Dış yükleme yaparken (noktasal, trapez, düzgün yayılı) tek seferde birden fazla yük girilmesi

CoxperKFKF

Yeni Üye
Merhabalar,
Çok fazla araştırmama rağmen ne forumda ne de diğer sitelerde noktasal yükleme yaparken çoklu yük girilmesi hakkında bir bilgiye rastlayamadım, mesela betonarme kolonlar üzerine çelik çatı noktasal yüklerini girmek istiyorum ancak 40 adet kolon var, 11 adet yüklemeden x,y,z ve moment x,y,z toplam 1 kolona 66 yük girmem gerekiyor. Kolon sayısını göz önüne aldığımızda oldukça zaman alan bir işlem oluyor bunun kısayolu yok mudur? Excelden tablodan bir şekilde çekmek mümkün değilmi?

Eğer yükleme tipi ve yük değerleri benzer ise tüm kolonlar seçilerek tek seferde aynı yükleme birden fazla kolona yapılabilir.
Yük değeri yakın, yük tipleri aynı olan kolonlar için maksimum değer olacak şekilde tipleştirme yapmayı tercih ederseniz yükler bu şekilde tanımlanabilir.
Excel tablosundan yükleri alma olanağı yoktur.

Merhabalar,
Çok fazla araştırmama rağmen ne forumda ne de diğer sitelerde noktasal yükleme yaparken çoklu yük girilmesi hakkında bir bilgiye rastlayamadım, mesela betonarme kolonlar üzerine çelik çatı noktasal yüklerini girmek istiyorum ancak 40 adet kolon var, 11 adet yüklemeden x,y,z ve moment x,y,z toplam 1 kolona 66 yük girmem gerekiyor. Kolon sayısını göz önüne aldığımızda oldukça zaman alan bir işlem oluyor bunun kısayolu yok mudur? Excelden tablodan bir şekilde çekmek mümkün değilmi?
Merhaba,yasin beyin dediği gibi yapabilirsiniz ya da şayet yapı betonarmeyse ve üzerinde çelik çatı varsa,idecadde her ikisini birlikte modelleyip ardından analiz sonuçlarını değerlendirebilirsiniz.kolay gelsin,iyi çalışmalar dilerim.

Teşekkürler yasin beyin dediği gibi işlem yapıyordum ancak farkı yük değerleri çok fazla çıktığı için kısayol aradım ama yük çekme olanağı yokmuş

Geri