ideCAD Statik 10.82 Yeni Geliştirilen Olanaklar

Merhaba;

Statikçe gerekli pursantaj ile maksimum kapasite oranı birbirleri ilişkili terimlerdir. Statikçe gerekli pursantaj, elemanın eksenel kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisi altındaki en olumsuzu durumu karşılamak için gereken donatı oranıdır. Maksimum oran ise eksenel kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisi altındaki kolonun, mevcut donatı yerleşimindeki ve tüm kombinasyonlar etkisinde hesaplanan kapasite oranlarından en büyük kapasite oranını ifade etmektedir. Bu değer 1 'den büyükse, eksenel kuvvet ve iki eksenli eğilme momentlerinin etkisi altında kolon kapasitesinin, etkileşim eğrisinin dışına çıktığını gösteren bir yetersizlik belirtisidir. Bu kapasite oranlarını 3 boyutlu analiz modeli ekranından da inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda tüm kombinasyonlar altındaki kapasite oranlarını kolon betonarme penceresinin "Kapasite Tasarımı" sekmesinden inceleyebilirsiniz.

Detaylı bilgi için ideCAD Bilgi bankasından ilgili başlığı inceleyebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Saygılarımla...

1625838689116.png
1625839120430.png
1625839172603.png

Güncelleme gerekli, yoksa hatalar aynı devam eder. Bir de program yazmak cidden zor iş. Yeni gelen yönetmenlik hala tam anlamıyla eklenmedi. ideCAD ekibinin çok çalıştığına inanıyorum. Umarım en kısa zaman hem çelik hem betonarme yeni yönetmenliğe göre hatasız ve eksiksiz biter.

İyi çalışmalar kolay gelsin..

Not: Biz bile biten projelerle bi daha uğraşmak istemezken, hem program yazıp hem yönetmenlikle kimse uğraşmak istemez. yapılması gereken var ki yapılıyor.

4 5 ay çok mu uzun bi zaman.. inşallah yeni güncelleme çıkmaz.
Diğer programlar 3-5 günde bir güncelleme çıkarıyor. Ayrıca o diğer programlarda 1 ay önce çizdiğiniz projeyi bir ay sonra defalarca güncelleme almış olan versiyonda, hiçbir şey değiştirmeden bir analiz yapın bakalım.
1 ay önce analizi sorunsuz olan modeliniz nasıl ışıl ışıl yanıyor :)

Peki ya bir ay önceki koşullarda aynı analizi tekrarlamanız gerekirse ne yapacaksınız? Arayın o diğer programın teknik ekibini bana programın bir ay önceki hali lazım deyin size ne cevap verecekler?

ideCAD de projenizi hangi versiyonda çizdiyseniz, o versiyonun setup dosyası ile eski versiyonu yükleyerek 2 sene önce yaptığınız analizin birebir aynısını yapabilirsiniz.

Dolayısıyla bu cümlelerinizle ideye haksızlık ediyorsunuz diye düşünüyorum.

Yıllarca farklı program kullanmış bir meslektaşınız olarak, piyasada revizyonlara en iyi cevap veren programın ide olduğunu söyleyebilirim. Güncellemeler güzeldir, hata ve eksiklikleri giderir.

Siz eski işleriniz için birebir aynı analiz sonuçlarını almak derdindeyseniz, projeyi ilk analiz ettiğiniz versiyonu bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Bilgisayarınızda yeni versiyon kurulu iken , eski versiyonu kurmanıza müsade etmeyecektir. Bu durumda yeni versiyonu kaldırıp eski versiyonu yüklemeniz gerekecektir.

Eğer siz bilgisayarınızdaki yeni versiyonu kaldırmadan eski versiyonu da aynı pc de kurmak istiyorsanız; vmware gibi sanal makina programlarıyla bir sanal bilgisayar kurup, bu sanal bilgisayarda da 10.20 gibi eski sürümleri rahatlıkla bulundurabilirsiniz.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Kolay gelsin

Güncellemelerin sıklığı sorun değil fakat analiz süresinin çok uzaması gerçekten sorun. Özellikle büyük ölçekli projelerin hesaplanmasında gerçekten büyük sorun oluyor. Donatıları fiber model kullanarak hesaplamayı seçmesek bile analiz süresi çok uzun. Versiyon 10.52 de 30 saniye süren analiz şimdi neredeyse 15 dakika sürüyor. Programın gelişiminde buradaki geri dönüşlerin faydası olduğunu düşünerek yeni gelecek versiyonda lütfen analiz süresini dikkate alın :)

Güncellemelerin sıklığı sorun değil fakat analiz süresinin çok uzaması gerçekten sorun. Özellikle büyük ölçekli projelerin hesaplanmasında gerçekten büyük sorun oluyor. Donatıları fiber model kullanarak hesaplamayı seçmesek bile analiz süresi çok uzun. Versiyon 10.52 de 30 saniye süren analiz şimdi neredeyse 15 dakika sürüyor. Programın gelişiminde buradaki geri dönüşlerin faydası olduğunu düşünerek yeni gelecek versiyonda lütfen analiz süresini dikkate alın :)
benim yazmak istediklerimi yazmıssınız cok tesekkurler :)

Merhaba;

Bizim projelerimizde böyle bir artış olmadı, 30sn en çok 60sn oluyor. Sizin projenizde başka bir sorun olabilir. Buradan yada destek platformundan paylaşırsanız daha sağlıklı bir tespit yapılacaktır.

Saygılarımla.

Öncelikle teşekkürler bir kaç sorum olacak izninizle;
1) Fiber modelleme bize tam olarak ne gibi bir artı sağlıyor analiz konusunda ?
2) Subasman perdeli yapılarda zemin betonunu çelik hasırlı olacak şekilde sisteme işlemek istiyorum fakat bunu nasıl yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

Merhaba;
1) Fiber modelleme bize tam olarak ne gibi bir artı sağlıyor analiz konusunda ?

1) Fiber modelde, kesit aşağıda gösterdiğim şekilde olduğu gibi beton ve donatı liflerine ayrılmaktadır. Daha sonra TBDY 'de tanımlanmış malzeme modeli olan Mander modeli TS500 'te de verilen koşullar çerçevesinde uygun biçimde kullanılarak daha detaylı bir kesit hesabı yapılmasını sağlar. Daha sonra bu fiberlar (veya lifler) kullanılarak moment-eğrilik analizi yapılır ve kesitin eksenel kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisindeki moment dayanımı bulunur. ideCAD’de önceki kullanılan yöntemde beton davranışı eşdeğer dikdörtgen şeklinde hesaplanırken, Fiber modelde gerçeğe çok daha yakın bir beton davranış modeli kullanılmaktadır. Dikdörtgen kesitler ve tablalı kirişler için bu iki yöntem birbirine oldukça yakın sonuçlar verecektir. Ancak Fiber model çok daha detaylı ve hassas bir çözümdür.
Aynı zamanda eksenel kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisi altındaki elemanın mevcut donatı yerleşimi ile tüm kombinasyonlar dikkate alınarak hesaplanan etkileşim eğrisi sayesinde kapasite oranları hesaplanabilir. ideCAD Yazılımı bunu bir adım öteye götürerek fiber model ile hesaplanan etkileşim denklemine göre bir donatı seçimi de otomatik olarak yapma imkanı sunmuştur.

Tıpkı döşemelerin rijit diyafram-yarı rijit diyafram çözümleri arasındaki farklılıkta olduğu gibi kesitlerde fiber modelleme yöntemi, eşdeğer dikdörtgen yöntemine göre gerçeğe daha sonuçlar elde elde edilebilir.

1627480165802.png

1627480194973.png

2) Subasman perdeli yapılarda zemin betonunu çelik hasırlı olacak şekilde sisteme işlemek istiyorum fakat bunu nasıl yapacağımı bilemiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

2) Bahsettiğiniz döşeme toprak dolgu üzerine oturacaksa (grobeton) konstüktif elemandır. İki boyut çizim olanaklarını kullanarak istediğiniz detay çizimleri oluşturabilirsiniz.

Saygılarımla...

Merhaba;

1) Fiber modelde, kesit aşağıda gösterdiğim şekilde olduğu gibi beton ve donatı liflerine ayrılmaktadır. Daha sonra TBDY 'de tanımlanmış malzeme modeli olan Mander modeli TS500 'te de verilen koşullar çerçevesinde uygun biçimde kullanılarak daha detaylı bir kesit hesabı yapılmasını sağlar. Daha sonra bu fiberlar (veya lifler) kullanılarak moment-eğrilik analizi yapılır ve kesitin eksenel kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisindeki moment dayanımı bulunur. ideCAD’de önceki kullanılan yöntemde beton davranışı eşdeğer dikdörtgen şeklinde hesaplanırken, Fiber modelde gerçeğe çok daha yakın bir beton davranış modeli kullanılmaktadır. Dikdörtgen kesitler ve tablalı kirişler için bu iki yöntem birbirine oldukça yakın sonuçlar verecektir. Ancak Fiber model çok daha detaylı ve hassas bir çözümdür.
Aynı zamanda eksenel kuvvet ve iki eksenli eğilme etkisi altındaki elemanın mevcut donatı yerleşimi ile tüm kombinasyonlar dikkate alınarak hesaplanan etkileşim eğrisi sayesinde kapasite oranları hesaplanabilir. ideCAD Yazılımı bunu bir adım öteye götürerek fiber model ile hesaplanan etkileşim denklemine göre bir donatı seçimi de otomatik olarak yapma imkanı sunmuştur.

Tıpkı döşemelerin rijit diyafram-yarı rijit diyafram çözümleri arasındaki farklılıkta olduğu gibi kesitlerde fiber modelleme yöntemi, eşdeğer dikdörtgen yöntemine göre gerçeğe daha sonuçlar elde elde edilebilir.

Ekli dosyayı görüntüle 19596

Ekli dosyayı görüntüle 19597

2) Bahsettiğiniz döşeme toprak dolgu üzerine oturacaksa (grobeton) konstüktif elemandır. İki boyut çizim olanaklarını kullanarak istediğiniz detay çizimleri oluşturabilirsiniz.

Saygılarımla...
Verdiğiniz detaylı cevaplar adına çok teşekkür ederim Oğuzcan bey. Evet dediğiniz gibi toprak dolgu üzerine oturacak fakat bunu idede tanımlayamadığımdan dolayı beton metrajını sağlıklı veremiyorum, o yüzden sormuştum. Teşekkürler, saygılarımla

id7 de bn sanal deprem verebılıyordum bunda nerden vercem dıye sormustum
Yapının deprem kuvvetleri altındaki deformasyonlarını kast ediyorsanız, 3B Perspektif penceresinde Analiz modelinde yapının herhangi bir yükleme altındaki davranışını görebilirsiniz. Aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.
1628675764188.png

Selamlar, 10.82 versiyonu yükledim, açılması çok uzun sürüyor. Dwg export aldım 20 dakikadır bekliyorum. Sorun ne olabilir? 10.20 versiyonunun dosya adını değiştirdim, 10.20 ve 10.82 ikisi aynı anda kurulu

Geri