eksiklerin veya yanlışların sebeplerini ve çözümlerini paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Ekte paylaştığım dosyadaki eksiklerin veya yanlışların sebeplerini ve çözümlerini paylaşabilirseniz çok sevinirim. Hatta çözümlerin uygulanmış hali çok daha öğretici olur benim açımdan. (Ayrıca aşık birleşiminde tek bir birleşim elemanını kullanmaması olayını bir türlü çözemedim. Bu konuyla ilgili de çözümlerinizi bekliyorum.)
Şimdiden ilginize teşekkürler..

Ekli dosyalar

• proje1.cde
    391.2 KB · Görüntüleme: 4
1- Aşıkları tüm kesişimlerden bölünüz. Ve gergi çubuğu ekleyiniz. IPE kesite ihtiyaç yoktur. UPE aşıklar için uygundur. Aşık yerleşim açısı da 0 olmalı güçle eksenin çalışması için 90 derece değil.

2- Makaslarınızdan bir tanesi farklı bir kotta aşıklar üzerinde birleşim oluşturamıyor temas etmediği için. Makas tekrar girildi. Bu tarz durumlar için projeyi kontrol etmelisiniz.

3- Betonarme kolonlar bu şekilde birbirine bağlı olmadan yapıda TBDY 2018'e uygun çoklu bağlılık ve sağlıklı yük akışı sağlanamaz.

4- Sisteminiz 2 yönde moment aktarmıyor, zaten bir yönde kolonlar hiç bağlı değil, diğer yönde de makaslar var. Betonarme kiriş eklenen bölüm moment aktarır olarak seçilip diğer yönün A16 seçilmesi gerekir.

Ekli dosyalar

• proje1.cde
    481.8 KB · Görüntüleme: 5
1- Aşıkları tüm kesişimlerden bölünüz. Ve gergi çubuğu ekleyiniz. IPE kesite ihtiyaç yoktur. UPE aşıklar için uygundur. Aşık yerleşim açısı da 0 olmalı güçle eksenin çalışması için 90 derece değil.

2- Makaslarınızdan bir tanesi farklı bir kotta aşıklar üzerinde birleşim oluşturamıyor temas etmediği için. Makas tekrar girildi. Bu tarz durumlar için projeyi kontrol etmelisiniz.

3- Betonarme kolonlar bu şekilde birbirine bağlı olmadan yapıda TBDY 2018'e uygun çoklu bağlılık ve sağlıklı yük akışı sağlanamaz.

4- Sisteminiz 2 yönde moment aktarmıyor, zaten bir yönde kolonlar hiç bağlı değil, diğer yönde de makaslar var. Betonarme kiriş eklenen bölüm moment aktarır olarak seçilip diğer yönün A16 seçilmesi gerekir.
Nurgül Hanım dosyayı 10.93 versiyon yükleyebilir misiniz?

10.94 versiyonu güncellemesini yapmanızı tavsiye ederiz.

Ekli dosyalar

• plk.cde
    476.2 KB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
Geri