalışma açısından kirişlere güvenilmesi olmuş. Konsoldaki en önemli konu tahterevalli gibi arkaya sürekliliktir. Kolonlardan çıkan kirişlerin arkaya sürekliliği yok. Yani bu kirişlere güveneceğime bu kirişleri hiç yapmaz, döşeme donatısını konsol donatısına uygun şekilde tasarlarım.
kırıklı kiriş yok zaten. benim demek istediğim şu.
kırıklı kiriş yapılmak istenirse bu kirişlere güvenilmeden kontsrüktif bu kirişler yapılabilir. bu örnekte olduğu gibi de konsol donatı ile yapmak yerine alt-üst düz donatı seçeneği bana göre en doğru çözümdür.

bunun yanında
iyi çalışmalar.
s4-s5 ve s7-s8 kolonlarını 36lık olmuyor döşeme kurtarmıyor, 50 lik ise istenmiyor. Çıkma olan kirişin süreksiz olması problem olur mu?
saçaklardaki döşeme sehimini kurtaramadım.
Ayrıca simetrik olan diğer merdiveni çizdiğimde geometrik hatalar veriyor program.

Ekli dosyalar

• cihan1.cde
    2.7 MB · Görüntüleme: 5
Geri