Güçlendirme Bindirmelerinin Kolon tabanında Çizilmesi

emrahaltuug

Yeni Üye
Merhabalar, iyi çalışmalar.

İlk olarak Mevcut yapımızın güçlendirilmesi için güçlendirme perdeleri ekledik ve kolonları mantoladık. TBDY 2018 kapsamında Güçlendirme perdelerinin ve manto kolonların bindirmelerini kolon tabanlarında çizmek istiyorum. Fakat programda bahsettiğim şekilde detay ve çizimleri gerçekleştirebilir miyim? nasıl bir yol izlemeliyim?

İkinci olarak güçlendirme ankraj donatı çizimlerinin detayını aldığımda sadece güçlendirme perdelerinin mevcut perdeye,kiriş altına ve temele olan ankraj detaylarını alabiliyorum. Kolon mantolarının ankraj detaylarını alamadım. Program kolon mantoları içinde ankraj detayı çiziyor mu? yoksa bizler hesaplarımız doğrultusunda sonrada çizimleri düzenlerken mi ekliyoruz?

Teşekkür ederim,

İyi çalışmalar.

İlk olarak Mevcut yapımızın güçlendirilmesi için güçlendirme perdeleri ekledik ve kolonları mantoladık. TBDY 2018 kapsamında Güçlendirme perdelerinin ve manto kolonların bindirmelerini kolon tabanlarında çizmek istiyorum. Fakat programda bahsettiğim şekilde detay ve çizimleri gerçekleştirebilir miyim? nasıl bir yol izlemeliyim?
Bu isteğiniz 11.007 versiyonunda yapılmıştır. 10.94 versiyonunda 2B çizim düzenleme araçları ile yapılabilir.

İkinci olarak güçlendirme ankraj donatı çizimlerinin detayını aldığımda sadece güçlendirme perdelerinin mevcut perdeye,kiriş altına ve temele olan ankraj detaylarını alabiliyorum. Kolon mantolarının ankraj detaylarını alamadım. Program kolon mantoları içinde ankraj detayı çiziyor mu? yoksa bizler hesaplarımız doğrultusunda sonrada çizimleri düzenlerken mi ekliyoruz?
Bu isteğiniz 11.007 versiyonunda yapılmıştır. 10.94 versiyonunda 2B çizim düzenleme araçları ile yapılabilir.

Güçlendirme perdelerinin çizimini almaya çalıştığımda son katı ayrı çiziyor ve plan kesitlerini üst üste çiziyor. NOT : modeli sadece çizim almak için kurdum

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

7. katta kiriş yükseklikleri ile perde üst kotları uyumlu değil. iç içe geçmişler.
Kiriş yüksekliği 140cm yapılmalı veya perde üst kotunu kiriş yüksekliği ile aynı olacak şekilde -150cm olarak tanımlayın
1692104682791.png

Plan kesitleri blok olarak çizilmektedir. Hızlı taşıma "m"+spacebar tuşu ile blok olarak taşıyabilirsiniz.
Bu sorun 11 versiyonunda düzeltilmiştir.

Tekrar çok teşekkür ederim SON BİR SORUM OLACAK ; X-X doğrultusuna güçlendirme perdesi tanımlayabilirken, Y-Y doğrultusuna tanımlayamıyorum, aynı modelde. Bunun sebebi nedir?

X ve Y yönündeki kiriş kesitleri farklı, Güçlendirme perdesi kotunu hatalı girdiyseniz kiriş ile çakıştığı için veri girişi yapamıyor olabilirsiniz.
Kiriş yüksekliğine göre önce kotları ayarlayın daha sonra perdeyi çizin.

Geri