Düzensiz geometrili yapıda perde kapasite sorunu

fatih öpngn

Etkin Üye
Projemde perdelerin bodrum kattaki pursantaj oranını düşüremedim. Geometrisi pek düzgün değil fakat bu konuda bişey yapamıyorum. Analiz yaptığımda perde kapasite sorunuyla karşılaşıyorum ve perdelerin rijit bodrum katında donatısının çok olduğunu görüyorum. Ayrıca radye temelde de donatı aralığını 10 cm olarak atıyor bunu 15 yapmamız daha uygun olur çünkü uygulamada bunu hiçbir müteahhite yaptıramam. Bağlantıyı ekliyorum lütfen inceleyip geri dönüş yapar mısınız ?. Teşekkürler.,

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

lütfen bana geri dönüş sağlayın idecad yetkilileri ve değerli mühendisler.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    54.8 KB · Görüntüleme: 27
Merhaba

Perdelerin özelliklerinden "donatı tasarımı" sekmesinde "başlık donatısı/ toplam donatı" oranı arttırın. örneğin 0.75 yapınız. Perde orta bölgelerindeki donatı yoğunluğu azalıyor.

1632293460993.png

İlave olarak;
Yapı koordinatları ile spektrum bilgilerinin uyumluluğunu kontrol ediniz.

1632294392880.png

1632294532258.png

Bazı perdelerde başlık bölgesi uzunluğu kullanıcı tanımlı olarak değiştirilmiş. Girilen değer TBDY 2018 de verilen koşulu sağlamıyor. (Örnek Bodrum katta PB102)

Projede rijit bodrum kat var. iki yükleme durumlu hesap yöntemine göre analiz yapılmasını öneririz.

Geometri kontrolünde de hata mesajı olarak 6. kattaki üst üste obje (kiriş) sorununu düzeltiniz.

v10.82 sürümünü kullanmanızı öneririz.

hocam çok teşekkür ederim dediklerinizi harfiyen uyguladım projem çözüldü. şuanki tek problemim radye temel donatılarının 13 cm atması. bunun minimum 15 olmasında ısrarlıyım çünkü buradaki demir ustaları genelde 20 cm arayla atıyorlar. bu konuda da bi fikir verirseniz çok sevinirim.

hocam çok teşekkür ederim dediklerinizi harfiyen uyguladım projem çözüldü. şuanki tek problemim radye temel donatılarının 13 cm atması. bunun minimum 15 olmasında ısrarlıyım çünkü buradaki demir ustaları genelde 20 cm arayla atıyorlar. bu konuda da bi fikir verirseniz çok sevinirim.

Radye betonarme diyaloğu/moment donatı alanları sekmesinde As(hesap) ve As(gereken) donatı alanları inceleyiniz. Sistem minimumda çalışıyorsa radye yüksekliği bir miktar azaltıldığında minimum pursantaj gereği ana donatılarda da azalma söz konusu olur. (ana donatılardaki azalma ile temeldeki mevcut donatı alanı azalacağı için ilave donatılarda artış söz konusu olabilir.) Konuyla ilgili aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

1632301950152.png

Radye betonarme diyaloğu/moment donatı alanları sekmesinde As(hesap) ve As(gereken) donatı alanları inceleyiniz. Sistem minimumda çalışıyorsa radye yüksekliği bir miktar azaltıldığında minimum pursantaj gereği ana donatılarda da azalma söz konusu olur. (ana donatılardaki azalma ile temeldeki mevcut donatı alanı azalacağı için ilave donatılarda artış söz konusu olabilir.) Konuyla ilgili aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 20600
hocam çok teşekkürler dediğiniz gibi inceliyorum ve temel yüksekliğini de farklı değerlerde deniyorum ama hala aynı sonucu alıyorum. 8 katlı bir yapı olduğu için de daha kaç farklı değer girebilirim bilemiyorum

Ekli dosyayı görüntüle 20600
hocam tekrar tekrar deniyorum bir dk yardımcı olur musunuz lütfen ?

hocam tekrar tekrar deniyorum bir dk yardımcı olur musunuz lütfen ?
Son eklediğiniz projede radye yüksekliği 85 cm. girilmiş. X doğrultusundaki radye donatı aksını 4-5 aksları arasında, Y doğrultusundaki radye donatı aksını B-D aksları arasında düzenlenmesi durumunda radye ana donatılar minimum pursantaj koşullarına göre konuyor ve donatı aralığı fi16/12 olarak hesaplanıyor.
Donatı aralığının artması için radye kalınlığının azaltılması veya radye parametrelerinde tanımlanan minimum pursantaj değerlerinin azaltılması gerekir.

1632315231273.png

Geri