Duvar yükünün sisteme etkisi

Arkadaşlar, analizini yaptığım bir modelde, Bodrum kat üzerinde yer alan K05 ve K06 nolu kirişlere, duvar yükü etkitildiğine, hesap raporunda bir sorun çıkmazken, Buna karşın, bu iki kiriş üzerindeki duvar yükü kaldırılınca bir takım proje hataları çıkmaktadır. (üzerinde olmadığı kirişlerin bağlandığı kolon -kiriş keme güvenliği hatası, bodrum ve üst katlarda donatı yetersiz hatası, vs.), Bu model özelinde binadan kaldırılan yük, burda olumsuz etki yapmaktadır şeklinde anlıyorum. Burada nasıl bir yorum yapılabilir. Yumuşak kat olayı mı etkilidir. KM yada RM, (kütle -rijitlik merkezleri) Yada duvarların düşey yük etkisi dışında sistemde ne gibi etkileri söz konusudur. (DUVAR YÜKLÜ OLAN MODEL ÜZERİNDEN SADECE DUVAR YÜKÜ KALDIRILIP EKLENMİŞTİR, DONATI, KESİT VS DEĞİŞİKLİK YAPILMAMIŞTIR.) Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• DUVAR YÜKLÜ MODEL.cde
    7.3 MB · Görüntüleme: 7
  • DUVAR YÜKÜ YOK.cde
    7.3 MB · Görüntüleme: 3
Son düzenleme:
duvarları kaldırınca x yönünde kat öteleme çıkıyor
o katın sonlu elaman genişlığı azaltmak gerek
Abidin bey sadece iki duvar yükü mu göreli kat ötelemesini sınırlandirnakta, tam anlayamadim, katın sonlu eleman genişliğini azaltmakdan kastınız, nedir. Katda yer alan kabuk elemanların sonlu elemanlar genişliği mi, değiştirmek

bir çözüm gönderiyorım
Abidin bey duvarlar kat ötelemesini sınırlıyor o halde, kaldırıldığında kat ötelemesi sorunu çıkıyor, döşemelerde sonlu eleman genişliği azaltıldığında, daha detaylı hesap yapılmış daha dar alanda ağ örülüyor, hesap derinleşiyor ama bu sistemde ne sağlamış oldu. işin mantığını anlamak için soruyorum.

Ben projenizi detaylı incelemedim, sadece analiz yapıp bir ön bakış attım. Ama genel olarak böyle davranışlar 3 boyutlu çözüm yapıldığı için görülebilir diyorum.
Olaya düz mantıkla elle formülden hesap şeklinde bakmamak gerekir.
Yönetmelikte kolon kiriş kesme güvenliği maddesini incelerseniz kiriş donatılarının artması, tahkiki daha güvensiz hale getirir. (Yani donatı arttı neden kurtarmıyor durumu olabilir).
Kiriş donatıları da sistemin bir tarafı rahatlayınca diğer tarafının zorlanması şeklinde artabilir, büyük ihtimalle de tasarım sınırlarda yapıldığı için biraz artması/biraz azalması kurtaranı kurtarmıyor durumuna geçiriyordur.
Ya da sistemin dinamik davranışı/mod sıralaması değişir, gene ufak farklar bazı elemanlarda olumsuz yönde çıkabilir, toplam yük azalsa bile.

Özel olarak da projenizde merdivenlerde tanımlama hatası var, G yüklemesinde 3 boyutlu deformasyonları açarsanız göreceksiniz, birinin ucu havada, döşemeye bağlanmamış.
Bu durumda zaten projenin sonuçları hakkında yorum yapmak çok da doğru olmayabilir, önce bu durumun bir düzeltilmesi gerekir.
Ayrıca otomatik oluşanların yanında bir sürü ek modal yükleme tanımlamışsınız, onları da silin, hesabı uzatmaktan başka bir faydaları olmayacaktır.

Ben projenizi detaylı incelemedim, sadece analiz yapıp bir ön bakış attım. Ama genel olarak böyle davranışlar 3 boyutlu çözüm yapıldığı için görülebilir diyorum.
Olaya düz mantıkla elle formülden hesap şeklinde bakmamak gerekir.
Yönetmelikte kolon kiriş kesme güvenliği maddesini incelerseniz kiriş donatılarının artması, tahkiki daha güvensiz hale getirir. (Yani donatı arttı neden kurtarmıyor durumu olabilir).
Kiriş donatıları da sistemin bir tarafı rahatlayınca diğer tarafının zorlanması şeklinde artabilir, büyük ihtimalle de tasarım sınırlarda yapıldığı için biraz artması/biraz azalması kurtaranı kurtarmıyor durumuna geçiriyordur.
Ya da sistemin dinamik davranışı/mod sıralaması değişir, gene ufak farklar bazı elemanlarda olumsuz yönde çıkabilir, toplam yük azalsa bile.

Özel olarak da projenizde merdivenlerde tanımlama hatası var, G yüklemesinde 3 boyutlu deformasyonları açarsanız göreceksiniz, birinin ucu havada, döşemeye bağlanmamış.
Bu durumda zaten projenin sonuçları hakkında yorum yapmak çok da doğru olmayabilir, önce bu durumun bir düzeltilmesi gerekir.
Ayrıca otomatik oluşanların yanında bir sürü ek modal yükleme tanımlamışsınız, onları da silin, hesabı uzatmaktan başka bir faydaları olmayacaktır.
Merdiven mesnetlemesi tanimlandikdan sonra sahanlik dosemesi ekledigim, için döşemeye bağlanmadı sanırım. Teşekkür ederim. Ek modal yükleme dedikleriniz çizgisel duvar yükleri mi, yoksa başka bir ilave yük mü,

evet onlar. yapı ağacında üzerlerine sağ tıklarsanız silme seçeneği çıkar. Çok da önemli değil durmalarının bir zararı yok, sadece gereksiz yere hesap yapar.

Geri