Donatı yetersiz hatası alıyorum nerde yetersiz nasıl anlarım

Fuat1

Üye
Merhaba donatı çapını belirliyorum analiz yapıyorum 14/17 olarak x ve y yönünde alt üst donatı belirliyor porgram subasman+2 katlı bir proje ben 25 araya çıkartmak istiyorum donatı yetersiz hatası alıyorum nerde yetersiz onu nasıl anlarım veya otomatik kurtarmayan yerlere ilave atacak şekilde ayarlayabiliyor muyuz projeyi? Genel anlamda bakabilirseniz projeye hatam varsa düzeltirseniz sevinirim(bilerek 2007 deprem yönetmeliği ile çözdüm)

Ekli dosyalar

• Deneme Bina.ide10
    3.3 MB · Görüntüleme: 92
Re: Radye Donatı Aralığı

2. sorum merhaba subasman kata(-280cm) saçak şeklinde bir balkon attım ve normal 0 kotunda da bir balkon var hesap aksı edit yapacağım zaman plandan alttakini seçiyor üstteki döşemeyi nasıl seçebilirim?
3.sorum saplama kirişin tam bağlanıp bağlanmadığını nasıl anlayabilirim?

Re: Donatı yetersiz hatası alıyorum nerde yetersiz nasıl anl

Merhaba
Analiz ayarlarında;
Deprem yönetmeliği TDY2007 görülüyor.
Deprem yönetmeliği TBDY2018 göre çözüm yapın.
Su basman katı için;
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
İDECAD önerisine uymanızı tavsiye ederim.

Ünver ÖZCAN

Hocam ilk başa eklemeyi unutmuşum bilerek 2007 ile çözdüm

Fuat1":3iz7rtn6' Alıntı:
Merhaba donatı çapını belirliyorum analiz yapıyorum 14/17 olarak x ve y yönünde alt üst donatı belirliyor porgram subasman+2 katlı bir proje ben 25 araya çıkartmak istiyorum donatı yetersiz hatası alıyorum nerde yetersiz onu nasıl anlarım veya otomatik kurtarmayan yerlere ilave atacak şekilde ayarlayabiliyor muyuz projeyi? Genel anlamda bakabilirseniz projeye hatam varsa düzeltirseniz sevinirim(bilerek 2007 deprem yönetmeliği ile çözdüm)
Merhaba,
Eklediğiniz projede radye temel ana donatı aksları minimum koşullarda çalışıyor. Dolayısıyla kesite minimum donatı konuyor. Bu durumda ana donatılar Radye döşeme parametrelerinde verilen minimum aralık ve pursantaja göre konur.

Donatı aralığı 25 cm. yapıldığında Asmevcut<As gereken olduğu için donatı yetersizliği uyarısı vermesi normaldir.

Ekli dosyalar

• radye1.png
    radye1.png
    33.9 KB · Görüntüleme: 3,600
  • parametre.png
    parametre.png
    13.1 KB · Görüntüleme: 3,599
  • radye_2.png
    radye_2.png
    35.4 KB · Görüntüleme: 3,601

Fuat1":2p1xlwkv' Alıntı:
2. sorum merhaba subasman kata(-280cm) saçak şeklinde bir balkon attım ve normal 0 kotunda da bir balkon var hesap aksı edit yapacağım zaman plandan alttakini seçiyor üstteki döşemeyi nasıl seçebilirim?
Merhaba levent bey teşekkür ederim şu sorulara da bakabilir misinz acaba kolay gelsin

Fuat1":28uy4bem' Alıntı:
D16 döşemesini seçin.
Sağ tuşa basın. Açılan menüden Çizim sırası/Arka plana gönder satırını tıklayın. Bu durumda üstteki döşemeyi seçersiniz.

Fuat1":28uy4bem' Alıntı:
Analiz modeli penceresinde kiriş diğer kirişe rijit kolla bağlanır.

Kiriş betonarme diyaloğunda ve kiriş açılımlarında kiriş mesneti bağlandığı kiriş olarak görünür.

Kiriş Bilgileri ve Statik Sonuçları raporunda kirişin bağlandığı eleman ismi kiriş olarak görünür.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• arka_plan.png
    arka_plan.png
    107.3 KB · Görüntüleme: 3,556
  • görsel.png
    görsel.png
    47.8 KB · Görüntüleme: 3,553
  • betnarme.png
    betnarme.png
    26.6 KB · Görüntüleme: 3,553
  • rapor.png
    rapor.png
    17.6 KB · Görüntüleme: 3,556

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim anında cevap alıyoruz forumdan :)

Geri