ideCAD Mimari 6 kullanımıyla ilgili sorular

Re: iç sıva metrajı hakkında

KUBA2009":1bbvbx85' Alıntı:
Merhabalar Ekteki basit projede sıva metrajında bazı durumlar ilgimi çekti ve tahminimce hatalı sonuç veriyor

1-taban kaplması sıva kotunun altında olmasına rağmen iç sıva metrajından mahal kenar kalınlık alanlarını minha olarak düşüyor.
2-iç sıva metrajında kolon ve kiriş yüzeylerini almıyor
3-minha toplamlarını MAHAL TOPLAMI OLARAK YAZIYOR
4-paneldede bi karışıklık var ama çözemedim
5- metraj raporundaki rakamlar bilgini altında yazmıyor. rakamlar sağa doğru kaymış olarak görünüyor .

Merhaba

Tespitlerinizi iş listemize aldık. Teşekkür ederiz. İlgili düzeltmeler yapılana kadar isterseniz elemanlara Yapı Bileşeni tanımlayarak Yapı Bileşenleri metrajı alabilirsiniz.

Aşağıdaki eğitim videolarımızı izlemenizi öneririm.

Yapı Bileşenlerini Oluşturma
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yapı Bileşenlerinin Elemanlara Atanması

Metraj ve Maliyet Raporları

İyi Çalışmalar.

DUVARDA İÇ ÖLÇÜLENDİRMEDE SORUNU

Plan oluştur, iç ölçülendirme yap, iç ölçülendirme den geçen duvarın birini sil, iç ölçünün olduğu yerden tekrar duvar çiz, yeni çizilen duvarda otamatik iç ölçülendirme
yapmıyor.Final proje aşamasında değişiklik yapmak gerekebiliyor, ançak ölçülendirmeyi silip tekrar yapmamız gerekiyor, bazen bu durum gözden kaçıyor , ozalit çıktısı aldığımızda fark ettiğimizde sıkıntı oluyor. bu durumu düzeltmek mümkün mü
iyi çalışmalar

Re: DUVARDA İÇ ÖLÇÜLENDİRMEDE SORUNU

Merhaba,
Ölçülendirmeyi silip yeniden yapmanıza gerek yok. Mevcut ölçülendirmeyi seçip, Sağ tuş menüden Parça ekle/Çıkar komutunu tıklayıp sonradan çizilen duvarı seçerek ölçülendirmeye dahil edebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• parçaekle.png
    parçaekle.png
    218.7 KB · Görüntüleme: 3
herkese kolay gelsin uzun bir aradan sonra tekrar çiziyorum.

2 adet sorum olacak
1. ide7 yi acmıyorum hapkeynotfound uyarısı alıyorum.
2. herhangibir profilin sadece bir kısmının materyalii farklı alabiliyormuyuz _?. örneğin kartonpiyerin orta kısmını farklı renk yapmak istiyorum ama beceremiyorum. oraya göre uzatılmış objelerden bir parça oluşturup farklı renkde o materyali oturtmak da cok zaman alıyor. farlı ir yöntemi varmıdır_?

şimdiden teşekkür edeirm iyi çalışmalar

melih":3njl5xae' Alıntı:
herkese kolay gelsin uzun bir aradan sonra tekrar çiziyorum.
1. ide7 yi acmıyorum hapkeynotfound uyarısı alıyorum.

6 versiyonu kilidi ile 7 versiyonunu normalde çalışmaktadır.

Kilit bulunamadı mesajı iki koşulda açığa çıkabilir.

1. Kilit bilgisayar tarafından tanınmıyor olabilir. Kilidi bilgisayara taktığınızda ışığının yanması gereklidir.
2. Doğru kilitle program çalıştırılmıyor olabilir.

Her iki durum için de Bursa ofisimizi arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Merhaba,
profil objeleri için tek materyal tanımlanabilmektedir. Gerçekte hangi yapı elemanlarını profil objesiyle modellerken yüzeylerine farklı materyal tanımlama ihtiyacı hissediyorsunuz mesela?

melih":1t4pqo8g' Alıntı:
2. herhangibir profilin sadece bir kısmının materyalii farklı alabiliyormuyuz _?. örneğin kartonpiyerin orta kısmını farklı renk yapmak istiyorum ama beceremiyorum. oraya göre uzatılmış objelerden bir parça oluşturup farklı renkde o materyali oturtmak da cok zaman alıyor. farlı ir yöntemi varmıdır_?
şimdiden teşekkür edeirm iyi çalışmalar

kartonpiyer, kat silmeleri gibi elemanların sadece bir kısmının materyalini farklı yapmak istiyorum ancak bulamıyorum yada böyle bir seçenek yok. sorunumu tam anlatabildimmi bilemiyorum_?

melih":3owtvbar' Alıntı:
kartonpiyer, kat silmeleri gibi elemanların sadece bir kısmının materyalini farklı yapmak istiyorum ancak bulamıyorum yada böyle bir seçenek yok. sorunumu tam anlatabildimmi bilemiyorum_?

Öncelikle yapmak istediğin profil objesini tek parça halinde yap, sonra o yaptığın objeyi idecad rendere aktar. İdecad render de düzen- yüzey seç komutunu tıkla, bunu yaptıktan sonra istediğin yüzeyi perspektif ekranında seçebilirsin. Mataryel atamak istediğin yüzeyleri seç ve mataryel uygula. Tam olarak istediğin bu mu ben bunu anladım..

Ekli dosyalar

• dd.jpg
    dd.jpg
    36.5 KB · Görüntüleme: 16,311
tam olarak bunu anladın ve cok da güzel anlattın ama bende render yok ben demo kullanıcısıyım hala şirketim yazın alabilecek programı :((((

bir sorum olacak arkadaşlar. ben istediğim bir şekili daha doğrusu özelliği bulamıyor yada kullanamıyorum. normalde kapalı bir eğriden uzatılmış obje özelliği ile istediğim hemen herşeyi yapabiliyorum ancak bu gibi başka kabartmaları olan vs. işlerde yetersiz kalıyorum. bunun bir çözümünü yazabilecek birisi varmı_? programdaki çalışma düzeni seceneğinin buna bir yardımı olurmu olursa bu komut nası çalışıyor_? bu konuda yardımlarınızı bekliyorum hepinize iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    49.7 KB · Görüntüleme: 16,206
  • kose_tasi.jpg
    kose_tasi.jpg
    27.3 KB · Görüntüleme: 16,206
Mahal boşluğu bıraktığımda kaks hesabından da düşmesi lazım değil mi? Mahal içerisinde kaks hesabına katılmayan alan oluşturmak istiyorum. Bu konuda bilgi verir misiniz

Merhabalar,

Açılan mahal boşluğu mahal alanında ve metrajda etkili olmaktadır.
KAKS-TAKS hesaplamasında mahalin kendisi, mahal boşluğu dikkate alınmadan, hesaba katılıyor ya da katılmıyor.
Sonraki versiyonlar için emsal hesabına yönelik çalışmalar iş listemizde yer almaktadır.

iyi çalışmalar..

Geri