ide 8 proje

dilaytokdemir

Yeni Üye
merhabalar, ide 8 versiyonla çizdiğim projeyle alakalı sormak istediklerim var,
araştırdığım kadarıyla ide 8 versiyonda merdiveni yapıdan bağımsız çözümlemek zorunda mıyız ?
ide 8 versiyonda bir projeyi tbdy 2018 yönetmelik şartlarına göre çizmiş olsak yapı denetim projeyi kabul eder mi yoksa versiyon yükseltmek zorunda mıyız ?
sürekli temel şeklimi inceler misiniz doğru bir uygulama mı ?
ayrıyeten projeyi yarı rijit olarak analiz yaptırdığımda deformasyonları tamamen mor gösteriyor neden acaba :(
eklediğim projeyi incelerseniz eğer , gözünüze çarpan yanlışlıklar düzeltmeler varsa söyler misiniz ?
projemde oldukça saplama kiriş kullandım bunu idecadde nasıl iyileştirebilirim kullanma nedenim mimari projeye de bağlı kalarak olabildiğince odalarda kiriş görüntüsü oluşturmamaktı. en ekonomik hali olarak bu şekilde tasarladım tavsiyelerinizi bekliyorum

Ekli dosyalar

• NNN.cde
    624.2 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
önerilerim:
araştırdığım kadarıyla ide 8 versiyonda merdiveni yapıdan bağımsız çözümlemek zorunda mıyız ?
--değiliz,
ide 8 versiyonda bir projeyi tbdy 2018 yönetmelik şartlarına göre çizmiş olsak yapı denetim projeyi kabul eder mi yoksa versiyon yükseltmek zorunda mıyız ?
--8 versiyonu eski yönetmeliğe göre hesap yapıyor,
kullanılan deprem, zemin, kolon, kiriş, perde ... ebatlar/katsayılar değiştiği için hiç bir şekilde yapı denetim tarafından kabul edilmez/edilemez,
yeni versiyona göre hesap yapmalısınız.

sürekli temel şeklimi inceler misiniz doğru bir uygulama mı ?
--temel ebatları büyük görülüyor,
--merdiven mesnetlenmemiş, altına temel ilave ediniz,
--kirişten konsol çıkması yapmayın.
--çatı katında duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
elinizde İDECAD V10.94 yoksa demo İDECAD V10.94 programını ide sitesinden indirip projenizi kontrol edebilirsiniz.

Merdivenin altına temel ilave ediniz nasıl yani anlayamadım bir de kirişten konsol çıkması yapmayıp nasıl yapabilirim kolon mu koyayım çıkma yerlerine

Geri