Etriye aralığı

unalmh

Üye
Herkese merhabalar. kolonlarda etriye aralığı 6-7-8 cm oluyor.. çift etriye de olsa yine 8 cm aralıklarla etriye veriyor. min etriye aralığı 10 olduğu halde nasıl böyle birşey oluyor yanlış mı düşünüyorum bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim ?

Herkese merhabalar. kolonlarda etriye aralığı 6-7-8 cm oluyor.. çift etriye de olsa yine 8 cm aralıklarla etriye veriyor. min etriye aralığı 10 olduğu halde nasıl böyle birşey oluyor yanlış mı düşünüyorum bu konuda fikirlerinizi alabilir miyim ?
Çünkü Tbdy2018 de bazı koşuĺlar var. lgili maddeleri inceleyin, sorunuzun yanıtı orada var. (örneğin sayfa 117 şekil 7.3 )

Çünkü Tbdy2018 de bazı koşuĺlar var. lgili maddeleri inceleyin, sorunuzun yanıtı orada var. (örneğin sayfa 117 şekil 7.3 )
şükrü bey dönüş yaptığınız için teşekkür ederim fakat burda sorulan her sorunun cevabı yada koşulu elbette yönetmeliklerde yada herhangi farklı bir kaynakta mevcuttur. sizin gibi herkes bunun fakında ama burası bir forum sayfası daha önce tecrübe edinmiş arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlar, daha az tecrübeli arkadaşların sorularını yanıtlıyor yardımcı oluyor.. tbdy ye bakın orda bulursunuz demek biraz kaba bir cevap gibi geldi .. ama ilginiz için tekrar teşekkür ederim

Sizin girdiğiniz minimum etriye aralığı, diğer tüm kontollerde de aralık sağlanır ve hesaplanan aralık sizin girdiğiniz minimum değerden daha büyükse geçerlidir. Siz kolon setinde min etriyeyi 20, maksimum etriyeyi 60 yazsanız bile hem ts500 hem deprem yönetmeliği açısından gereken donatı sağlanıncaya kadar etriye aralığını düşürür program.

Sizin girdiğiniz minimum etriye aralığı, diğer tüm kontollerde de aralık sağlanır ve hesaplanan aralık sizin girdiğiniz minimum değerden daha büyükse geçerlidir. Siz kolon setinde min etriyeyi 20, maksimum etriyeyi 60 yazsanız bile hem ts500 hem deprem yönetmeliği açısından gereken donatı sağlanıncaya kadar etriye aralığını düşürür program
ismail bey bu kadar sık etriye aralığı vermesi normal mi yoksa bir yerde hata mı yapırum ,bilemiyorum kolon boyunca 8 cm bazen 7 cm arayla etriye atıyor.

Son düzenleme:
şükrü bey dönüş yaptığınız için teşekkür ederim fakat burda sorulan her sorunun cevabı yada koşulu elbette yönetmeliklerde yada herhangi farklı bir kaynakta mevcuttur. sizin gibi herkes bunun fakında ama burası bir forum sayfası daha önce tecrübe edinmiş arkadaşlar bilgisi olan arkadaşlar, daha az tecrübeli arkadaşların sorularını yanıtlıyor yardımcı oluyor.. tbdy ye bakın orda bulursunuz demek biraz kaba bir cevap gibi geldi .. ama ilginiz için tekrar teşekkür ederim
Sorduğunuz soruların yanıtları yönlendirdiğim adreslerde fazlasıyla var. Yorumlayamadığınız yerler olduğunda soruyu daha somutlaştırarak sorabilirsiniz. Yanıt vermek için ben de arama yapıyorum, link buluyorum, ekran görüntüsü alıyorum, yani kısacası emek harcıyorum. Harcanan zamana, emeğe "kabalık" demek, bu konuyu bence tekrar düşünün.

projeyi yükledim .. S4, S5,S6 kolonlarına bakabilir misiniz .. sizlerden de bir görüş almak istiyorum

Ekli dosyalar

• veysel.cde
    2.2 MB · Görüntüleme: 28

Kolon Sarılma bölgesi etriye aralıkları TBDY 2018 madde 7.3.4.1a), b) ve Şekilde 7.3 ve Madde 7.3.7 ye göre belirlenir.
Projenizde kolonlarda kullanılan boyuna donatı çapı 14 lük kullanılmış. bu duurmda sıklaştırma bölgesi etriye aralığı "boyuna donatı çapının altı katından daha büyük" olamaz koşulu sebebiyle (6*14=8.4 cm) 8 cm. den büyük olamaz. S01-02-03-07 vb. kolonlarda da Denklem 7.1' e göre yapılan hesap sonucu 7 cm. ye düşüyor. (Ts500 e göre net beton örtsünün kolonlarda 2.5 cm. olması yeterli. Bunu için kolon parametrelerinde beton örtüsü 4 cm girilebilir. Bu durumda S01-02-03-07 kolonlarında da etriye aralığı 8 cm. olarak hesaplanıyor.

1645431787452.png

1645432356202.png

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar

projeyi yükledim .. S4, S5,S6 kolonlarına bakabilir misiniz .. sizlerden de bir görüş almak istiyorum
Etriye aralığından önce modelde dikkat etmeniz gereken daha önemli yerler olduğunu düşünüyorum
1-) K136 - K144 KİRİŞLERİ Perdeye tam basmıyor mesnet bölgesinde kirişin yarısı boşta
2-) K150 Kirişi kör konsol niteliği taşıyor arka kısımda devamının olması gerekiyor görevini yapmıyor
3-) 2. katta ki hareketli ve ölü yükleri arttırmanızı tavsiye ederim
4-)Kiriş boyutlarını gözden geçirin ve saplamalardan kaçının bazı kirişler aşırı zorlanıyor kolonlamada karesel kesite yakın çalışmaya çalışın ya da perdeye dönün
5-) Radye temelde sehpa donatısını min 10 mm olacak şekilde tanımlayın
6-) Varsa merdivenleri yapı iler birlikte modelleyin
İYİ ÇALIŞMALAR.....

Merhabalar,
TBDY 2018 7/4/4 etriye koları aralığı max 350 mm olabilir. Projede 350 mm den fazla olan etriye kolları aralıklarını nasıl düzeltebilirim.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Etriye Kolları Aralığı.pdf
    6.7 KB · Görüntüleme: 12
Kesitten etriye kolları arası mesafeye bakılmalıdır. Mesafe 25cm gözüküyor. Koşul sağlanıyor.
1686556826395.png

Geri