mbtgel

Üye
Mevcut yapı kullanımı alınmış bir yapı var. Belediye deprem performans istiyor yeni yönetmeliğe göre. Konu hakkında kapsamlı bir bilgisi olan bir arkadaş var ise zorunluluk var mi nasıl yapılması gerekir bilgi verebilir misiniz. Teşekkürler

Derpem yönetmeliğinde performans analizi, mevcut veya güçlendirilecek tüm binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesinde uygulanacak hesap kuralları olarak tanımlanır. Burada bina elemanlarının hasar durumu belirlenerek, binanın hangi performans düzeyinde olduğu belirlenir. Bu konu ile alakalı detaylı bilgiyi videolar ve ideCAD bilgi bankası dökümanlarından edinebilirsiniz.

Aşağıda gönderdiğim bilgi bankası başlıklarını ve alt başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ayrıca çeşitli illerde yaptığımız imo seminerlerinin videolarını da aşağıda gönderiyorum.

Saygılarımla....

TBDY 'de performans analizi, mevcut veya güçlendirilecek tüm binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesinde uygulanacak hesap kuralları olarak tanımlanır. Burada bina elemanlarının hasar durumu belirlenerek, binanın hangi performans düzeyinde olduğu belirlenir. Bu konu ile alakalı detaylı bilgiyi videolar ve ideCAD bilgi bankası dökümanlarından edinebilirsiniz.

Aşağıda gönderdiğim bilgi bankası başlıklarını ve alt başlıklarını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca çeşitli illerde yaptığımız imo seminerlerinin videolarını da aşağıda gönderiyorum.

Saygılarımla....
Oğuzhan Bey bu kadar detaylı bir şekilde açıklama yaptığınız ilgilendiginiz için teşekkür ederim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

Oğuzcan Bey açıklamalar ve videoları inceledim. Fakat sorumun net bir cevabını alamadım burda analizin nasıl olması gerektiği ve kriterler üzerinde durulmuş. Benim sorum eski bir yapida 20 25 yillik gibi zamanında farklı yönetmeliklere tabi olarak yapılmış yapıların tadilat ruhsatı alınarak bağımsız bölümlerini değiştirince örneğin oda sayısı bölüm sayısının değişikliğine bağlı olarak kirişlere ve döşemelere gelen duvar yükleri değiştiğinde bizim performans yapmamız zorunlu mu. Zorunlu ise yeni yönetmeliğe göre mi yapmamız gerekiyor zamanında yapılmış olduğu yönetmeliğe mi tabi olmalı. Yoksa burda vatandaş yaptı oldu birdaha buralarda değişiklik yapmaya hakkı yok mu. Belediyelerin performs istemesi dogrumu yapilabilinecek vatandaşa çözüm olara sunulabilinecek bir başka şey var mi acaba aslında sorumun temeli burası.

Oğuzcan Bey açıklamalar ve videoları inceledim. Fakat sorumun net bir cevabını alamadım burda analizin nasıl olması gerektiği ve kriterler üzerinde durulmuş. Benim sorum eski bir yapida 20 25 yillik gibi zamanında farklı yönetmeliklere tabi olarak yapılmış yapıların tadilat ruhsatı alınarak bağımsız bölümlerini değiştirince örneğin oda sayısı bölüm sayısının değişikliğine bağlı olarak kirişlere ve döşemelere gelen duvar yükleri değiştiğinde bizim performans yapmamız zorunlu mu. Zorunlu ise yeni yönetmeliğe göre mi yapmamız gerekiyor zamanında yapılmış olduğu yönetmeliğe mi tabi olmalı. Yoksa burda vatandaş yaptı oldu birdaha buralarda değişiklik yapmaya hakkı yok mu. Belediyelerin performs istemesi dogrumu yapilabilinecek vatandaşa çözüm olara sunulabilinecek bir başka şey var mi acaba aslında sorumun temeli burası.

Burası bir programın forumu. Bu sorularınızın muhatabı ilgili belediye. Ancak ben yine de cevap vereyim.
Tadilat ruhsatı için ilgili projeler yeniden hazırlanarak belediyeye sunulur.
Statik için yürürlükteki yönetmelikte ne isteniyorsa o yapılır. Eski yönetmeliklerin bir hükmü yoktur. Performans analizi yapılır. Yeterli performansı sağlayamayan yapılar için güçlendirme yapılır. Vatandaşın oturduğu binada ilgili kanunlar çerçevesinde değişiklik yapmaya hakkı vardır.

Geri