Yapı ağırlığını, kat parametrerelerinde bulunan g ve q değerlerini g+0.3q formülüyle hesapladıktan sonra bulunan değeri 9,8067 ye bölerek toplam kütleyi (mt) buluyorum. Yukardaki excel sayfasına verileri ve toplam mt' yi giriyorum, girilen verilere göre excel tablosunda toplam eşdeğer deprem yükü 935 tf çıkıyor. İdecad'in hesapladığı eşdeğer deprem yükü ise 804 tf'dir. Acaba toplam kütleyi mi yanlış hesaplıyorum?

rsb mühendislik":34wyf71j' Alıntı:
Yapı ağırlığını, kat parametrerelerinde bulunan g ve q değerlerini g+0.3q formülüyle hesapladıktan sonra bulunan değeri 9,8067 ye bölerek toplam kütleyi (mt) buluyorum. Yukardaki excel sayfasına verileri ve toplam mt' yi giriyorum, girilen verilere göre excel tablosunda toplam eşdeğer deprem yükü 935 tf çıkıyor. İdecad'in hesapladığı eşdeğer deprem yükü ise 804 tf'dir. Acaba toplam kütleyi mi yanlış hesaplıyorum?

Toplam kütleyi doğru alıyorsunuz. Nurgül Hanım mesajında, "excel tablosunda formüller otomatik değildir, lütfen TBDY 2018 - BÖLÜM 2 ' ye göre spektrumu ve Ra değerini siz elle düzeltiniz" yazmış. Buna göre baz alınan periyot değerine göre Ra(x) ve Sae(x) değerlerini de hesaplayıp tabloda girmelisiniz.

huseyinakkus56":1dy343lw' Alıntı:
İsmail Bey ne demek istediğinizi anladım. Amacım belediyenin isteği doğrultusunda o Vt değerini kendim hesaplamam. Çünkü belediye Vt değerini direk statik rapordan almamızı kabul etmiyor. Aşama aşama nasıl hesaplanıyorsa istiyor. Ben de bir çıkar yol aradım ama öyle elle hesaplanacak gibi görünmüyor.

belediyenin isteyip istemediğine bakmadan zaten bir statik dizayn mühendisi el hesabıyla deprem yüklerinin kontrollerini yapmalı. paylaşılan hesabı excelde oluşturmak atla deve değil, okulda veriyorlar zaten bu bilgileri.

rsb mühendislik":p5kml80w' Alıntı:
Hakan Bey,
Excel tablosundaki formüllere elle düzeltmeme rağmen farklılığı gideremiyorum. Aşağıda linkini verdiğim proje ve excel tablosunu kontrol edebilir misiniz?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Saygılarımla,

Merhaba,
1.) Bodrum kat rijit kat olduğu için, bodrum kat hariç toplam yapı ağırlığı=10506,7 tondur (Çalışma biriminiz ton ve tf olduğu için bir önceki mesajında yazdığınız gibi değeri g'ye bölmenize gerek yoktur)

toplam W=16590,162 + 5*1693,472 + 0,3*140,752+0,3*5*225,302 = 10506,7 ton
Ss =0,927
S1=0,25900
Sds=1,11240
sd1=0,38850
Rx =6.4
Ry=5.6
D=2.5
I=1

2.) %5 dışmerkezli x yönü ve y yönü 2'şer olmak üzere toplam 4 modal yükleme yapılır. Her bir modal yükleme için uyumlu yönde katkı çarpanı en yüksek ilk periyot değerlerine bakmalısınız.
Bu değerler:
+x %5 Modal E1 için T1=0.79322 sn

-x %5 Modal E2 için T1 =0,79252 sn

+y %5 Modal E3 için T1= 0,81459 sn

-y %5Modal E4 için T1= 0,81959 sn

3.) 4 modal yükleme için hesapladığımızda:
Modal E1 için Vtx = 804,06 tf (1)

Modal E2 için Vtx =804,76 tf (2)

Modal E3 için Vty =894,80 tf (3)

Modal E4 için Vty =889,34 tf (4)

4.) Program ile karşılaştırdığınızda her yükleme için eşdeğer deprem değerlerinin aynı olduğunu teyit edebilirsiniz:

5.) Bu hesaplardan x ve y yönü için en büyük Vt değerini dikkate alabilirisiniz.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    14.5 KB · Görüntüleme: 8,598
  • modale1.png
    modale1.png
    20.3 KB · Görüntüleme: 8,600
  • modale2.png
    modale2.png
    20.4 KB · Görüntüleme: 8,582
  • modale3.png
    modale3.png
    33.7 KB · Görüntüleme: 8,571
  • modale4.png
    modale4.png
    20 KB · Görüntüleme: 8,572
  • modale1Vt.png
    modale1Vt.png
    10.1 KB · Görüntüleme: 8,575
  • modale2Vt.png
    modale2Vt.png
    9.9 KB · Görüntüleme: 8,568
  • modale3Vt.png
    modale3Vt.png
    9.9 KB · Görüntüleme: 8,565
  • modale4Vt.png
    modale4Vt.png
    9.9 KB · Görüntüleme: 8,572
  • vtler.png
    vtler.png
    43.7 KB · Görüntüleme: 8,597
İyi günler. Kolay gelsin. Geoteknik raporu hazırlama ile birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yazıda formüller olduğu için buraya yazamadım PDF olarak kaydettim ek de yer alıyor sorunlar teşekkürler.

Ekli dosyalar

• idecad support.pdf
    40.5 KB · Görüntüleme: 96
batuhann2852":23gy2wj0' Alıntı:
İyi günler. Kolay gelsin. Geoteknik raporu hazırlama ile birkaç sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yazıda formüller olduğu için buraya yazamadım PDF olarak kaydettim ek de yer alıyor sorunlar teşekkürler.

Formülde 1.kısım kohezyonun taşıma gücüne katkısını belirtir. Kohezyon yoksa sıfır alınır.
2. Kısım kazılan zeminin taşıma gücüne katkısını belirtir. Temel gömülü değil ise sıfır alınır, gömülü ise q=gama*Df gama hafredilen zeminin birim hacim ağırlıgıdır.
3.kısım temel boyutunun ve temel tabanındaki zeminin taşıma gücüne katkısını belirtir. Gama temel tabanındaki zeminin birim hacim ağırlığıdır.

Abdullah uzun":3v15jk8k' Alıntı:
Formülde 1.kısım kohezyonun taşıma gücüne katkısını belirtir. Kohezyon yoksa sıfır alınır.
2. Kısım kazılan zeminin taşıma gücüne katkısını belirtir. Temel gömülü değil ise sıfır alınır, gömülü ise q=gama*Df gama hafredilen zeminin birim hacim ağırlıgıdır.
3.kısım temel boyutunun ve temel tabanındaki zeminin taşıma gücüne katkısını belirtir. Gama temel tabanındaki zeminin birim hacim ağırlığıdır.

Teşekkürler ilginiz için. 2.kısımla ilgili. Temel Radya temel zeminde 2 katman var ilk katman 0.5m derinlik 2.katman devam ediyor sonra. 2.kısımdaki Gama değerini ne almam gerekiyor ilk katman kaldırılcak temel 2.katmana oturacak. Temel 50cm doldugu için Df=0.5m alıp Gama değerini 2.katmanın Birim hacim ağırlığını alıcam diye düşündüm ben.

C=7,92 İçsel sürtünme açısın = 23,54 2.katman zemin birim ağırlığı=20,5 B(temel genişliği)= 8,25 Bu değerler sonucu q(taşıma)=844,77 Kn/m2 buluyorum sizde bir bakarmısınız. C.Nc + q.Nq+ 0.5 . B . Gama . Ngama ( diğer değerleri 1 kabul ettim)

Geri