Fazla donatı sorunu

k48 k40 kirişi atmazdım döşeme kenarı atardım. s22 kolondan çıkardım 1 kiriş .k28 benzeri kapalı çıkmalarde bu kirişi 50 olan boyutunu biraz azaltrdım

matraxın dediği uygundur.Fakat kirişleri sürekli dizayn ederdim. Bu çerçevede nervürleri sürekli hale getirmek gerekir. Ben nervürleri böyle dizayn ederdim. Ayrıca köşe kolonlara basan kirişler için bir mecburiyet yoksa birbirine dik doğrultular oluşturmaya gayret ederdim.

merhaba,
projemde özellikle çıkma olan kirişlerde fazla donatı alıyorum düzeltmek için çeşitli yollar denedim ama olmadı yardımcı olabilir misiniz ?? Proje ektedir . şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• cengizhan.rar
    2.3 MB · Görüntüleme: 423
projede bana göre biraz sorunlar var. zemin kat için diyorum rijit diyfaram ver iki tane d65 dösemesindebn kaynaklanyopr ya döseme kenarı ile döseme atmısın dösemeye busluk olur yda dösemenin özeliklere gir rijit diyfram olstrma.k81 kirişi p15 perdenin üzernde var onu sil k21 kirişini 25/60 yap vede k35 kirişini eğere mimarye uygunsa s01 kolundan çıkardım.

Merhaba, program 2. Bodrum kat S-10-11-12-13 nolu kolonlara neden fazla donatı atıyor?

Ekli dosyalar

• 1.rar
    3.7 MB · Görüntüleme: 248
Merhaba
Önerilerim:
Açıklıklar fazla Kolon ve perdeler az olduğundan 1. ve 2. bodrum katlarda momentler fazla çıkmış.
Bu katlarda kolon pursantajları 1.5 geçmeyecek şekilde kolonları büyütün.

Ünver ÖZCAN

unver":g0igwo88' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim:
Açıklıklar fazla Kolon ve perdeler az olduğundan 1. ve 2. bodrum katlarda momentler fazla çıkmış.
Bu katlarda kolon pursantajları 1.5 geçmeyecek şekilde kolonları büyütün.

Ünver ÖZCAN
Merhaba Ünver Bey,
İki adet perde ekledim ve kolon ebatlarını arttırdım fakat normale göre hala çok fazla donatı atıyor. Acaba başka bir sebebi olabilir mi?
İyi çalışmalar.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

S11 ve S12 kolonlarının yönünü ters çevirdim, kısa kenarlarını 5cm büyüttüm. S6 kolonunun kısa kenarını 5 cm büyüttüm. Pursantajlar normal düzeyde görünüyor.

Düzenleme yaptıktan sonraki durum:

Notlar:
1. Üzerinde tam duvar olan kirişlerde hareketli yük vermenize gerek yok. Duvar yoksa vermeniz doğrudur.
2. Bodrum çevre perdelerini kabuk olarak modellemeniz gerekir.

Ekli dosyalar

• 1.PNG
    1.PNG
    50.9 KB · Görüntüleme: 9,710
kolonlarda fazla donatı görünüyor. kolon aplikasyon alındığında görünüyor. nasıl aza indirebilirim. ayarları varsa nereden yapılıyor. proje 7m*24m boyutunda temelden subasmana kadar kolon var. üzeri çelik yapı. proje boyutu büyük olunca yüklenmedi yardımcı olursanız sevinirim.

merhaba üzerinde çalıştığım 5katlı bir projenin sadece zemin kat köşe kolonlarında çok fazla donatı buluyor. ama aynı kolonun üst katlarında aynı ve normal değerde donatı sayıları var. bu konuda yorum yapabilir misiniz nerde hata yapıyor olabilirim? aynı kolon farklı katlarda donatı sayısında nasıl bu kadar fark olabilir?

merhaba üzerinde çalıştığım 5katlı bir projenin sadece zemin kat köşe kolonlarında çok fazla donatı buluyor. ama aynı kolonun üst katlarında aynı ve normal değerde donatı sayıları var. bu konuda yorum yapabilir misiniz nerde hata yapıyor olabilirim? aynı kolon farklı katlarda donatı sayısında nasıl bu kadar fark olabilir?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

temel kirişlerinin mesnet noktaları, kolon köşelerine veya kolonun içine gelmesi lazım, temel kirişlerinin çoğu bunu sağlamamış durumda, düzeltiniz.

Geri