V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ideCAD STATİK V7

Re: ideCAD Statik V7 Yeni Versiyon

Eklediğiniz görüntüde üst tarafta gösterdiğiniz düşey süreksizlik durumunda sorun yoktur, program orada mesh süreksiz olmasına rağmen otomatik link elemanları aracılığıyla (düğüm noktalarını aynı deplasmana zorlayarak) düşey sürekliliği sağlıyor.

Merhaba;

Perdelerin düşey süreksizlik durumunda link elemanları ile bağlandığı ve sorunsuz bir çözüm üretildiği konusunda bilgim vardı daha önce levent beylede konuşmuştuk. Diğer durumu belirtirken düşey süreksizlik durumunuda belirtmek istedim şöyleki; sadece analiz modelini incelerken görsel olarak daha tatmin edici bir model oluşturulabilirmi düşüncesiyle, yoksa perdelerin analiz ve betonarmesiyle ilgli bu konuda bir şikayetimiz yoktur.

İİlginize ve hızlı cevabınıza teşekkür ederim.

İyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla.

Yeni versiyonda
Analiz yapılınca Mevcut donatıların sabit tutarak analiz yapmasını sağlayan bi seçenek eklenebilir mi?

Merhaba;

Programın çok eski versiyonlarından beri bu özellik zaten mevcuttur. Betonarme Menüsünde donatısının değişmesini istemediğiniz elemanların başındaki DS (donatı sabitle) kutucuğunu işaretleyip analiz yaparsanız mevcut donatınız değişmez.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• DONATI SABİTLE.jpg
    DONATI SABİTLE.jpg
    154.3 KB · Görüntüleme: 15,649
kaset kalıp ve donatı detaylarında iyileştirmeler

Merhaba, idecad'in yıllar geçtikçe geldiği nokta hakikaten beni sevindiriyor.
Bu çerçevede yazılımı geliştirenleri tebrik ediyorum ellerine sağlık diyorum.

Programın 7 versiyonunda görmeyi arzu ettiğimiz ve oldukça önemli bir konu var.
O da kaset döşemelerdeki kalıp ve donatı detaylarında yapılacak iyileştirmelerdir.
Şöyleki, kaset kalıplar döşemenin altından üstüne doğru düşeyde eğimli oldukları için döşeme kirişleri trapez kesit haline gelmektedir.
Dolayısıyla donatı detayı trapez şekle uygun olarak ayarlanmalı ve donatı ve beton hesabı da yine söz konusu şekle göre yapılmalıdır.
Aşağıdaki resimde bahsettiğim detay görülmektedir. Resimlerde, hem kaset kirişleri, hem de çerçeve kirişleri kalıba göre detaylandırılmıştır.
Program mevcut halde, kaset kirişlerini ve aslında çerçeve kirişlerini de dikdörtgen kabul etmekte ve donatı detayını, donatı ve beton metrajını bu kabul üzerinden yapmaktadır.
Dolayısıyla, verilen çizimde elle tekrar revizyon yapmak ihtiyacı ortaya çıkıyor, metrajları revize etmek gerekiyor.
Önemli bir konu olduğunu, programlama açısından pek sorun teşkil etmeyeceğini ve yazılımı ciddi manada zenginleştireceğini düşünüyorum.
Ayrıca, genel olarak standart kaset kalıplar gerçek eğimli ebatlarıyla birlikte programda otomatik olarak seçilebilir hale getirilebilir.
Saygılar.

Ekli dosyalar

• kaset donatı .jpg
    kaset donatı .jpg
    36.6 KB · Görüntüleme: 15,583
  • kaset kesit.jpg
    kaset kesit.jpg
    31.5 KB · Görüntüleme: 15,582
  • kaset ana kiris.jpg
    kaset ana kiris.jpg
    69.2 KB · Görüntüleme: 15,582

Yeni versiyonda olmasını ümit ettiğim iki kolaylıktan bahsetmek istiyorum;

1- DWG export komutu ile ilgili kolaylaştırma düşünülüyor mu acaba?
Kolaylıktan kastım, mesela tüm çizimlerin ya da seçilen bir kısım çizimlerin, isimleri ile birlikte tek defada export edilebilmesi.

2- Ayrıca rapor bilindiği gibi bir çok mühendisler odasının şart koştuğu hesap tablolarını içeren dökümler,
Ancak her mühendisin kendine göre gerekli gördüğü ya da bağlı bulunduğu odanın istediği, raporların belli kısımlarını içeren raporlar bulunmakta.
Bunu bir özellik olarak seçmeli raporlar bölümünde mesela; her raporun istenilen kısımlarını (Örn. Açıklama Bilgileri kısmında Yapı Genel Bilgileri Ve Yapı Özet Bilgileri, Döşemeler kısmında Döşeme Yükseklik Kontrolü Ve Döşeme sehim Kontrolü) seçip bunu kullanıcıya özel bir seçmeli rapor haline getirip ayrıca kaydedip, bir sonraki projede yine aynı kısımlardan rapor alınmak istenildiğinde seçmeli raporlar kısmına girerek tek tek bu alt bölümlerin işaretlenmesine gerek kalmadan tek seferde daha önce hazırlanmış kişiye özel seçmeli rapor seçilerek çıktı alınması kolay hale gelir diye düşünüyorum.

Asmolen döşemelere duvar yükü girebilmek için çizgisel yükleme imkanının getirilmesi güzel olur.

yeni versiyonda göz önüne alınmasını rica ettiğim konular

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Uploaded with

1-kasetlerde ve asmolen döşeme açılım detaylarında etriye açılımda sag ve sol tarafları 1,5 cm ve yukarı ve asağı paspayı olarak 1 cm olarak çizim veriyor .
2-kasetlerde ve asmolen döşeme açılım detaylarında max : 12 metre demir boyu geçince detaylarda otomatik bölmüyor .
3-programda toprak yükünün 3d obje olarak tanımlama (eğimli eğimsiz toprak) ve bunların otomatik hesaba katılması ,

Uploaded with

4- yuvarlak eğimli rampa döşemlerin veri olarak girişi ve kalıpta otomatik yuvarlak döşeme demirinin çizimi ,

Uploaded with

5-kiriş detay çizimlerinde en kesit değişimlerinde donatı geçişlerinin otomatik düzeltilmesi ? 115/50 montaj ve düz demirler 45/50 kesitli kirişe belli miktarda geçer ve geçmeyen donatı tayıcıya göre kırılıp detaylandırılır.

Uploaded with

Uploaded with

6- kiriş hesabında ve çiziminde kiriş boyuna donatıları arasnı min. donatı aralığı ts500 göre uygun halde çizimi

şimdilik aklıma gelen bunlar

5 numara ile bildirdiğiniz olanak, programda şu anda bulunmaktadır. Kiriş betonarme menüsünde donatı konfigürasyonu seçmesinde kısmi donatı geçişi opsiyonunu açın.
6 ile yazdığınız maddeyi detaylandırırsanız iyi olur.
3 boyutlu arazi verisinden otomatik toprak yükü almayı düşündük , ancak bu yöntem mühendisin hata yapmasına açık bir yöntem olacağı ve pek kullanışlı olmayacağı için (Aktarılan yüklere hakim olmak problem olur, onun yerine direkt yanal yük tanımlamak daha mantıklı) toprak yükünü direk tanımlatma yolunu seçtik.

Merhaba.
1) Döşeme,Nervür ve kaset kirişlerinin sehim değerlerini betonarme dialog sekmesinde görebilme imkanı (Kirişlerde olduğu gibi)
2) 4 metreyi (veya kendimizin belirleyebildiği bir ölçü değerini) geçen nervür kirişlerinin otomatik bölünmesi
3)geometrik kontrolde verilen döşeme kalınlığı şartı sağlamıyor gibi hatalarda gerekli minumum döşeme kalınlığı değeri verilirse güzel olur.
4)Radye temel gönye uzunluğu 50cm yi geçmiyor. 100 cm lik temelde 50cm gönye uzunluğu çıkıyor. (Acaba benmi bir hata yapıyorum)
5)Kubbe ve tonoz yapıların betonarme hesap ve çizimi (Aksi taktirde kubbe ve tonoz yapıları yapı ile birlikte analiz etmenin fazla bir önemi kalmaacak. )
Kolay gelsin.

Merhaba,

Nervürlü ve kaset döşemelerin sonlu elemanlar yöntemi ile çözümü

İyi çalışmalar

İyi çalışmalar diliyorum. Benim önerim poligon kolonlarla ilgili. Kapalı alan belirleyip poligon kolona cevir komutuyla olusturulan kolonları alt katta kapasıte kurtarmayınca buyutmek zorun da kalıyoruz. Bu haliyle yenızden cızıp kapalı alanı bırazdaha buyuterek polıgon kolonu olusturyoruz. Bu konuda bır basıtleme yapılırsa sevınırım.

dester":1wkdku7i' Alıntı:
İyi çalışmalar diliyorum. Benim önerim poligon kolonlarla ilgili. Kapalı alan belirleyip poligon kolona cevir komutuyla olusturulan kolonları alt katta kapasıte kurtarmayınca buyutmek zorun da kalıyoruz. Bu haliyle yenızden cızıp kapalı alanı bırazdaha buyuterek polıgon kolonu olusturyoruz. Bu konuda bır basıtleme yapılırsa sevınırım.
Değiştir/Obje Edit/Kolon/Kolon trimle komutu ile poligon kolonların istediğiniz kenarını büyütüp küçültebilirsiniz.

levent":26d5okr0' Alıntı:
Merhaba,

Nervürlü ve kaset döşemelerin sonlu elemanlar yöntemi ile çözümü

İyi çalışmalar
Merhaba,

V7 de nervürlü ve kaset döşemelerin sonlu elemanlarla 1)Rijit diyafram, 2)Yarı rijit diyafram, 3)Rijit diyaframsız çözümleri eklenmiştir.

İyi çalışmalar

Yeni versiyonda olmasını ümit ettiğim iki kolaylıktan bahsetmek istiyorum;

1- DWG export komutu ile ilgili kolaylaştırma düşünülüyor mu acaba?
Kolaylıktan kastım, mesela tüm çizimlerin ya da seçilen bir kısım çizimlerin, isimleri ile birlikte tek defada export edilebilmesi.

2- Ayrıca rapor bilindiği gibi bir çok mühendisler odasının şart koştuğu hesap tablolarını içeren dökümler,
Ancak her mühendisin kendine göre gerekli gördüğü ya da bağlı bulunduğu odanın istediği, raporların belli kısımlarını içeren raporlar bulunmakta.
Bunu bir özellik olarak seçmeli raporlar bölümünde mesela; her raporun istenilen kısımlarını (Örn. Açıklama Bilgileri kısmında Yapı Genel Bilgileri Ve Yapı Özet Bilgileri, Döşemeler kısmında Döşeme Yükseklik Kontrolü Ve Döşeme sehim Kontrolü) seçip bunu kullanıcıya özel bir seçmeli rapor haline getirip ayrıca kaydedip, bir sonraki projede yine aynı kısımlardan rapor alınmak istenildiğinde seçmeli raporlar kısmına girerek tek tek bu alt bölümlerin işaretlenmesine gerek kalmadan tek seferde daha önce hazırlanmış kişiye özel seçmeli rapor seçilerek çıktı alınması kolay hale gelir diye düşünüyorum

mesajıma cevap ya da imkanlarla ilgili bilgi alamadım,

ilave etmek istediğimbir konu daha var;

Temel çözümlerine optimizasyon özelliği ile otomatik temel ebatlandırması yapılabilir mi?

İyi çalışmalar, hayırlı bayramlar...

Yeni versiyon özelliklerini, duyuruda açıkladığımız kadarıyla sınırlı kalacak şekilde düşünün. İlk versiyona yapılmasa bile foruma yazılan her istek, mutlaka ileride yapılmak üzere tarafımızdan değerlendirmeye alınıyor. Ancak hepsine yapacağız/yapmayacağız ya da şu versiyona yapacağız gibi bir cevap vermeyiz. :)
İyi bayramlar...

katlı betonarme yapıların son katında yığma duvar girmemizi sağlayan bir sistem olsa, yığma duvar yüklerini alt kata çizgisel yük olarak otomatik aktarsa, komple analiz yapsa güzel olmazmı :P fazla mı şey istiyoz...

Oznb' Alıntı:
katlı betonarme yapıların son katında yığma duvar girmemizi sağlayan bir sistem olsa, yığma duvar yüklerini alt kata çizgisel yük olarak otomatik aktarsa, komple analiz yapsa güzel olmazmı :P fazla mı şey istiyoz...[/quote

Bu bahsettiğiniz statik açısından sakıncalı bir durumdur. Hiç tavsiye etmem. Erzincan depreminde bu şekilde yapılmış pek çok hasarlı ve yıkılmış 5. kat gördüm.

Geri