V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ideCAD STATİK V7

cassabotanic

Tanınmış Üye
Re: ideCAD Statik V7 Yeni Versiyon

Autocad tarzı komut satırı ve dinamik input benim için de sürpriz oldu.

Bu olanakların ileride çıkarılacak çelik programla birlikte kullanıcılara verileceğini düşünüyordum.

BU ARALAR KİMSE BAKMADI GALİBA FORUMA BEKLEDİM BELKİ YAZI GELİR DİYE AMA BENİM GİBİ ARKADAŞLARA BU SÜPRİZ OLMADI GALİBA ŞAŞKINLIKLA BEKLİYORLAR.

çok daha güzel olacak galiba..
Veri girişinde kirişleri kolonlara bağladığmız gibi perdelerede bağlayabiliriz inşaallah

saridurmus":35d67baq' Alıntı:
BU ARALAR KİMSE BAKMADI GALİBA FORUMA BEKLEDİM BELKİ YAZI GELİR DİYE AMA BENİM GİBİ ARKADAŞLARA BU SÜPRİZ OLMADI GALİBA ŞAŞKINLIKLA BEKLİYORLAR.
ben şaşırdım ama beklediğim de bu değildi. ondan şaşırdım

Hayırlı olsun... Bu arada çıkış tarihi hakkında net bir bilgi var mı .?

aksa":ddxayeht' Alıntı:
Veri girişinde kirişleri kolonlara bağladığmız gibi perdelerede bağlayabiliriz inşaallah

Merhaba,

Veri girişinde perdeye kiriş bağlayabilme ile ilgili kısıtlamalar giderildi.

Ayrıca, bazı durumlarda karşılaşılan döşeme tanımlama sorunları da giderildi.

İyi günler
Merdiven, tonoz ve kubbelerin kabuk eleman olarak tüm bina analiz modeline dahil edilmesi güzel bir özellik, ancak bu tonoz ve kubbenin betonarme hesabı ve çizimide yapılacakmı. ve döner merdiven türleri için döner hesap aksı tanımlama imkanı olacakmı.
Ayrıca havuz projelerinin betonarme hesabı ve çizimi

Mükemmel olmuş ideyapı farklılığını göstermiş rebrikler ideyapı
Hakan BECERİK M.S.Civil Eng.(C.A.State Unv.)

Fore kazık çizimleri ..?
4 ve 7 metreyi geçen nervürlerde enleme nervür kirişi ...?
istinat perdesi modellerinin artırılması (ankrajlı v.b.) ..?

Nervürlü ve kaset döşemelerde, asamolen taşının ağırlığını yazabilmek için bir bölüm eklenebilir. Genellikle taş ağırlığı kullanıcılar tarafından alınmıyor. Bu şekilde pek çok projede bu durum gözden kaçtığı için yanlış kullanıma neden oluyor. Bu konu 7 versiyonunda giderilirse iyi olur. İyi çalışmalar...

Merhabalar.

ideCAD Statik V7 Yeni Versiyon için önerilerim..

1.ACI, Eurocode ve SNIP kodlarına uyumlulu proje çözebilme ve ingilizce dil desteği imkanı.
2.Kubbe ve tonozların statik, betonarme hesapları ve detay çizimleri, donatı tabloları ve metrajları .
3.Merdivenlerin statik, betonarme hesapları ve detay çizimleri, donatı tabloları ve metrajları.
4.Guseli ve değişken kesitli kirişlerin modellenmesi ve detay çizimleri.
5.Yenilenmiş nervür,kaset kiriş detay çizimleri.
6.Yenilenmiş Sürekli temel kiriş detay çizimleri.

Teşekkür ediyor, başarılarınızın devamnı diliyorum..

Bolvadinim":n44ijcjp' Alıntı:
Merhabalar.

ideCAD Statik V7 Yeni Versiyon için önerilerim..

1.ACI, Eurocode ve SNIP kodlarına uyumlulu proje çözebilme ve ingilizce dil desteği imkanı.
2.Kubbe ve tonozların statik, betonarme hesapları ve detay çizimleri, donatı tabloları ve metrajları .
3.Merdivenlerin statik, betonarme hesapları ve detay çizimleri, donatı tabloları ve metrajları.
4.Guseli ve değişken kesitli kirişlerin modellenmesi ve detay çizimleri.

Teşekkür ediyor, başarılarınızın devamnı diliyorum..

Sayın Bolvadinim ,

İngilizce ve Almanca dil destegi, kubbe ve tonozların statik betonarme hesapları ve belirttiğiniz "3. , 5. , 6. maddeler"
bu hususlar ideCAD ' de zaten mevcut olan hususlar
Niçin yenilenmesini istiyorsunuz ? Belirtirseniz, 7 versiyonu için olmaz fakat 8 versiyon için dikkate alabiliriz.
Belirttiğiniz diğer hususları versiyon 8 için dikkate alırız iyi çalışmalar

Muthiş birşey, süper yenilik yarı rijit difram olayı. İnternette şöyle bir araştırdım Etaps ram risa gibi programlar da yapıyorlar " semi rigid diaphragm " olayını bravo ideyapı. Çelik yapılar sozkonusu olduğunda Yarı rijit diyafram daha da onemli hale geliyor özellikle kompozit döşeme sistemine haiz yapılarda. Ayrıca altkatları rijit yapıların kuçulerek yukseldiği, yukselen blok kısmının altta oturduğu katın doşemesi mutlaka doşemeleri de dikkate alarak modellenmeli yani yarı rijit modellenmeli.

sizde bir bakın :
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu da Türkçe kaynak

Ayrıca Deprem yönetmeliği A2 ve A3 düzensizliği Madde 2.3.2.2 konusu da hallolmuş oluyor doşemeleri rijit diyafram kabul etmeyip yarı rijit diyafram çozünce. Hem de en gerçek şekliyle

Ismail Hakki Besler"

Sayın Bolvadinim ,

İngilizce ve Almanca dil destegi, kubbe ve tonozların statik betonarme hesapları ve belirttiğiniz "3. , 5. , 6. maddeler"
bu hususlar ideCAD ' de zaten mevcut olan hususlar
Niçin yenilenmesini istiyorsunuz ? Belirtirseniz, 7 versiyonu için olmaz fakat 8 versiyon için dikkate alabiliriz.
Belirttiğiniz diğer hususları versiyon 8 için dikkate alırız iyi çalışmalar

Merhabalar İsmail bey,

1.-Yenilenmiş sürekli temel, nervür,kaset kiriş detay çizimleri isteği şu sebebledir.Yeni kiriş detaylarımız çok güzel hale geldi,yeni etriye tipleri (kanca bükümleri,etriye sayısı,kiriş kot yazıları,kiriş kesit yönü ok çizgisi,kiriş kesitindeki donatıların kesit dışına alınarak çizgilerle yazılması v.b) yenilenmiş format çok güzel,harika..Bu güzeliklerin, sürekli temel kiriş detay çizimlerine ,nervür,kaset detay çizimlerinede uyarlanmasını kastettim..

3.- Yuvarlak ve fantastik Merdivelerde eğrisel hesap aksı tanımlayamadığımız için çizimlerde ve donatı metrajlarında sıkıntı var.Kubbe ve tonozların,havuzların çizimleri yapılmıyor.

3.-Kurulum başlangıcında yabancı dil desteği,imkanı getirilirse çok güzel olur.

Teşekürler.

meraklı":25cf3qyx' Alıntı:
Muthiş birşey, süper yenilik yarı rijit difram olayı. İnternette şöyle bir araştırdım Etaps ram risa gibi programlar da yapıyorlar " semi rigid diaphragm " olayını bravo ideyapı. Çelik yapılar sozkonusu olduğunda Yarı rijit diyafram daha da onemli hale geliyor özellikle kompozit döşeme sistemine haiz yapılarda. Ayrıca altkatları rijit yapıların kuçulerek yukseldiği, yukselen blok kısmının altta oturduğu katın doşemesi mutlaka doşemeleri de dikkate alarak modellenmeli yani yarı rijit modellenmeli.

sizde bir bakın :

Bu da Türkçe kaynak

Ayrıca Deprem yönetmeliği A2 ve A3 düzensizliği Madde 2.3.2.2 konusu da hallolmuş oluyor doşemeleri rijit diyafram kabul etmeyip yarı rijit diyafram çozünce. Hem de en gerçek şekliyle

Bunlar da önemli tabi ama şu an tasarımı yapıların çoğunda karşılaşılan bodrum rijit yapılarda rijit diyafram tanımlaması perde kesme kuvvetlerinde ve bu perdelerin temele etkilerinde hataya yolaçmaktadır. Bu hata rijid diyafram teorisinden kaynaklanmaktadır. Yarı rijit diyafram bu problemi de çözmektedir. Bugün Etaps gibi birkaç program dışında bunu yapabilen yok (Sap2000 dahil).

Elinize sağlık çok güzel ve ihtiyacımız olan değişiklikler...

Bülent KAPLAN
İnş. Müh.

Merhaba;

V7 nin çok iyi olanaklarla donatılmış olduğunu görmekteyiz. Bu olanaklara ilaveten kabuk olarak modellenen panel elemanlarda düşey doğrultudaki kesit değişimi yada farklı kotlardaki panellerin birleşmelerinen dolayı oluşan sorunların V7 ile birlikte çözüme kavuşturulması güzel olurdu. Ekteki resim açıklayıcı olacaktır diye düşünmekteyim. (belki döşemlerde olduğu gibi kesişimleri dikkate alan bir mesh algoritması paneller içinde olabilir)

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• perdelerde bağlantı sorunu.jpg
    perdelerde bağlantı sorunu.jpg
    249 KB · Görüntüleme: 17,122
Geri