herkeze kolay gelsin...ben proje hazırlarken ilk kolon sistemini kuruyorum sonra perde ve sonra kirişleri oluşturuyorum.ancak bunları yaparken akslara göre yerleştirirken perdelerde bazen alt bazen üst ve bazende orta sekmesinden yaparak yerleştiriyorum sonuçta aynı görüntü ortaya çıkıyor.ancak kirişleri yerleştirirken kolonun düğüm noktasından tutup perdeye geldiğim zaman çakışmıyor.o zamanda perde parçalanıyor.örn:kolonun düğüm noktası tam ortada oluyor.perde ise akstan 15 cm açıkta olsun.kiriş oluşturur ken koplondan çekiyorum perde de ise tam aks a geliyor düğüm noktasına gelmiyor.perdenin düğüm noktası tam ucunda oluyor.veya perde den çektiğim zaman kolonun tam düğm nokltasına ulaşmıyor.kolona yapıyor ancak alttan ve düğüm nokltasından değil.geometrik kontrol yaptıroyurm sıkıntı vermiyor.acaba bu işin doğrusu nedir.tam olarak düğüm noktaları ile nasıl çalışabilirim.veya böyle yapmam nasıl bir sıkıntı yaratabilir.diğer bir soru ise kolon ortada olsun sağ tarafta kiriş solda kiriş ve üstten de kiriş bağlansın bu durumda yine düğüm noktaları çakışmıyor.çakışması mı lazım acaba.cevaplarsanız sevinirim.teşekkür ederim iyi çalışmalar...

Merhaba,

Kirişi panele, kısa yönde hernagi bir noktadan bağlandığınızda,panelin bölünmesi, kirişin panele doğru bağlandığını gösterir.

Bahsettiğiniz diğer durumlarla ilgili örnek proje koyarsanız, daha detayli bilgi verebiliriz.

Aşağıdaki linkleri inceleyin
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar

ekran görüntüsü kaydediyorum ancak bir türlü yollayamıyorum size yardımcı olabilir misiniz...png diye kaydediyorum ancak hiçbir şey kaydetmiyor...

1 nolu resim:p07 perdesine b132 kirişi bağlanmış ancak perde bölünmemiş durumda.
2 nolu resim:p31 perdesine b161 ve b68 kirişleri bağlanmış ancak iki kirişin düğüm noktaları perde bağlantı noktasında çakışmıyor.sıkıntı olur mu?
3 nolu resim:p16 perdesine p38 ve p40 perdeleri bağlanmış ancak büyük perde bölünmemiş durumda...
4 nolu resim: p44 perdesi c95 kolonuna tam düğüm noktasından değilde "taşıma "ile kenarları sıfırlandı.ne derece doğru bir uygulama.
5 nolu resim:p39 ve mavi renkli perde birleşik gözüküyor ancak düğüm noktaları çakışmıyor.sıkıntısı olur mu...
bunların haricinde hiçbir geometrik kontrolünde sıkıntı vermedi analizde yapıyor...
teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    75.3 KB · Görüntüleme: 10,811
  • 2.png
    2.png
    70.7 KB · Görüntüleme: 10,806
  • 3.png
    3.png
    66 KB · Görüntüleme: 10,764
  • 4.png
    4.png
    48.1 KB · Görüntüleme: 10,743
  • 5.png
    5.png
    55.4 KB · Görüntüleme: 10,800
Merhaba,

aksualigurbuz":1hoo4sfg' Alıntı:
1 nolu resim:p07 perdesine b132 kirişi bağlanmış ancak perde bölünmemiş durumda.
Perdenin bölünmesi gerekiyor. p07 perdesi önce girin, kirişi girerken de kesişimle böl komutunu aktif hale getirin. p07 perdesi otomatik bölünecektir

2 nolu resim:p31 perdesine b161 ve b68 kirişleri bağlanmış ancak iki kirişin düğüm noktaları perde bağlantı noktasında çakışmıyor.sıkıntı olur mu?
Düğüm noktalarını üst üste getirecek şekilde ayarlayın. Örneğin P31'i üstten tanımladıysanız, B161'i ve B68'i de üstten tanımlayın.

3 nolu resim:p16 perdesine p38 ve p40 perdeleri bağlanmış ancak büyük perde bölünmemiş durumda...
Bölünmesi gerekir. Önce P16 perdesini girin, sonra p38 ve p40 perdelerini kesişimle böl komutunu aktif haldeyken girin. P16 perdesi otomatik bölünecektir.

4 nolu resim: p44 perdesi c95 kolonuna tam düğüm noktasından değilde "taşıma "ile kenarları sıfırlandı.ne derece doğru bir uygulama.
P44 perdesini girerken ctrl gelişmiş yakalama ile kolonun herhangi bir köşesini yakalayın. Taşıma ile program kolonu yakalar. Kolonu düğüm noktası taşı ile taşıdığınızda perde de birlikte geliyorsa sıkıntı yoktur.

5 nolu resim:p39 ve mavi renkli perde birleşik gözüküyor ancak düğüm noktaları çakışmıyor.sıkıntısı olur mu...

Sistem olarak perdeler birbirini yakalasa bile döşeme yerleştirirken problem yaşabilirsiniz. Düğüm noktarını üst üste gelecek şekilde tanımlayın.

Kolay gelsin...

aksualigurbuz:2cy3i6wh' Alıntı:
1 nolu resimde gönderdiğiniz örnek panelin bölünmemiş görünmesinin sebebi, Değiştir toolbarındaki Bölünmüş obje parçalarını göster ikonunun işaretli olmamasından da kaynaklanabilir. Programda yeni girilen bir obje başka bir objeyi böldüğünde bu komut otomatik hale gelir. Bir süre sonra da ekran görüntüsünün daha sade olması için inaktif hale gelir. Bu komut aktif hale getirildiğinde panelinizin bölünen tüm parçalarının isimleri ekranda görünür.

İlave olarak Kiriş Statik Bilgileri ve Sonuçları raporunda kirişin sol veya sağında bağlandığı objenin ismi görünmektedir. Buradan kirişin ilgili elemana bağlanıp bağlanmadığı kontrol edilebilir.

İyi çalışmalarbölünmüş.pngrapor.PNG

Geri