Dosya Bozulmuş (CRC chek) Hatası

Hilmi CÜRA

Yeni Üye
Merhaba,
Öncelikle İdeStatik kullanıcıları olarak bir forumda toplanmamızı sağlayan yöneticilere teşekkür ederim.
İdeStatik 5.511 versiyonunda çözmüş olduğum ve çizimleri ile birlikte en son 04.09.2008 tarihinde kaydettiğim hazır durumda bekleyen projemi bugün açmak istediğimde "Dosya Bozulmuş (CHK chek)" hatası veriyor. Bu İdeStatikten kaynaklanan bir problemmidir ? Bu dosyayı kurtarmak için ne yapmamız gerekli ? Ve bu hatayla karşılaşmamak için tekrar ne yapmak gerekiyor ?

Foruma birde proje havuzu eklenebilirse güzel bir paylaşım olur diye düşünüyorum.Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla
Hilmi CÜRA
İnş.Müh.

Sayın Hilmi Bey,
(CRC chek) hatası genelde proje dosyasının normal bir şekilde kapatılmamasından kaynaklanmakta.(elektrik kesilmesi vb.) Bilgisayarınızda proje dosyanızın *.bak uzantılı yedeği varsa bu dosyayı açmayı deneyiniz. Eğer sonuç alamazsanız proje dosyanızı destek@ideyapi.com.tr adresine göndermeniz durumunda proje dosyanızın kurtarılıp kurtarılamayacağı hakkında size bilgi verebiliriz.

Hilmi Bey, CRC hataları genelde bilgisayarla ilgili başka bir problemden dolayı oluyor (Hard diskte bozulmalar, kayıt ederken elektrik kesilmesi, bilgisayarı shutdown etmeden kapatma, virüs, diğer genel windows problemleri gibi birçok sebebi olabilir).
ideCAD her proje kaydedişinde dosyaya dijital olarak projenin içeriğini gösteren bir imza ekliyor.
CRC hatasının çıkma sebebi, ideCAD'in dosyayı kaydettiği halinden farklı bir durumda (değişmiş/küçülmüş olarak) bulması.
2. sebebi ise daha seyrek rastlanmakla beraber ideCAD'in dosyayı kaydetmesini bitirmeden kapatılması oluyor. Bu durumda gene proje dosyası ancak yarım kaydedilebiliyor ve açılamıyor.
Dosyanızı teknik servisimize gönderirseniz kurtarılıp kuratılamayacağını inceleriz.

Bu tip durumların önüne geçmek için mutlaka yedekli çalışmayı tavsiye ediyoruz, devamlı tek dosya üzerinden çalışmak değil de farklı kaydet seçeneğini kullanarak farklı dosya isimleri ile ve en önemlisi farklı medyalara kaydetme. Bu iş için en pratik olarak bir USB memory kullanabilirsiniz. Proje üzerinde çalışırken 3-4 saatte bir farklı kaydet yaparsanız bu tip bir bozulma durumunda kaybınız çok az olur.

Merhabalar
Bilgisayarımda ideCad statik 8.03 versiyonu yükledim.
1- Yüklerken örnek\arkaca42.tmp dosyası kur içindeki dosyalar.cab dosyasındakiler ile eşleşmiyor raporu aldım, ve kuruluma devam ettim.
2- Programı açtıktan sonra Yeni model girmek için yeni sayfa aç talimatı verdikten sonra alternatifleri seçip tamam'a basınca " Dosya Bozulmuş (CRC Check) hatası alıyorum ve programı durduruyor.
Bilgisayarım win7 64bit.
Sorunun çözümü ile alakalı yardımcı olursanız sevinirim.

Dursun Meydanli":33hcimji' Alıntı:
Merhabalar
Bilgisayarımda ideCad statik 8.03 versiyonu yükledim.
1- Yüklerken örnek\arkaca42.tmp dosyası kur içindeki dosyalar.cab dosyasındakiler ile eşleşmiyor raporu aldım, ve kuruluma devam ettim.
2- Programı açtıktan sonra Yeni model girmek için yeni sayfa aç talimatı verdikten sonra alternatifleri seçip tamam'a basınca " Dosya Bozulmuş (CRC Check) hatası alıyorum ve programı durduruyor.
Bilgisayarım win7 64bit.
Sorunun çözümü ile alakalı yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba,

Aşağıdaki linkten team viewer programının 8 sürümünü kurup bizi ararsanız, bilgisayarınıza uzaktan erişim sağlayarak sorunu inceleyebiliriz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Tel:0 224 220 67 17

Merhaba elimde 2009 yılında çizilmiş bir projem var crc hatası ile karşılaşıyorum çözüm bulabilme ihtimalimiz var mı?

anilbayram":mt735cd8' Alıntı:
Merhaba elimde 2009 yılında çizilmiş bir projem var crc hatası ile karşılaşıyorum çözüm bulabilme ihtimalimiz var mı?
Merhaba,
Proje dosyasını eklerseniz, inceleriz.

levent bey lolay gelsin crc check hatası veren bir projem açamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

Levent bey bende crc check hatası alıyorum bir projemde ve sıkıştırarak kaydedemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Levent bey bende crc check hatası alıyorum bir projemde ve sıkıştırarak kaydedemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Genel ayarlar diyaloğunda "kaydederken yedekle (*.bak)" seçeneği işaretli ise projenizle aynı klasör altında *bak uzantılı yedek dosyaları oluşur. Proje yükle diyaloğunda dosya türünü *.bak seçip, bu dosyaları açmayı deneyiniz. Bu tür sorunlara karşı proje dosyalarının mutlaka farklı bir yerde yedeklerinin alınmasını öneririz.
1637647137579.png
İdecad proje dosyasını eklerseniz, inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri