Dolgu üstüne döşeme

statikbrk

Etkin Üye
Projemde temel üstünde dolgu var perdeleri kot vererek girdim ama üstüne döşeme tanımlayamadım nasıl yapabilrim

Merhaba;

Subasmanı ayrı bir kat olarak girerseniz döşemeleride daha rahat tanımlayabilirsiniz. Dilerseniz bu döşemelerdeki donatı tipini hasır olarakta seçebilirsiniz.
Mevcut durumda döşemelerede kot vererek tanımlama yapabilirsiniz.

Saygılarımla.

Bende yeni kat planı ekleyerek çözüm yaptım ide ve mimari projeyi göndersem acaba doğru yapmış mıyım yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• YUSUF AYVAZ YENİ KAT PLANI.ide10
    741.2 KB · Görüntüleme: 104
Bende yeni kat planı ekleyerek çözüm yaptım ide ve mimari projeyi göndersem acaba doğru yapmış mıyım yardımcı olabilir misiniz
Projenizde veri girişine yönelik bir sorun görünmüyor.
Not:
Projenizde taşıyıcı sistem perdesi olmadığı görülüyor. Analiz Ayarları/TBDY 2018 Analiz Ayarları sihirbazında Taşıyıcı sistem tipinin her iki yönde A11 seçilmesi uygun olur.
Dolgu katı tavanı rijit kat. Rijit bodrum katı olan yapılarda Analiz ayarları diyaloğunda "İki yükleme durumlu hesap yöntemi" ne göre analiz yapılmasını öneririz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

1627885169609.png

Merhaba;

Subasmanı ayrı bir kat olarak girerseniz döşemeleride daha rahat tanımlayabilirsiniz. Dilerseniz bu döşemelerdeki donatı tipini hasır olarakta seçebilirsiniz.
Mevcut durumda döşemelerede kot vererek tanımlama yapabilirsiniz.

Saygılarımla.
Merhabalar, statikbrk isimli kullanıcının vermiş olduğu örnek projeye bakarsak su basman perdeleri mevcut fakat dolgu üzeri döşeme mevcut değil bunu proğram üzerinden hasır donatılı beton olarak nasıl tanımlayabiliriz, yardımcı olabilrmisiniz ?

Merhabalar, statikbrk isimli kullanıcının vermiş olduğu örnek projeye bakarsak su basman perdeleri mevcut fakat dolgu üzeri döşeme mevcut değil bunu proğram üzerinden hasır donatılı beton olarak nasıl tanımlayabiliriz, yardımcı olabilrmisiniz ?
Hasır donatı beton (grobeton) konstüktif bir elemandır, yapıya ait bir eleman değildir. Bu sebeple modelde tanımlanmaması gerekir. İki boyut çizim araçlarını kullanarak çizim detaylarında gösterimini yapabilirsiniz.

Levent bey verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
Toprak dolgu üzerinde blokaj betonu ve içerisindeki hasır elemanı tanımlayamadığımdan, kolonların düşey açılımlarında sorun yaşıyorum.
Örneğin; 1.4 m bir dolgu yüksekliği ile 3 metre bir kat yüksekliğim var, subasman perdelerimi 1.4m yükseklikte projeme işliyorum ancak kolon düşey açımında, bindirme bölgesini 168 cm'den sonra 55 cm olacak şekilde alıyor ve subasman döşemesi üstünde 73cm filizim kalıyor. Bununla ilgili farklı bir çözüm öneriniz var mı?

Kolon filizleri, kolon orta bölgesine göre çizilmektedir. subasman perdeleri dikkate alınmamaktadır. Kolon filizlerini 2B çizim düzenleme araçları ile çizebilirsiniz. Bu istek notlarımızda kayıtlıdır.

80 cm - 100 cm gibi subasman yüksekliği için "bunu ayrı kat olarak tanımlayabilirsiniz" gibi öneriler gördüm forumlarda. Bu konuda kafama şu takıldı; Bunu ayrı kat olarak tanımlarsak, bu katta (subasman katında) subasman yüksekliğinde kısa kolonlar oluşmuş olmayacak mı? Program bu kadar boyu kısa kolonlara müsade ediyor mu, analizlerde bir sıkıntı çıkmıyor mu? Ya da önerilerde benim atladığım bir nokta mı var, bunu biraz daha detaylı açıklayabilir misiniz rica etsem?

Subasman perdelerinin üzerinde diyafram(döşemeler) oluşumu varsa ve uygulama bu şekilde yapılacaksa subasman katının ayrı bir kat olarak tanımlanması ve katın rijit kabul edilmesi doğrudur.
Burada döşeme olarak tanımlanan konstrüktif hasır döşeme değildir. Rijit diyafram oluşturabilecek kirişli plak döşemedir.

Subasman perdeleri üzerinde döşeme olmadığı durumda kat yüksekliğine ilave edilerek modellenebilir.
Eğer kolonlarda subasman perdelerinin üst kotuna göre donatı dizaynı yapmak isterseniz, su basman katını ayrı bir kat olarak modelleyebilirsiniz.
bu durumda subasman perdelerinin üzerinde katın rijit kabul edilmemesi gerekir.

kısa kolon oluşumunu engellemek için yerinde uygulamak koşuluyla subasman perdelerini kolon ve taşıyıcı perdelere bağlanmayacak şekilde modelleme yapabilirsiniz. Kolon ile perdeler arasına strafor gibi yalıtım malzemeleri konularak uygulama yapılmaktadır.
Forum sayfasındaki açıklamaları inceleyin

kısa kolon oluşumunu engellemek için yerinde uygulamak koşuluyla subasman perdelerini kolon ve taşıyıcı perdelere bağlanmayacak şekilde modelleme yapabilirsiniz. Kolon ile perdeler arasına strafor gibi yalıtım malzemeleri konularak uygulama yapılmaktadır.
Forum sayfasındaki açıklamaları inceleyin
Ben bu kolonlarımı "kısa kolon" olarak tanımlasam sistem zaten ona göre dizayn yapmayacak mı? İllaki kolondan ayırmam mı gerekiyor? İkisi de olabilir ise bu durumda hangisini tercih etmek mantıklıdır, bu konudaki yorumunuz nedir? "Perdeleri kolondan ayırmak" ya da "kolonlara kısa kolon dizaynı yapmak" hangisi tercih edilmeli sizce?

Geri