ideCad Yığma yapı tasarımı için çözüm üretmeli

Merhaba sayın ideCAD geliştiricileri.
Neden yığma yapı tasarımı ile ilgili bir güncelleme yapmamak için ısrar ediyorsunuz ?
Piyasada yığma yapı projesi gelir diye korkuyoruz ve piyasada geri kalıyoruz.
Diğer paket programlar içinde arayüz anlamında en başarılı program ideCad iken , bizi neden saçma sapan yığma programı üretmiş firmaların programını almak zorunda bırakıyorsunuz. Bir tane sadece yığma yapı çözen bir programı lisanslı olarak satın aldım ve hiç kullanışlı değil.Programda Aks koymak bile işkence. Autocad'den bir dosyayı import etmek neredeyse imkansız derecesinde zor.
Lütfen bir güncelleme yapın bu kadar kullanıcınızın talebini görmemezlikten gelmeyin.
Amacım sizleri kırmak ya da kötülemek değil. Kendimi aileden biri olarak gördüğüm için ince bir sitem etmek.

Neden yığma yapılar ile ilgili bir güncelleme yapmamak için ısrar ediyorsunuz ?
Yığma yapı tasarımı yapmamak için ısrar etmiyoruz.

Lütfen bir güncelleme yapın bu kadar kullanıcınızın talebini görmemezlikten gelmeyin.
Bu talebi kesinlikle görmemezlikten gelmiyoruz.

Kendimi aileden biri olarak gördüğüm için ince bir sitem etmek.
İnce siteminizi de not ettik.

Geri bildiriminiz için teşekkürler.

Merhaba sayın ideCAD geliştiricileri.
Neden yığma yapı tasarımı ile ilgili bir güncelleme yapmamak için ısrar ediyorsunuz ?
Piyasada yığma yapı projesi gelir diye korkuyoruz ve piyasada geri kalıyoruz.
Diğer paket programlar içinde arayüz anlamında en başarılı program ideCad iken , bizi neden saçma sapan yığma programı üretmiş firmaların programını almak zorunda bırakıyorsunuz. Bir tane sadece yığma yapı çözen bir programı lisanslı olarak satın aldım ve hiç kullanışlı değil.Programda Aks koymak bile işkence. Autocad'den bir dosyayı import etmek neredeyse imkansız derecesinde zor.
Amacım sizleri kırmak ya da kötülemek değil. Kendimi aileden biri olarak gördüğüm için ince bir sitem etmek.
Dünya uzaya yapı yapma eğilimindeyken, biz TÜRK inşaat mühendislerinin yığma yapı için ısrar etmemize anlam veremiyorum. Piyasadan yığma yapı isteği gelecek ve biz buradan para kazanamayacağız diye eyyam yapıp insanları çürük yapılara mahkum etmek demek hiç bir mühendislik alt yapısı ile bağdaşmamaktadır. Hepimiz biliyoruz ki her yapının bir disiplini var, ve biz bu disiplinler altında hesap yaparken dış etkenlerden dolayı (demir-beton kalıp kalitesi, usta kalitesi, yapı bakım kalitesi...vs) yığma yapılarda tüm hesaplarımız güvenlik katsayılarına kalmakta. Kalitesiz ve dış etkenlerin en çok öne çıkıp; yapıda kontrolü kaybettiğimiz yapılar olan (tuğla ) yığma yapıları, artık hayatımızdan çıkarmak gerek.

"PİYASADAN İŞ ALAMAMA KORKUSU İLE DEĞİL CAN ALMA KORKUSU İLE YAŞAYALIM ve GELECEK NESİLLERE BUNLARI AŞIYALIM."

Mustafa Bey, kaf dağında mı yaşıyorsunuz, pembe bulutlar üzerinde mi yaşıyorsunuz bilemem ben.Büyük şehirde yaşadığınızı düşünerek cevap yazacağım size. Sinop'un bir ilçesinde yaşıyorum.Hesabını yaptığımız 10 projenin 9 u köy projesi ve Sinop il özel idaresine sunuyoruz. Köydeki vatandaşa yığma yapma betonarme yap , git şu kadar demir al beton al dediğimiz vakit adam param yok bunu yaptırabiliyorum diyor.Şimdi ben o adama tüm dünya uzaya çıktı, gidin ben yapmıyorum sizin projenizi diyebilir miyim?
Ülkemiz şartlarında geçimimi sağlamak için, böyle bir lüksümüz olduğunu düşünmüyorum.
Bir eleştiri yaparken , ülkemizin sınırlarının büyük olduğunu, kırsal yerleşim alanlarındaki projelerin bu şekilde ilerlediğini lütfen öğrenin.Ayrıca, ben yönetmelikte olmayan bir istekte bulunmadım.Yığma yapılar ile ilgili konunun uzmanı profesörler ,yönetmeliklerle yapılabilir kararı vermişken, ben bunu yaparsanız toplu cinayet işlersiniz diyemem.Bu benim haddime değildir.Ayrıca ,böyle bir talebiniz varsa yazılı olarak ilgili kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.Hatta ,uzaya çıkıyorduk siz yığma yapılara izin verdiniz diye çıkamadık da yazarsanız, tam bilimsel bir itiraz yapmış olursunuz.
Ben İsmail Hakkı Besler'e bu platformda teşekkür etmek istiyorum.Genç bir meslektaşının ne niyetle bu sitemi yaptığını anlayacak kadar kibar birisi.
Siz ise eleştiriye bile tahammül edemeyecek kadar kibirli birisiniz.

Son düzenleme:
111.jpg
Sakarya da nispeten sağlam bir zeminde dubleks bir iş. yakında döküm demirle yapalım yapılarımız. Kaynak israfı ve ayyuka ulaşmış karbon ayak izinden başka bir şey değil. Bu dünyada sadece biz değil, bizim nesillerimiz de yaşayacak, tabi onlara bu şansı verirsek.

İlave: Konuya itafen; 17 ağustos depreminde yaşadığım dededen kalma evde yaşıyorum sakarya şehir mekezinde. çerçeve sistemli yığma bina, şu anki betonarme emsallerine göre 1/3 demir betona sahiptir. Ancak az hasar dahi almadı.
Yani demek istediğim can güvenliği sağlamanın tek yolu demire betona gömülmek değil!

Mustafa Bey, kaf dağında mı yaşıyorsunuz, pembe bulutlar üzerinde mi yaşıyorsunuz bilemem ben.Büyük şehirde yaşadığınızı düşünerek cevap yazacağım size. Sinop'un bir ilçesinde yaşıyorum.Hesabını yaptığımız 10 projenin 9 u köy projesi ve Sinop il özel idaresine sunuyoruz. Köydeki vatandaşa yığma yapma betonarme yap , git şu kadar demir al beton al dediğimiz vakit adam param yok bunu yaptırabiliyorum diyor.Şimdi ben o adama tüm dünya uzaya çıktı, gidin ben yapmıyorum sizin projenizi diyebilir miyim?
Ülkemiz şartlarında geçimimi sağlamak için, böyle bir lüksümüz olduğunu düşünmüyorum.
Bir eleştiri yaparken , ülkemizin sınırlarının büyük olduğunu, kırsal yerleşim alanlarındaki projelerin bu şekilde ilerlediğini lütfen öğrenin.Ayrıca, ben yönetmelikte olmayan bir istekte bulunmadım.Yığma yapılar ile ilgili konunun uzmanı profesörler ,yönetmeliklerle yapılabilir kararı vermişken, ben bunu yaparsanız toplu cinayet işlersiniz diyemem.Bu benim haddime değildir.Ayrıca ,böyle bir talebiniz varsa yazılı olarak ilgili kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.Hatta ,uzaya çıkıyorduk siz yığma yapılara izin verdiniz diye çıkamadık da yazarsanız, tam bilimsel bir itiraz yapmış olursunuz.
Ben İsmail Hakkı Besler'e bu platformda teşekkür etmek istiyorum.Genç bir meslektaşının ne niyetle bu sitemi yaptığını anlayacak kadar kibar birisi.
Siz ise eleştiriye bile tahammül edemeyecek kadar kibirli birisiniz.
Gökhan Bey, kaf dağında falan yaşadığım yok. Ülkemizde kırsal kesim her bölgede var. Benim size bahsettiğim yığma yapıların yapım aşamasında bir süre sonra mühendisin kontrolünden çıkıp mal sahibi ve ustanın kontrolüne girdiği ve dolayısı ile ortada hesap vs kalmadığı ile alakalıdır. Pembe tabloyu asıl siz çizmişsiniz yığma binaların masumiyeti ile ilgili...Her ne kadar güçlendirme projeleri bile yüksek lisans tez konusu olacakken, yığma yapı tasarımı özel yapılar için uygulanabilir. Buna karşı çıktığımız yok. Kaldı ki dünden bugüne, günümüz beton kaliteleri yakalanıncaya dek tüm yapılar ahşap, yığma yada karma yapı tekniğine uygun yapılmış. Ama günümüze uzanan yapılara bakarsanız yeter kalınlıkta ve yeter taşıma kapasiteli malzemeli yapılar günümüze ulaşabilmiştir. Yoksa 20 cm kalınlığında, taşıma kapasitesi 30-50 kg /cm2 li yığma tuğlalı yapı ben bilmiyorum. Varsa tüm söylediklerimden özür diliyorum. Bu ülkede yapı denetimler varken bile demir beton kalıp kalitesinden bahsetmek kolay değil. Kaldı ki profesör incelemiş, ordinaryus hesaplamış vs vs... Bunların tümü standart bir yapı için geçerlidir. Kırsal kesimlerden bahsediyorsunuz. Oraya gelecek tuğlanın kalitesi bile meçhulken..... Bu yazıyı yazmak için bilimsellik abidesi olmaya gerek yok. Hepimiz mühendislik ekonomisi eğitimi aldık. Oturup iki katlı yığma yapı ile iki katlı betonarme bina arasında ne kadar fiyat farkı var hesaplayalım. Attığın temel ve döşeme aynı kalınlıkta ve büyüklükte....Yatay hatıllar ile kirişleri düşey hatıllar ile kolonları karşılaştıralım. Sonra da m2 yada kat başına gelecek ilave maliyeti hesaplayalım. Ama yok ben yapamam diyorsanız ve ustaların ağzına bakarak bana maliyet analizi yaparsanız, zaten o kırsal kesimi felakete sürükleyen tarafta olursunuz.

Geri