V11.11 Yayınlandı. İndirmek için Tıklayınız

ideCAD Statik 6.50 Beta yeni versiyon

Önceki versiyonda kiriş açılımı alınca aks layer ayrı gözüküyordu. Simdi ise standart olarak gözükyor. bunu tekrar ayarlayabilirmisiniz

Eklediğim projede
1) Temel aplikasyon sayfasındaki bazı kirişlerin montaj donatıları ile üst mesnet donatıları gönyesiz çiziliyor. Bir yerde hatamı yapıyorum.
2) Radye temel açılımında üst donatıyı kıvır ikonunu aktif hale getiriyorum ama çizim alınca üst donatılar düz çiziliyor.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

Merhaba,

zeki78":2c6o8bed' Alıntı:
bazı kirişlerin montaj donatıları ile üst mesnet donatıları gönyesiz çiziliyor. Bir yerde hatamı yapıyorum.

Çizim TDY'ye uygun, bir sorun yok. Bazılarında gönye yapılıp bazılarında gönye yapılmaması, "kolon içinde kenetleme boyu>= lb ya da 50fi" koşulu nedeniyle oluşmaktadır.

İşaret ettiğiniz paftada K108 için bakarsak;
Sol mesnette => Montaj donatıları 12'lik, 50fi=60 cm <70-paspayı olduğundan gönye yapılmıyor. (7O sol mesnet genişliği)
Sol mesnette => Düz donatılar 14'lük, 50fi= 70cm > 70-paspayı olduğundan gönye yapılıyor.
Sağ mesnette => Montaj donatıları 12'lik, 50fi=60 cm <75-paspayı olduğundan gönye yapılmıyor. (75 sağ mesnet genişliği)
Sağ mesnette => Düz donatılar 14'lük, 50fi= 70cm < 75-paspayı olduğundan gönye yapılmıyor.

zeki78":2c6o8bed' Alıntı:
Radye temel açılımında üst donatıyı kıvır ikonunu aktif hale getiriyorum ama çizim alınca üst donatılar düz çiziliyor.
Ben yapabildim. Eklediğiniz projede;
1. Radye döşemeyi seçin.
2. Betonarme hesap aksı edit tıklayın.
3. Açılan diyalogta üst donatı için kıvrım yap seçeneğini işaretleyin.
4. Tamam butonunu tıklayın.
5 Temel aplikasyon çizimi alın
6. Üst donatılar da kıvrımlı çiziliyor.

Hakan bey ilginize teşekkürler.
Radye temeli dediğiniz gibi çözdüm teşekkürler.

Birşey daha eklemek isitiyorum.
Aynı projede
K304 kirişine bakılırsa kiriş gönyeleri 20cm ve 28 cm olarak yazılmış
K303 kirişine bakılırsa kiriş gönyeleri 17cm ve 24 cm olarak yazılmış
K309 kirişine bakılırsa kiriş gönyeleri 16 cm olarak yazılmış
Bu belirttiğim kirişlerin hepside 30 cm yüksekliğinde olan kirişler.
Ve ben kiriş gönye boyunu b>=Kiriş yüksekliği/1,4 şeklinde uyguladım.
Kolay gelsin.

zeki78":1u4wtn4f' Alıntı:
Bu belirttiğim kirişlerin hepside 30 cm yüksekliğinde olan kirişler.
Ve ben kiriş gönye boyunu b>=Kiriş yüksekliği/1,4 şeklinde uyguladım.

Burada da bir sorun yok. Siz b>=h/1.4 olacak şeçmişsiniz doğru ama toplamda tdy'ye göre a+b>=lb alınıyor. a kolon genişliğine göre belirlendiğine göre, a+b=>lb olması için, b'nin(kiriş gönye değerlerinin) buna göre değişmesi gerekiyor. b değeri b=>h/4'den zaten büyük alınmış olunuyor.

Öncelikle çalışmalarından dolayı ideyapi ailesine teşekkür ediyorum.

Bir kaç problemim var yardımcı olursanız sevinirim :
- Son projemi v 6.5 de girdim ve binanın temelini kirişli radye temel olarak tanımladım fakat radye temel zemin emniyet sonuçlarını bir türlü bulamadım programda mı bir eksiklik var yoksa ben mi bulamadım ?
- Manuel olarak kesit almaya çalıştım fakat kesit komutu program menüsünde pasif olarak görünüyor.
- Versiyon 6 nın başlangıcından beri kaynaklanan başka bir sorunum ise bir objeyi farklı aralıklarla manuel olarak klonlama yapmak istadiğimde shift e basılı tutularak diklik sağlandığı zaman ilk objeyi dik olarak klonlamasına rağmen bunun sürekliliğinde objelerin dikliğinde kaymalar meydana geliyor.

Yardımlarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ediyorum...

Merhaba,
Son projemi v 6.5 de girdim ve binanın temelini kirişli radye temel olarak tanımladım fakat radye temel zemin emniyet sonuçlarını bir türlü bulamadım programda mı bir eksiklik var yoksa ben mi bulamadım ?
-Kirişli radye temelde analiz sonrasında Radye döşeme üzerinde hesaplanan G ve Q değerleri o radye döşeme gözüne üst yapıdan gelen sabit ve hareketli yükleri ifade eder. Bu değerlerin toplamı da o radye döşemede oluşan gerilmeyi belirtir.
Radye Temel Statik ve Betonarme hesabı Raporunda G/Q sütununa yazılan değerlerin mutlak değer olarak toplamı da yine o radye döşemede düşey yüklerden oluşan gerilme değerini ifade eder.

- Manuel olarak kesit almaya çalıştım fakat kesit komutu program menüsünde pasif olarak görünüyor.
-Çizim nenüsündeki Kalıp/Temel planı Kesiti komutundan bahsediyorsanız, bu komut kalıp planı ve temel aplikasyon planı penceresinde aktif hale gelmektedir.

Versiyon 6 nın başlangıcından beri kaynaklanan başka bir sorunum ise bir objeyi farklı aralıklarla manuel olarak klonlama yapmak istadiğimde shift e basılı tutularak diklik sağlandığı zaman ilk objeyi dik olarak klonlamasına rağmen bunun sürekliliğinde objelerin dikliğinde kaymalar meydana geliyor.

-Bahsettiğiniz bu sorunu programda oluşturamadım. Daha detaylı bir bilgiye ihtiyaç var. Münkünse küçük bir örnek bir üzerinde göstermeniz daha açıklayıcı olur.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• gerilme_rapor.PNG
    gerilme_rapor.PNG
    116.5 KB · Görüntüleme: 12,105
Levent bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

Klonlama ile ilgili sorunu basit bir resimle göstermeye çalışıyım.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    25.4 KB · Görüntüleme: 12,101
Klonlama komutunu uygulanırken objelerin aynı hizada olması verilen baz noktaya bağlı. Baz noktayı her klonlama işleminde aynı nokta verirseniz, belirttiğiinz sorunla karşılaşmazsınız. Örneğin eklediğiniz resimde baz noktayı her seferinde çizginin sol ucu verebilirsiniz. Bu durumda tüm yazılar aynı hizada olacaktır.

İyi çalışmalar

paralel - dik komutları ile yada referans çizgisiyle sizin söylediğinizi yapmak mümkün fakat v 5 te bunlara gerek kalmadan shift e basılı tutmak yeterli geliyordu.

Yardımlarınız için teşekkür ederim kolay gelsin....

SKUSCU":26e680qa' Alıntı:
paralel - dik komutları ile yada referans çizgisiyle sizin söylediğinizi yapmak mümkün fakat v 5 te bunlara gerek kalmadan shift e basılı tutmak yeterli geliyordu.

Yardımlarınız için teşekkür ederim kolay gelsin....

Paralel ve dik referans komutlarını kullanmanıza gerek yok. Yine shift tuşuna basılı tutarak aynı hizada klonlama yapabilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri