Geoteknikçiler direksiyon başına geçmeli

sonerkorkmaz

Yeni Üye
Sayın meslektaşlarım önce Elazığ depreminde Elazığ da daha sonra Maraş depreminde Adıyaman ve Malatya ilinde incelemelerde bulundum. Kahta ilçesi Adıyaman merkeze 30 km mesafededir. Burada 4 yada 5 tane bina göçmüştü. Ancak Adıyaman merkez resmen yerle bir olmuştu. Peki buna neden olan şey 30 km uzaklıkta ki Kahta'da Müteahhitlerin daha namuslu olmasımı yoksa Kahtadaki mühendislerin daha nitelikli olması mı??? Tabii hayır. Mesele Jeoloji Mühendisi arkadaşlarımızın fazla dillendirmek istemediği Zemin Faktörü mü? Meslektaşlarımla inceleme esnasında dedimki Adıyaman merkezde göçen yapı ile Kahtada hasarlı ama göçmeyen bir binadan karot alalım aynı çıkar dedim ve onlarda beni teğit ettiler. Olan ne varsa İnşaat Mühendisi meslektaşlarımıza oluyor. özellikle eski dönemin sistem kurbanları hepsi elleri kelepçeleniyor. Koca şehirlerde Beton Santrali eleme tesisi yok suçlu şantiye mühendisi... Elâzığ da Zafran Esentepe mahalleleri kerpiç tarzı eski yapılar ile dolu iken en ufak sorun yok ama ovada bulunan şehir tümden hasarlı... 1997 Depreminden itibaren Jeoloji mühendisleri bu masanın başında kaldılar ve maalesef başaramadılar. Başarsaydılar ovalarda yapı stoğu artmadı yada zemin yapı etkileşimilr ilgili sorunları tespit ederlerdi. Artık Geoteknikçilerin direksiyon başına geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca İdecad programının Maraş Depreminden sonra yeni bir güncelleme ile karşımıza çıkması gerektiğine inanıyorum. Hem Geoteknikçilerin Üstyapıcılarla beraber daha verimli çalışacağı İdeGeoteknik programının ve Netcad yada AutocadCivil tarzı bir harita programının eklenmesi gerektiği kanaatindeyim. Değerli meslektaşlarımızın birbirine sahip çıkması gerektiğine inanıyorum. Bu kadar zahiyatın en büyük nedeni Zemin ve Belediyelerin imar düzenlemelerini. Ayrıca her platformda diyoruz şantiye şefliği sistemi kaldırılmalıdır. Bir İnşaat şirketi bünyesinde enaz 2 inşaat mühendisi istihdam etmelidir. Ayrıca İnşaat Mühendisliği bölümleri kapatılmalıdır. Her yerde lise gibi açılmamalıdır.

Son düzenleme:
Geri