Eğimli betonarme çatı tabliyesi çizimi nasıl yapılır?

Merhaba,

defalarca denediğimiz halde olmadı mimari projeye göre eğimli hali.

yardımcı olabilirseniz seviniriz.

ekte mimari proje ve idecad halini sunuyorum.

çatı01.png
çatı.png

Ekli dosyalar

• proje.00.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 30
Eğimli resimde çatı katındaki döşemelerin bir alt kattaki kirişlere bağlandığı görülüyor. Kattan kata eğimli döşeme tanımlama olanağı bulunmuyor. Eğimli döşemeler kat içinde tanımlanabilir.

Eğimli döşemelerin tanımı ile ilgili aşağıdaki bilgi bankası linkini inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Lütfen projeme destek olabilirmisiniz.
Yani küçük proje sadece istediğim mimariye göre eğimin yapılması.
Bende biliyorum eğim nasıl yapılır, ancak olmadı bu projede kirişler vs . Problem oldu
Lütfen ekteki dosyayı inceleyip duzenleyebilirmisiniz. Acill.

Teşekkür ederim.

Eğim verirken yön çizgisi verilerken başlangıc ve bitiş yerinin belirtilmesi gerekiyor onu atlamışsındır yoksa uygun şekilde yapabilirsin çok incelemedim mimari ama örnek olsun diye aşağıda yaptım.

Ekli dosyalar

• proje.01.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 35
Eğim verirken yön çizgisi verilerken başlangıc ve bitiş yerinin belirtilmesi gerekiyor onu atlamışsındır yoksa uygun şekilde yapabilirsin çok incelemedim mimari ama örnek olsun diye aşağıda yaptım.
bu çözümde e ve b akslarında kirişler üst üste gelmiş, çatı katındaki kolonlar da bu akslarda çok kısa kalmış, bana göre çatı katı ayrı bir kat olarak değil beraber modellenmeli, (çatı katı farklı bir kat olarak hareket etmez.)
buda benim önerim; (bu da dört dört çözüm değil)
çatı katını ve 1. katı beraber modellediğim proje ekte. (merdivenleri girip bir kaç hatayı düzeltirsiniz.)

Ekli dosyalar

• UNVER CATI SON.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 55
bu çözümde e ve b akslarında kirişler üst üste gelmiş, çatı katındaki kolonlar da bu akslarda çok kısa kalmış, bana göre çatı katı ayrı bir kat olarak değil beraber modellenmeli, (çatı katı farklı bir kat olarak hareket etmez.)
çatı katını ve 1. katı beraber modellediğim proje ekte. (merdivenleri girip bir kaç hatayı düzeltirsiniz.)
ünver bey dediğiniz gibi aynı katda tanımlamak daha sağlıklı olur ,merdiven olarak değilde aynı katda olarak döşeme tanımlamak nasıl olur proğram açısından

ünver bey dediğiniz gibi 1. katla beraber modellemek güzel olmuş fakat bi soru sormak istiyorum. betonarme çatının çizimlerini nasıl alacağız bu şekilde. idecad buna olanak sağlıyormu ? birde bu şekilde çatı modellerken döşeme üstüne eğimli döşemeyi 3 aks arasına modellemişsiniz bu nasıl oluyor tam olarak döşeme modelleyemedim ben kusura bakmayın öğreniyorum hala

Geri