Hatalı kolon/perde kesişimi ve Bina Derz

Rıdvan TURAN

Kıdemli Üye
Projemi ekte bırakıyorum. Hiçbir sorunla karşılaşmadım ancak geometri kontrolünde böyle bir hata gözüküyor. Göz ardı edilebilir mi? Ayrıca 2 bina arasında derz olacak bu şekilde analiz yapılması doğru mu ?

Ekli dosyalar

• ÇALIŞMA 1.cde
    3.7 MB · Görüntüleme: 18
  • Adsız.png
    Adsız.png
    15.8 KB · Görüntüleme: 73
Projemi ekte bırakıyorum. Hiçbir sorunla karşılaşmadım ancak geometri kontrolünde böyle bir hata gözüküyor. Göz ardı edilebilir mi? Ayrıca 2 bina arasında derz olacak bu şekilde analiz yapılması doğru mu ?
--geometri kontrolündeki hatayı düzeltmek için perdeyi kolonun diğer kenarından bağlayınız,
--her iki bina benzer olduğundan beraber çözülebilir, ben olsam ayrı ayrı çözerdim,
önerilerim;
--su basman katını kaldırıp kolonları ve su basman perdelerini bir üst kattan veriniz, (su basman katı döşeme olamadığı için kat kabul edilmez.)
--merdiveni mesnetlemesini kontrol ediniz,
--merdiveni radye temele mesnetlemek için su basman perdesi giriniz,
--su basman perdelerini grup yapmaya gerek yok,
--üstten gelen asansör perdeleri bu katta da grup olarak devam etmeli,

Projemi ekte bırakıyorum. Hiçbir sorunla karşılaşmadım ancak geometri kontrolünde böyle bir hata gözüküyor. Göz ardı edilebilir mi?
Hata mesajı veren subasman perdelerinin düğüm noktalarını kolon üzerine gelecek şekilde veri girişi yapınız.
Ayrıca 2 bina arasında derz olacak bu şekilde analiz yapılması doğru mu ?
Dilatasyon derz hesabı ile ilgili aşağıadaki link incelenebilir.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Dilatasyonlu yapılarda yapıların taşıyıcı sistem tipi seçimi, perde devrilme kontrolleri, rijit kat tanımları vb. yönetmelik kontrolleri açısından da ayrı proje dosyalarında çözümlenmesi uygun olur.

-Subasman perdelerinin perde grubu olarak modellenmesi doğru değil. Enkesit şekli U,T,L,C vb. taşıyıcı sistem perdelerinin perde grubu olarak tanımlaması gerekir.
İyi çalışmalar

--geometri kontrolündeki hatayı düzeltmek için perdeyi kolonun diğer kenarından bağlayınız,
--her iki bina benzer olduğundan beraber çözülebilir, ben olsam ayrı ayrı çözerdim,
önerilerim;
--su basman katını kaldırıp kolonları ve su basman perdelerini bir üst kattan veriniz, (su basman katı döşeme olamadığı için kat kabul edilmez.)
Bahsettiğiniz bilgiler doğrultusunda tekrar düzenleme yaptım. Kontrol edebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• ÇALIŞMA 2.cde
    3.6 MB · Görüntüleme: 7
önerilerim;
Düzelttim sandım ancak program bu şekilde gösteriyor sebebi nedir?

Ekli dosyalar

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    931.1 KB · Görüntüleme: 48
Bu fotoğraftaki sorunu nasıl çözeceğim
Merdiven ayarlarında merdiven kollarının toplam yüksekliği 3 metre iken, kat yüksekliği 2.80 metre görünüyor. Merdiven sahanlığı da merdiven koluna bağlanmıyor. Kat sahanlığını döşeme olarak tanımlayıp merdiveni 3 kollu olarak tekrar modellemeyi denemenizi öneririm.
İyi çalışmalar

Merdiven ayarlarında merdiven kollarının toplam yüksekliği 3 metre iken, kat yüksekliği 2.80 metre görünüyor. Merdiven sahanlığı da merdiven koluna bağlanmıyor. Kat sahanlığını döşeme olarak tanımlayıp merdiveni 3 kollu olarak tekrar modellemeyi denemenizi öneririm.
İyi çalışmalar
teşekkürler

Burda subasman perdelerinde kolon perde kesişim hatası veriyor yardımcı olur musunuz ?

Ekli dosyalar

• TUNCELİ..cde
    40.1 MB · Görüntüleme: 4
Burda subasman perdelerinde kolon perde kesişim hatası veriyor yardımcı olur musunuz ?
önerilerim;
--hesap yapıldığında kesişim hatası vermiyor,
1712573724464.png
--fiber model işaretleyip hesap yaptırıp, hataları düzeltiniz,
1712573733429.png
--bu tip binalarda ayrı ayrı çözüm öneriliyor ama r, d, ve a15 değerleriniz aynı olduğundan çözülebilir.
--h aksında yan yana olan kolon ve perdelerin radye temelde zımbalama hesabını elle kontrol ediniz.

Geri