Geoteknik Tasarım İçin Yapı Ağırlığı

Merhabalar
Geoteknik tasarım raporu ilgili bir sorum olacak.Temel dahil yapı ağırlığı bilgisinde W=G+nQ veriliyor.Bu deprem hesabına esas ağırlık.Geoteknik tasarım için temel dahil ağırlıkta hareketli yük katılım katsayısı ile çarpılmadan direkt G+Q servis yükü verilmesi gerekmiyor mu? W ağırlığını dikkate alarak daha az bir yük vermiş oluyoruz.

Merhaba.

ideCAD Geoteknik tasarım raporunda temel ağırlığı dahil G+Q yükü verir. Dinamik analiz raporunda ise temel hariç G+nQ değeri basılır. Aşağıda iki rapora ait sonuçları gösterdim. 4 kolon, 4 kiriş tek kat basit bir model kurarak kontrol ettim. Siz hangi sonuçtan dolayı bu kanıya vardınız?

w.pngWt.png

Merhaba

Geoteknik raporda temel dahil W ağırlığı verilmekte.Resimlerde anlatmaya çalıştım

Ekli dosyalar

• 33.png
    33.png
    30 KB · Görüntüleme: 181
  • geoteknikkk.png
    geoteknikkk.png
    8.4 KB · Görüntüleme: 181
  • 4444.png
    4444.png
    5.8 KB · Görüntüleme: 179
Merhaba

Geoteknik raporda temel dahil W ağırlığı verilmekte.Resimlerde anlatmaya çalıştım
Modelinizi paylaşırsanız yardımcı olmaya çalışalım. Temel ağırlık hesabınızda ya G ya da Q yanlış. Çünkü 100 değerinin ne olduğunu anlayamadım. Eğer temel alanı ise G hesabınız yanlış.

Erhan bey linki paylaşıyorum

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Temel hariç W yi programla aynı buldum.Temel dahil W ağırlığı(448.91 ton) da aynı.

temel alan=100 m2
temel ek sabit yük=0.2t/m2
temel hareketli yük=0.2 t/m2
temel yükseklik=50 cm

temelG=(100*0.5*2.5)+(100*0.2)=145 ton
temelQ=100*0.2=20 ton

Erhan bey linki paylaşıyorum

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Temel hariç W yi programla aynı buldum.Temel dahil W ağırlığı(448.91 ton) da aynı.

temel alan=100 m2
temel ek sabit yük=0.2t/m2
temel hareketli yük=0.2 t/m2
temel yükseklik=50 cm

temelG=(100*0.5*2.5)+(100*0.2)=145 ton
temelQ=100*0.2=20 ton
Merhaba Hakan Bey,

Evde demo yazılımı kullandığım için sizin modeli açamadım ama kendim başka bir model ile baktım.

İlk mesajımda deneme yaptığımda hata olmadığını sanmıştım. Şimdi tekrar bakınca ve dediğiniz gibi G+nQ (temel dahil) değeri basılıyor. Ben v10.20 ile kontrol ettim. v10.82'de de durum böyleyse İlk güncelleme ile G+Q (temel dahil) olacaktır.

GÜNCELLEME:

Selamlar. Bu konu ile ilgili yanlış düşünüyor olabilirim. Bugün Yasin Bey ile de görüştükten sonra, kaydırıcı kuvvet olan deprem kuvvetinde G+nQ dikkate alınıyorsa, buna karşı koyacak düşey yükte de G+nQ olması gerektiği fikrini belirtti. Biraz düşününce bana da mantıklı geldi.

Ardından bir geoteknik firmasındaki arkadaşa sorduğumda konsalidasyon hesaplarında G+Q kullanıldığını söyledi. Ama kaydırıcı kuvvetlerde ise G+nQ olabilir dedi. Ardından bir hocama sorduğumda G+nQ olmalı dedi.

Açıkcası biraz düşündükten sonra da G+nQ değerinin yanlış olmadığına kani oldum. Belki ek bir bilgi olarak G+Q da basılabilir.

Erhan Bey Merhaba

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz. Geoteknik üzerinde çalışma yapan bir İnşaat Müh. arkadaşımızın fikrini aldığımda
TBDY 16.8.4.1 maddesinde "Yükleme durumlarının her birinde" koşulundan dolayı
G+nQ , G+Q ve 1.4G+1.6Q için düşey yükleri ayrı ayrı kontrol edilmeli bilgisini aldım.

Bu üç durumu raporda vermeyi planlıyoruz.

1629818054853.png

Merhaba;

Yoğunluk sebebiyle geçte olsa konu hakkında fikrimi ve bölgesel olarak uygulamada yaptıklarımızdan bahsetmek isterim.

Öncelikle raporda verilen Temel dahil yapı toplam ağırlığı değerinin G+Q olarak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Katsayılı kombinasyonlar yapı ağırlığını temsil etmeyecektir, bu katsayılı kombinasyonlar betonarme tasarıma esas olarak oluşturulmaktadır.

TBDY 16.8.4.1 maddesinde "Yükleme durumlarının her birinde" koşulunu değerlendirecek olursak, paragrafın tam hali de "Statik ve depremi deprem içeren yükleme durumlarının" denmektedir. Yani içerisinde E olmayan G+nQ , G+Q ve 1.4G+1.6Q için kontrol yapmakta yeterli olmayacaktır.

Bizim bölgemizde yatayda kayma kontrolleri:
Vth için geoteknik ön tasarım raporunda verilen Vtex ve Vty değerlerini kullanıyoruz
Rth için ise Temel dahil yapı toplam ağırlığı değerini kullanmıyoruz, Rth için geoteknik ön tasarım raporunda tablo olarak verilen G+Q için ortalama taban basıncı değerini temel alanı ile çarparak bulduğumuz değeri kullanıyoruz. Özetle kayma kontrolü sadece G+Q için yapılıyor.

TBDY 16.8.4.1 maddesi tam uygulanmak istenirse G/Q/E içeren tüm kombinasyonlar için Vth ve Rth değeri hesaplayıp bu kontrolü yapmak gerekir. bu durum uygulamada şuan için çokta uygulanabilir olmamaktadır. Vth değeri G+nQ kombinasyonundan hesaplandığı için G+Q yada G+nQ için hesaplanacak Rth değerine göre kontrol yapılmasının yeterli ve güvenli olduğunu düşünmekteyim.

Saygılarımla.

Geri