Doğrusal Olmayan Analiz

SerhatM

Yeni Üye
Merhaba.

Demo sürüm üzerinden öğrenme amaçlı küçük modellerle doğrusal olmayan performans analizi yapıyorum. Analize başlamadan önce ayarlar kısmında "İkinci mertebe etkileri" kısmında "doğrusal olmayan" seçtiğimde program analiz yapmıyor ve "yapı stabil değil", " matris indirgemesinde pivot hatası" gibi hata veriyor. Fakat ikinci mertebe etkileri "doğrusal" olarak seçtiğimde analizi yapıyor. "Doğrusal olmayan" seçtiğimde niçin hata verdiğini anlayamadım. "doğrusal" seçili olduğunda yaptığı analiz de doğru sonuç verir mi yoksa doğrusal olmayan seçeneği için de analiz şart mı? Teşekkür ederim.

“yapı stabil değil" mesajı aldığınız projeyi yükleyin
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Forum sayfasını ve yardım dokümanlarını inceleyin
Merhaba Yasin Bey. Model tamamen o an deneme olarak oluşturduğum bir model. Yukarıda da bahsettiğim gibi ikinci mertebe etkileri doğrusal olmayan olarak seçtiğimde bu şekilde analiz tamamlanıyor. Doğrusal olarak seçip analizi yaptığımda analizi yapıyor. Rapor vb oluşturabiliyorum. Fakat yaptığımın doğru mu olduğunu bilmiyorum (doğrusal seçtiğimde aldığım sonucun).

Ekli dosyalar

• deneme.cde
    288.2 KB · Görüntüleme: 7
  • Adsız.png
    Adsız.png
    483.6 KB · Görüntüleme: 30
ikinci mertebe etkilerini doğrusal kabul edebilirsiniz. Bu seçenek itme analizinin ara adımlarında dikkate alınan ikinci mertebe etkilerinin doğrusal olup olmadığını belirler. İtme analizinin başlangıç yani sıfırıncı adımında düşey yüklerden kaynaklanan ikinci mertebe etkileri her daim dikkate alınır. Betonarme sistemlerde özellikle perdeli olanlarda ara adımlardaki ikinci mertebe etkileri yapıda ciddi farklar doğurmayacaktır. Bu sebeple doğrusal olarak dikkate alabilirsiniz.

Detaylı bilgi için ideCAD bilgi bankasını da inceleyebilirsiniz.

Saygılarımla...

Geri