Güçlendirme Perdelerinin Sıva Ağırlıkları

ustun

Tanınmış Üye
Merhaba,

Güçlendirme projelerinde genellikle perdeleri kullanılıyor. Bu güçlendirme perdeleri kirişler arası ve kiriş genişliğine eşit veya daha geniş yapıldığında her bir güçlendirme perdesinde oluşan yaklaşık 0.130 ile 0.150 t/m2 arası ağırlığındaki sıva ağırlıklarını bu perdeleri içeren modele yükler olarak girmem gerekir mi? Benim düşünceme göre döşeme üstüne gelecek her bir sıva, döşemeye çizgisel yük olarak girmek gerekir. Bu konuda forumdaki kişilerden yorumlar bekliyorum.

Son düzenleme:
Bir sorum olacaktı. Acaba Güçlendirme yapılırken eğer güçlendirme perdesi yapacak olduğumuz yerdeki mimariye göre mevcut duvar + sıva+ döşeme kaplamasını dan gelen yükleri göz önünde bulunduruyor musunuz.

Bir sorum olacaktı. Acaba Güçlendirme yapılırken eğer güçlendirme perdesi yapacak olduğumuz yerdeki mimariye göre mevcut duvar + sıva+ döşeme kaplamasını dan gelen yükleri göz önünde bulunduruyor musunuz.
Güçlendirme projesi yapılan bir binanın mevcut durumun mimarisi değiştiği için yeni mimarideki her şeyi ilave edilmiş duvar yükleri, her şeyi ilave edilmiş kaplama yükleri ve kullanım durumlarına göre hareketli yükleri çalıştığım modele işliyorum. Fakat kiriş altında sadece betonarme güçlendirme perdesi yapıldığında sıva yüklerini almak gerekir mi? Çünkü genelde güçlendirme perdeleri bazen kirişlere eşit ve daha fazla kalınlıkta yapıldığında sıva yükleri döşemeye geliyor gibi geliyor bana. Siz bu konuda bana ne önerirsiniz?

Bence sıva yükü direk olarak döşemeye gelmez (gelen kısım teorik olarak var ama ihmal edilebilecek seviyede) perdeye daha fazla gelir. Perde ağırlığına ekleyin derim.

Bence sıva yükü direk olarak döşemeye gelmez (gelen kısım teorik olarak var ama ihmal edilebilecek seviyede) perdeye daha fazla gelir. Perde ağırlığına ekleyin derim.
Yorumunuzu anladım. Dediğiniz yaklaşım iyi bir yaklaşım. Programda perde ağırlığına ilave eklemek için ilave edilecek perdelere "Değiştir" kısmından "Perde Düşey Yük" ile etki ettirilebilir. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Geri