Güçlendirme perdesi atılan kirişler gevrek görünüyor

brkbcr

Yeni Üye
Merhaba,

nonlineer itme analizi yaptırdığım binada, altına güçlendirme perdesi attığım mevcut kirişlerin büyük çoğunluğu raporda gevrek olarak çıkıyor bunun sebebi nedir başka türlü nasıl modelleyebilirim? Kirişi direk güçlendirme perdesine çevirdiğimde ise bu sefer mevcut kiriş gidiyor dolaylı olarak mevcut beton ve donatıda gidiyor

Son düzenleme:
Merhaba,

nonlineer itme analizi yaptırdığım binada, altına güçlendirme perdesi attığım mevcut kirişlerin büyük çoğunluğu raporda gevrek olarak çıkıyor bunun sebebi nedir başka türlü nasıl modelleyebilirim? Kirişi direk güçlendirme perdesine çevirdiğimde ise bu sefer mevcut kiriş gidiyor dolaylı olarak mevcut beton ve donatıda gidiyor
Merhaba,

Bu dönem güçlendirme çalışmaları yapmaya başladım. Altına güçlendirme perdesi yapılmış kirişlerin üzerine lifli polimer ile sargı yapmak zor. Bu kirişlere lifli polimer ile güçlendirme tanımlamıyorum. Nonlineer performans analizlerde bu kirişlerin süneklik kontrollerinde "x " işareti oluyor. Sayın @brkbcr in bahsettiği durumunun benzerini yaşıyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Merhaba;

Güçlendirme perdesi kirişten daha kalın seçilerek kirişin perde içerisinde kalması sağlanabilir. Böylece kirişteki süneklik sorununu aşabilirsiniz. Programsal olarak denemedim ama, sadece öneri olarak söylüyorum.

Merhaba;

Güçlendirme perdesi kirişten daha kalın seçilerek kirişin perde içerisinde kalması sağlanabilir. Böylece kirişteki süneklik sorununu aşabilirsiniz. Programsal olarak denemedim ama, sadece öneri olarak söylüyorum.
Merhaba,

Güçlendirme perdelerinde üst kot olarak kirişlerin altına gelecek şekilde girildiği için perdeler geniş olsa kirişlerin altında kalıyor. Ayrıca güçlendirme perdelerinde üst kot değerlerini "0" mı yapmak gerekiyor?

Geri