Güçlendirme Perdesinde Donatı Hatası

ORHAN14

Etkin Üye
Merhabalar, güçlendirme projemde kırmızıyla işaretlemiş olduğum 6 kolonda mantolama ve 1 adet merdivenin bulunduğu kısımda perde eklemesi yapmaktayım. yaşadığım sıkıntıyı aşağıda yazdım. yardımcı olursanız sevinirim.

Merdivenin orada modellemiş olduğum perde donatılarında kesme hatası almaktayım ve bu hatayı gideremedim. bu konuyla alakalı görüşlerinizi bekliyorum. perdenin sol ve sağ taraflarında bulunan perdeleri başlık perdesi olarak tanımlamadım. güçlendirme perdesini tanımladıktan sonra asansör perdeleri ve yanda bulunan perdeyi pg1 olarak isimlendirmedim.

sistemin çok modlu analizi sonrasında kontrollü hasar seviyesini yakalamaktayım. donatı düzeni ile alakalı sorunu çözemedim. projeyi ve resimleri ekte paylaştım

kullandığım beton c40, merdiven mevcut olduğu için perde genişliğini de arttıramıyorum.

1708978618541.png

Ekli dosyalar

• Statik Data (3).cde
    4.9 MB · Görüntüleme: 1
Merdivenin orada modellemiş olduğum perde donatılarında kesme hatası almaktayım ve bu hatayı gideremedim. bu konuyla alakalı görüşlerinizi bekliyorum. perdenin sol ve sağ taraflarında bulunan perdeleri başlık perdesi olarak tanımlamadım. güçlendirme perdesini tanımladıktan sonra asansör perdeleri ve yanda bulunan perdeyi pg1 olarak isimlendirmedim.

Burada kesme hatasını DGT yaklaşımına göre değerlendirmişsiniz. Bu noktada TBDY Bölüm 15 'te herhangi bir madde bulunmamaktadır. Güçlendirme perdelerinin üzerine gelen kesme kuvvetini taşıyabilecek şekilde tasarlanması gerektiği gibi genel bir ifade bulunuyor. Bu noktada performans analizi sonucunda süneklik kontrollerinin yapılması gerekiyor. Ancak DGT için bölüm 7 veya bölüm 4 'e atıfta bulunulmuyor.
Kişisel olarak minimum etriye koşullarına uyulması gerektiğini düşünüyorum.

Burada ek olarak nonlineer itme analizi yaparken "perdelerde doğrusal malzeme kullan" seçeneğinin işaretsiz olması önerilir. Perdeleriniz yatay yük taşıyıcı sistem perdesi oluğu için nonlineer modellenmesi gerekmektedir.

1709203529434.png
Saygılarımla...

Geri