Diğer x Program sonuçları hatalı mı ?

Hatalı olduğunu düşündüğünüz projenizi cde olarak ekleyin. Hangi sonuçların hatalı olduğunu düşünüyorsunuz? Açıklarsanız durumu inceleriz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

iki farklı programın temel sonuçlarındaki ilave donatı farkından dolayı bir başlık açmıştım. ama sonra düzenleyerek sildim. o konuyla ilgili bir bilgi var mı?

Burda açtığımız başlık sizin başlığınız. Bu açılan konu içeriğini "..." şeklinde yapmışsınız silmek için.
Konuyu içeriğini "..." yaptığımız için ulaşamıyorum. "…" yaparak sildiğiniz yeri tekrar yazın lütfen

başka bir programın ismini anmak veya görüntüsünü paylaşmak sıkıntı olur mu ? karşılaştırma açısından proje fotoğrafı paylaşacağım da. isimlerini gizleyerek de paylaşabilirim.

-iki programda da aynı verileri aynı projeye girdim.(zemin, deprem, malzeme vs.)
-iki program sonucunda da temelde ilaveler farklı çıktı. (ana donatılar ikisinde de aynı fi12/20)
-özellikle şunu belirtmek istiyorum diğer x programında köşe kolonlarda hiçbir sıkıntı çıkmazken idecad de köşe kolonlarda zımbalama hatası aldım.
en kritik sorum x programına göre (yani diğer programa göre yaparsak) hatalı mı hesap yapmış oluruz.

-buradaki farkı anlayamadım.
-bilgiler ekte verilmiştir.

Ekli dosyalar

• a programı.png
    a programı.png
    40.8 KB · Görüntüleme: 74
  • idecad programı.png
    idecad programı.png
    251.8 KB · Görüntüleme: 74
  • deneme rt.cde
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
Diğer programa hakim değilim, ama iki program arasında Vd'ler ve D ile arttırılmış momentler arasında afaki farklar göremedim, eğer diğer programın raporunu doğru yorumladıysam. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Ancak diğer programın zımbalama hesabınının formüllerine bakınca hesabı TBDY2018'e göre değil de TS500'e göre yapıyor gibi görünüyor. Bu durumda kolay kurtarması normal. Dediğim gibi diğer programa hakim değilim, yanlış yorumluyor da olabilirim.
Ama idecad'in hesabı açık, deprem yönetmeliği örnekler kitabındaki hesap yöntemi ile yapıyor, o da zaten ACI yöntemine yakın.

Not : kolon genişliğini 30 cm değil de 29 cm almış, ama sonucu çok değiştirmez.

1670238250645.png

1670238295673.png

Diğer programa hakim değilim, ama iki program arasında Vd'ler ve D ile arttırılmış momentler arasında afaki farklar göremedim, eğer diğer programın raporunu doğru yorumladıysam. Yanlışım varsa lütfen düzeltin.

Ancak diğer programın zımbalama hesabınının formüllerine bakınca hesabı TBDY2018'e göre değil de TS500'e göre yapıyor gibi görünüyor. Bu durumda kolay kurtarması normal. Dediğim gibi diğer programa hakim değilim, yanlış yorumluyor da olabilirim.
Ama idecad'in hesabı açık, deprem yönetmeliği örnekler kitabındaki hesap yöntemi ile yapıyor, o da zaten ACI yöntemine yakın.

Ekli dosyayı görüntüle 29350

Ekli dosyayı görüntüle 29351
teşekkürler

-iki programda da aynı verileri aynı projeye girdim.(zemin, deprem, malzeme vs.)
-iki program sonucunda da temelde ilaveler farklı çıktı. (ana donatılar ikisinde de aynı fi12/20)
-özellikle şunu belirtmek istiyorum a programında köşe kolonlarda hiçbir sıkıntı çıkmazken idecad de köşe kolonlarda zımbalama hatası aldım.
en kritik sorum a programına göre (yani diğer programa göre yaparsak) hatalı mı hesap yapmış oluruz.

-buradaki farkı anlayamadım.
-bilgiler ekte verilmiştir.

Gönderdiğiniz raporda dikkate alınan moment değerleri arasında fark var.
En büyük moment değerleri arasındaki fark 2.71 (6.68/2.46 = 2.71)
bu değer de D katsayısına yakın bir değer.
TBDY 7.11.8 'e göre deprem etkisinden kaynaklanan moment değerlerinin D katsayısı ile büyütülmesi gerektiği belirtilmiş. Aynı zamanda İMO 'nun yayınladığı TBDY örnekler kitabında da kolon momentleri D ile artırılarak hesap yapılmaktadır. Bu sebeple fark oluşmuş olabilir.

1670239551766.png

Zımbalama gerilmeleri dikkate alınırken deprem tesirlerinden oluşan momentlerin de dikkate alınması gerekir. Bu durumda zımbalama gerilmeleri hesaplanırken aşağıdaki formül kullanılır.

1670239775450.png
Daha Detaylı bilgi için ideCAD bilgi bankasındaki örnekleri ve açıklamaları inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla...

Gönderdiğiniz raporda dikkate alınan moment değerleri arasında fark bulunmaktadır. En büyük moment değerleri arasında 2.71 lik bir fark bulunmaktadır. (6.68/2.46 = 2.71) bu değer de D katsayısına yakın bir değerdir. TBDY 7.11.8 'e göre deprem etkisinden kaynaklanan moment değerlerinin D katsayısı ile büyütülmesi gerektiği belirtilmiş. Aynı zaman İMO 'nun yayınladığı TBDY örnekler kitabında da kolon momentleri D ile artırılarak yapılmaktadır. Bu sebeple fark oluşmuş olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 29357

Zımbalama gerilmeleri dikkate alınırken deprem tesirlerinden oluşan momentlerin de dikkate alınması gerekir. Bu durumda zımbalama gerilmeleri hesaplanırken aşağıdaki formülün kullanılması gerekmektedir.

Ekli dosyayı görüntüle 29358
Detaylı bilgi için ideCAD bilgi bankasındaki örnekleri ve açıklamaları inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla...
teşekkürler

Ekli dosyayı görüntüle 29350

Ekli dosyayı görüntüle 29351
bu durumda diğer x programı sonucu yanlış diyoruz o zaman

Geri