ideCAD donatı sonuçlarını yorumlama

Sayın Yetkili ;

Çalışmakta ve aynı zamanda öğrenmekte olduğum başka bir programda çözülmüş konut projesini birebir aynısını idecadde bende çözdüm.Fakat çıkan sonuçları incelediğimde donatı oranlarında muazzam fark olduğunu gördüm. Bilipte denemediğim yol kalmamasına rağmen 30 tonluk donatı farkını bir türlü düşüremedim. Bu programda bilmediğim ince farklar ya da hata yaptığım husular mı var ? Ekte yolladığım dosyayı incelemenizi rica ederim .( forumdaşlarında faydalanması adına )

İyi çalışmalar..
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: ideCAD donati kiyasi

Sayın Yetkili;

Ekteki dosyamla ilgili yorularınızı bekliyorum dönerseniz çok sevinirim.

teşekkürler...

Merhaba modelinizi daha inceleme fırsatı bulamadım lakin ben bir proje ofisi işleten biri olarak bu metraj konularında uzunca mesai harcadım. Ben programlarin açık adını vererek de belirteyim. Yaptığım birkac projeden metrajdan sitem edince arkadaşımdan sta4cad kilidi alıp aynı projeyi orda modelledim (sta4cad uzun zaman kullandım o yüzden yanlış modelleme söz konusu olamaz) vel hasıl inanın birebir aynı donatı çıktı yani demem o ki siz programdan ne isterseniz o size onu verir. O bir araç onu nasıl yonlendirirseniz oyle sonuç alırsınız. Modelinizi inceledikten sonra tekrar dönüş yapacağım. İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba

Her iki proğramıda kullanan biri olarak söyleyeceğim:
Bu kadar fark olmaz iki proğram arasında cüzi farklar oluyor.
Bunun karşılaştırmasını yapmak için her iki proğramı iyi kullanarak proje verilerini de aynı girip mukayesesini yapmak lazım.
Tahminim fark bundan.

Ünver ÖZCAN

İlginizden ve yardımcı olma isteğinizden dolayı teşekkür ederim.. Geri dönüşlerinizi bekliyorum..
iyi çalışmalar...

Diğer programın da datasını yollar mısınız? Madem ortada böyle bir çalışma var, tek tek kolon-kiriş-döşeme-temel karşılaştıralım farkın nerden kaynaklandığını bulmaya çalışalım, biz de faydalanalım. Yalnız yaklaşık 12 katlı 15000 m2 ciavrı bir yapı ve donatı metrajı 577 ton çıkıyor, 30 ton burda %5 . Üstüne gelecek yüklerin belirsiz, davranışı homojen olmayan ve ancak tahmin edilebilen bir yapının gerçek davranışını ancak belli kabuller ile matematiksel olarak ifade etmeye çalışarak çözerken yüzde 5 farkın çok büyük olduğunu düşündürten inşaat sektörüne de teessüf etmek istiyorum.

Merhaba hızırex,

6 yıldır proje hazırlıyorum. Gerçekten elimden geçmeyen yapı türü kalmadı diyebilirim. Bunu bilmişlik olarak değil, gerçekten kıyas yapacak kadar çok proje yaptığımı belirtmek için söylüyorum. Ne yazık ki özellikle apartman türü projelerde müteahhittin metraj problemi ile çok karşılaştım.

5 yıl süresince bahsedilen yazılımı kullandım. 2 katlı binayı bile hem bahsedilen yazılım hem de ETABS ile modelledim şimdiye kadar. Hesap ve tasarımlar için ETABS kullanıyor, kalıp ve kiriş çizimleri içinse bahsedilen yazılımı kullanıyordum. Sonuçlarda genelde hep farklılık olurdu. Yıllarca bir çok geri dönüş yaptım ilgililerine. Kirişsiz plak döşeme sistemini bant kirişler ile moment aktaran çerçeve yöntemi ile çözen bir yazılımdan bahsediyoruz. Ve üstelik bunun ne demek olduğunu bilmeyen çok sayıda mühendis bu şekilde 20 katlı proje hazırlayabiliyor. Şaka gibi...

ETABS ile tasarım yaptıkça metrajımız piyasaya göre fazla çıktığı için derdimizi anlatmakla mesaimizi harcar, kıyas raporları hazırlamak durumunda bile kalırdık. İstanbul piyasasının çoğunluğu bahsedilen yazılımı kullanır. Hatta Fikirtepe kentsel dönüşümde ne yazık ki 30 katlı binalarda bile durum böyle. Müteahhit kendince haklı bir biçimde o da mühendis sen de mühendissin niye bu fark diye söylenir. Halbuki hastalandığımızda en az 2 doktora giden ve her doktor iyi değil diyen bir milletiz. İçinde yaşadığımız mekanları tasarlayan mühendisler niye farklı olsun ki!

ideCAD'i 2007 yılından beri takip ediyorum. Profesyonel anlamda da 7 ay önce kullanmaya başladım. Yıllarca denediğim için bilinçli bir şekilde tercih yaptım. Kullanmaya başladığımdan beri ideCAD için de bildirimlerde bulundum. Ama burada her şey açık ve şeffaf konuşulduğu için kullanıcıların neyin eksik veya düzeltilmek üzere olduğunun daha çok bilincinde. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki ideCAD şu an çok çok daha iyi bir yazılım. İleride ne olur onu zaman gösterir.

Ben kıyas yaparken her zaman basit adımlarla başlamanızı öneririm. Örneğin, 2 katlı bina ile başlayın. Sonra, gönderdiğiniz projedeki gibi planı düzensiz olan ama yine alçak katlı binaları karşılaştırın. Sonra, kat sayılarını arttırın. Böylece adım adım farklılığın nereden başladığını daha rahat anlayabilirsiniz. Ama şu anda bahsedilen yazılım ve ideCAD bina analiz modelleri bile aynı değil.

Modelinizi detaylı bakamadım. Gözüme takılanlar şunlar:

1- Planı bu şekilde düzensiz olan binada özellikle perdelerin önemi büyük. Asansör perdenizin binaya katkısı çok çok az. Her ne kadar 4. derece deprem bölgesinde olsa da perde oranını arttırmanızı öneriyorum. Olmuyorsa, kolonları biraz daha uzatırdım.

2- Kirişlerde de düzenleme gerekiyor. 60x32 bir kirişi 25x32 gibi daha zayıf bir kirişe saplamayın.

3- Döşeme üzerindeki 148 kg 15 gr yükler (bu kadar küsüratlı yük vermenize gerek yok, yukarı yuvarlayın) az gibi geldi bana. Döşemeler üzerlerinde duvar yok sanırım. Ama sırf 5 cm şap bile 100 kg/m2 geliyor.

4- Bodrum kat tavanındaki 15 cm düşük döşemelerde sabit yük 0. Burada illaki kaplama olacaktır. Kiriş derinliklerinizi de yönetmelik gereği minimum 54 cm yapmalısınız. Burayı kirişsiz plak yapacaksanız, 35 cm derinliğindeki kirişleri silip, yarı rijit diyafram çözümü ile analiz yapın.

5- Bazı asmolen döşemelerde plak kalınlığını 7 cm yerine 12 cm. Yük farklılığı da yok. Yanlışlıkla yapılmış olabilir mi?

6- Kolon ve perdelerde C30, döşeme ve kirişlerde ise C25 beton sınıfı kullanılmış. İnşaatta takibi gerçekten zor bir iş. Alt kattaki kolonlar yanlışlıkla C25 dökülse, yönetmelikteki maksimum eksenel yük sınırı bile sağlanmaz.

7- Planı bu şekilde düzensiz olan bir yapıda, mutlaka yarı rijit diyafram ile çözüm yapmanızı öneririm. (Bahsedilen yazılım ile bunu yapamazsınız)

8- Yüksek sünek çözüm yapacaksanız kolon-kiri birleşim bölgesi kontrollerine dikkat etmek gerek. Yapınızda bazı birleşimlerde yönetmelik sınırları sağlanmıyor.

Evet Arkadaşlar konuyu guzel açıklamışlar.
Bir kere bir şeyi karşılaştırmak için her ikisini de masaya yatırmak gerekir. Soru şekli Yalnış ama arkadaşlar yinede cevap vermişler sağ olsunlar önce linki bende indirdim ama baktım ki diğer programın datası yok hiç incelemeden geri sildim. Kıyaslıyacağım bir şey yoktu ne yapabilirdim. Programlar için arkadaşların yazdıkları eleştirilere katılıyorum. Program kıyaslama yerine her iki programda su an hangi aşamada ne tür yapıyı analiz edebiliyor onu araştırın ve ondan sonra karşılartırmaya gecin derim.
bu arada yukarıdaki arkadaşlar gibi programları iyi bir şekilde kullanmaya başladıktan sonra bir kaç projede karşılaştırma yaptım dedikleri gibi yemek yapan aynı olunca sonuçta aynı oldu. o yuzden tekrarlama gereği duymadım.

MaFiAMaX:1c7ncvkc' Alıntı:
Merhaba hızırex,

6 yıldır proje hazırlıyorum. Gerçekten elimden geçmeyen yapı türü kalmadı diyebilirim. Bunu bilmişlik olarak değil, gerçekten kıyas yapacak kadar çok proje yaptığımı belirtmek için söylüyorum. Ne yazık ki özellikle apartman türü projelerde müteahhittin metraj problemi ile çok karşılaştım.

5 yıl süresince bahsedilen yazılımı kullandım. 2 katlı binayı bile hem bahsedilen yazılım hem de ETABS ile modelledim şimdiye kadar. Hesap ve tasarımlar için ETABS kullanıyor, kalıp ve kiriş çizimleri içinse bahsedilen yazılımı kullanıyordum. Sonuçlarda genelde hep farklılık olurdu. Yıllarca bir çok geri dönüş yaptım ilgililerine. Kirişsiz plak döşeme sistemini bant kirişler ile moment aktaran çerçeve yöntemi ile çözen bir yazılımdan bahsediyoruz. Ve üstelik bunun ne demek olduğunu bilmeyen çok sayıda mühendis bu şekilde 20 katlı proje hazırlayabiliyor. Şaka gibi...

ETABS ile tasarım yaptıkça metrajımız piyasaya göre fazla çıktığı için derdimizi anlatmakla mesaimizi harcar, kıyas raporları hazırlamak durumunda bile kalırdık. İstanbul piyasasının çoğunluğu bahsedilen yazılımı kullanır. Hatta Fikirtepe kentsel dönüşümde ne yazık ki 30 katlı binalarda bile durum böyle. Müteahhit kendince haklı bir biçimde o da mühendis sen de mühendissin niye bu fark diye söylenir. Halbuki hastalandığımızda en az 2 doktora giden ve her doktor iyi değil diyen bir milletiz. İçinde yaşadığımız mekanları tasarlayan mühendisler niye farklı olsun ki!

ideCAD'i 2007 yılından beri takip ediyorum. Profesyonel anlamda da 7 ay önce kullanmaya başladım. Yıllarca denediğim için bilinçli bir şekilde tercih yaptım. Kullanmaya başladığımdan beri ideCAD için de bildirimlerde bulundum. Ama burada her şey açık ve şeffaf konuşulduğu için kullanıcıların neyin eksik veya düzeltilmek üzere olduğunun daha çok bilincinde. Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki ideCAD şu an çok çok daha iyi bir yazılım. İleride ne olur onu zaman gösterir.

Ben kıyas yaparken her zaman basit adımlarla başlamanızı öneririm. Örneğin, 2 katlı bina ile başlayın. Sonra, gönderdiğiniz projedeki gibi planı düzensiz olan ama yine alçak katlı binaları karşılaştırın. Sonra, kat sayılarını arttırın. Böylece adım adım farklılığın nereden başladığını daha rahat anlayabilirsiniz. Ama şu anda bahsedilen yazılım ve ideCAD bina analiz modelleri bile aynı değil.

Modelinizi detaylı bakamadım. Gözüme takılanlar şunlar:

1- Planı bu şekilde düzensiz olan binada özellikle perdelerin önemi büyük. Asansör perdenizin binaya katkısı çok çok az. Her ne kadar 4. derece deprem bölgesinde olsa da perde oranını arttırmanızı öneriyorum. Olmuyorsa, kolonları biraz daha uzatırdım.

2- Kirişlerde de düzenleme gerekiyor. 60x32 bir kirişi 25x32 gibi daha zayıf bir kirişe saplamayın.

3- Döşeme üzerindeki 148 kg 15 gr yükler (bu kadar küsüratlı yük vermenize gerek yok, yukarı yuvarlayın) az gibi geldi bana. Döşemeler üzerlerinde duvar yok sanırım. Ama sırf 5 cm şap bile 100 kg/m2 geliyor.

4- Bodrum kat tavanındaki 15 cm düşük döşemelerde sabit yük 0. Burada illaki kaplama olacaktır. Kiriş derinliklerinizi de yönetmelik gereği minimum 54 cm yapmalısınız. Burayı kirişsiz plak yapacaksanız, 35 cm derinliğindeki kirişleri silip, yarı rijit diyafram çözümü ile analiz yapın.

5- Bazı asmolen döşemelerde plak kalınlığını 7 cm yerine 12 cm. Yük farklılığı da yok. Yanlışlıkla yapılmış olabilir mi?

6- Kolon ve perdelerde C30, döşeme ve kirişlerde ise C25 beton sınıfı kullanılmış. İnşaatta takibi gerçekten zor bir iş. Alt kattaki kolonlar yanlışlıkla C25 dökülse, yönetmelikteki maksimum eksenel yük sınırı bile sağlanmaz.

7- Planı bu şekilde düzensiz olan bir yapıda, mutlaka yarı rijit diyafram ile çözüm yapmanızı öneririm. (Bahsedilen yazılım ile bunu yapamazsınız)

8- Yüksek sünek çözüm yapacaksanız kolon-kiri birleşim bölgesi kontrollerine dikkat etmek gerek. Yapınızda bazı birleşimlerde yönetmelik sınırları sağlanmıyor.

Sayın Mollaoğlu;

Vermiş olduğunuz çok değerli bilgi ve önerileriniz için teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Öncelikle bizim bu çalışmamızın amacı programa alışıp kendimizi geliştirmektir. Yapılan yorumları incelediğimizde bizi idecad programını karalamaya çalışan kişiler olarak algılamamalarını dile getirmek isteriz. Buradaki amacımız programları kıyaslamak değil çıkan sonuçlar itibariyle kendimizi test etmektir. ekteki bu proje şantiye şefliğini yaptığım firma tarafından müellife hazırlatılıp onaya sunulmuştur. Bizde buna binaen farklı bir program ile yani idecad ile çözüm yapıp nasıl farklılıklar oluştuğunu ne gibi çözümler yapılabileceğini yani işin özü teknik olarak nasıl yol izleyeceğimizi görmektir. Zaten forumlarında amacı bu değil mi !

Diğer yorum yapan arkadaşlarında eleştirilerine değil, çözüme yönelik bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak istediğimizi söylemek istiyoruz.

İyi çalışmalar...

Madem bu kadar bir şeyler yazıldı, çizildi ben de konuya NANE olmadan :) geçmeyeyim. Bilgisayarımda demo yüklü değildi. Demoyu kurup dosyanızı inceledim. Diğer arkadaşların dediği gibi çok büyük boyutlu bir proje olduğunu görünce kıyaslamanın mantıksız olduğunu düşündüm. (ortada kıyaslanacak bir şey olmamasına rağmen). Sonuçta her an bir noktasında farklılıkların ve hataların olabilmesi muhtemeldi. Ama yine de tek başına da olsa projede neler var bakmak istedim.

MaFiAMaX arkadaşımız çok güzel tespitlerde bulunmuş. Yazdığı bir çok şeyi tespit edip bazılarını plan üzerinde görsel olarak işaretledim. Sonra yaptığım şeyin dipsiz bir kuyu olduğunu fark edip dosyayı ve yaptığım çalışmayı sildim. Ama gördüğüm önemli problemlerden biri perdelerle kirişlerin bağlantılarında problem (özellikle yatık kiriş perde bağlantıları) olduğu şeklindeydi. Rapor menüsünden bu kirişleri seçip kiriş betonarme raporu alırsanız, kiriş raporu içindeki "kiriş bilgileri ve statik sonuçları" bölümüne bakarsanız her kiriş için kirişle ilgili bir çok bilgiye ulaşırsınız. Buradaki bilgilerden biri de kirişin sağ ve sol mesnetleri ile ilgili bilgilerdir. Bakıldığında mesnetlerden birinin (bazen de ikisinin) panel olması gerekirken kiriş olduğunu göreceksiniz.

Bağ kirişi (?!) ve sürekli temel çizimlerine bakıldığında da belli sıkıntılarınız olduğunu fark edeceksiniz.

Merhaba,

Programlar arasında karşılaştırma yapmak için her iki programda analizi ve betonarme sonuçlarını etkileyecek tüm opsiyonların aynı seçildiğinden emin olmalısınız. Örneğin ideCAD'de perdeler kabuk olarak modellenmektedir. Diğer programda bunu yapma şansınız yok.

Rapor/Bina Betonarme Dizayn Analiz Raporu , Rapor/Analiz ayarları raporu , Rapor/Yapı Özet Bilgileri ve Yapı/Özet raporlarını alarak ideCAD'de işaretlenen opsiyonları görebilirsiniz. Aynı opsiyonların karşılaştırma yaptığınız programda da seçili olduğunu teyit etmeniz gereklidir.

Yapı ağırlıkları analizi direk etkiler. Yükler aynı girildi mi? Eleman boyutları aynı seçildi mi?

Beton örtüsü kalınlıkları aynı mı alındı? Farklı seçilmesi direk donatı miktarını etkiler.

Nervürlerde doğru tipik diş tanımı nervür betonarmesini etkiler. Geometri kontrolünde tipik diş ile ilgili uyarılar mevcut. Diğer programla aynı nervür sistemi seçildi mi?

Projede beton sınıfı olarak C25, C30 iki tane sınıfı buluyor. Bunlar hangi elemanlarda kullanıldı? Diğer programda da aynı şekilde kullanıldı mı?

Rijit kat numarası iki programda da aynı alındı mı? Direk kat kuvvetlerini etkiler..

Toparlarsak: Programlar bir çok opsiyonun seçilmesine imkan verir. Karşılaştırma yapılan iki programın sonucunun tam tamına aynı olmasını bekliyorsanız, önce kullanıcıya bağlı seçeneklerin aynı olduğunu ve sonra da hesaba baz alınan malzeme, yük ve geometrik bilgileri gibi başlangıç verilerin aynı alındığını teyit etmelisiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    6.7 KB · Görüntüleme: 9,504
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    44.1 KB · Görüntüleme: 9,500
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    409.5 KB · Görüntüleme: 9,501
  • Ekran Alıntısı5.PNG
    Ekran Alıntısı5.PNG
    117.2 KB · Görüntüleme: 9,398
  • Ekran Alıntısı6.PNG
    Ekran Alıntısı6.PNG
    129.9 KB · Görüntüleme: 9,391
  • Ekran Alıntısı7.PNG
    Ekran Alıntısı7.PNG
    131.5 KB · Görüntüleme: 9,392
  • Ekran Alıntısı8.PNG
    Ekran Alıntısı8.PNG
    79.9 KB · Görüntüleme: 9,406
Tekrar merhaba,

Veri girişinde gördüğüm bazı hususları eklemek istiyorum. Bunlar matematiksel modeli etkiler.

Nedim Bey'in yukarıda değindiği husus, 1. katta K148 kirişi alttan tanımlanmış ve P011 perdesini pas geçiyor. K151 kirişi ortadan perdeye bağlıyken K148 kirişi attan K166 kirişine bağlanmış. Diğer programda da bu şekilde girildiğini teyit etmeniz gerekiyor. Diğer katlarda buna benzer başka hatalar da olabilir.

P011 perdesi 1.kat tavanında biterken, bir üst katta kolon olarak devam ediyor. Alttaki kabuk eleman, üstte çubuk eleman olarak devam ediyor. ideCAD bu veri girişini modeller ancak diğer programda da aynı matematiksel modeli kurulduğunu teyit etmelisiniz.

Diğer gözümüze çarpan husus da temelde radye kenarında boydan boya tanımladığnız bağ kirşi. Bağ kirişi sadece basınç ve çekmeye çalışan elemanlar ve donatılandırması buna göre yapılıyor. Diğer program da bu eleman bağ kirişi olarak mı tanımlanmıştır, aynılığını teyit etmelisiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    76.5 KB · Görüntüleme: 9,447
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    144.7 KB · Görüntüleme: 9,449
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    424.3 KB · Görüntüleme: 9,449
Son olarak şu notu düşmek istiyorum:

Bu bahsettiğiniz projenin kalıp planlarını, kat yüksekliklerini baz alarak başka bir mühendis aynı boyutlara sadık kalarak Etabs ile modellesin, aradaki donatı farkını bahsettiğiniz programla karşılaştırdığınızda, %10- 15'in altına düşürüp, yaklaştıramazsınız. Bu iş çok karmaşık ve her iki programda da uzmanlık gerektiren ve her şeyden önemlisi mühendislik çalışmasıdır.

Hatta bahsettiğiniz aynı programda bir başka mühendis birebir aynı değerleri girdiğinde (girdiğini sandığında) yine metraj bazında %10-15 fark görürsünüz.

İyi çalışmalar

HakanŞahin":a3o3hxdy' Alıntı:
Son olarak şu notu düşmek istiyorum:

Bu bahsettiğiniz projenin kalıp planlarını, kat yüksekliklerini baz alarak başka bir mühendis aynı boyutlara sadık kalarak Etabs ile modellesin, aradaki donatı farkını bahsettiğiniz programla karşılaştırdığınızda, %10- 15'in altına düşürüp, yaklaştıramazsınız. Bu iş çok karmaşık ve her iki programda da uzmanlık gerektiren ve her şeyden önemlisi mühendislik çalışmasıdır.

Hatta bahsettiğiniz aynı programda bir başka mühendis birebir aynı değerleri girdiğinde (girdiğini sandığında) yine metraj bazında %10-15 fark görürsünüz.

İyi çalışmalar

Hakan Bey ;

Verdiğiniz çok değerli bilgilerden dolayı teşekkürlerimi arz etmek istiyorum. Bu donatı farkının programa hatalı girişlerden olabileceğini düşünmekteyiz. Tamamen aynı şekilde değerleri girip tekrar değerlendirme yapacağımızı dile getirmek istiyoruz.Çalışmamızı bitirdikten sonra tekrar dönüş yapıp yorumlarınızı bekleyeceğiz.

iyi çalışmalar...

Donatı ekonomikleştirmesi yapmak istiyorum fakat programdan ötürü mü yoksa kaçırdığım bir nokta mı var anlamadım ama bazı kolon, kiriş vs elemanlarda aşırı donatı çıkıyor bunu ekonomikleştiremiyorum acaba bir çözümü var mıdır yardımcı olursanız sevinirim..

Ekli dosyalar

• PROJE1.cde
    16.7 MB · Görüntüleme: 22
Donatı ekonomikleştirmesi yapmak istiyorum fakat programdan ötürü mü yoksa kaçırdığım bir nokta mı var anlamadım ama bazı kolon, kiriş vs elemanlarda aşırı donatı çıkıyor bunu ekonomikleştiremiyorum acaba bir çözümü var mıdır yardımcı olursanız sevinirim..
Çerçeve çözümünüz son derece hatalı gözüküyor. Oda içinden geçmesin diye kolonları bağlamamışsınız ve yapı b+z+6 kattan oluşmakta. Sizce ne kadar sağlıklı ? Donatı seçimlerinizi gözden geçirmelisiniz. Tasarımsal hatadan kaynaklı metrajınız da çok fazla çıkmakta.

ilave olarak merdivenler mesnetlenmemiş. mesnetleyip hesap yaptırılınca kolonlarda b hataları ve perdelerde donatı yetersizliği var.

Geri