ifc dosyası import sorunu

mehmet_

Yeni Üye
merhaba,

ideCAD Statik v10.20 kullanıyorum. mimardan gelen ifc dosyasını import etmeye çalıştığımda program aniden kapanıyor. bu konuda destek olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Yukarıdaki linkteki dokumanı inceleyebilirsiniz. ideCAD ile v10.82 itibariyle IFC2x3 dosyalarını yazabilir ve okuyabilirsiniz.

V10.82 Güncel versiyon olup aşağıdaki linkden indirebilirsiniz;

Ancak bu okumanın başarılı olabilmesi için , IFC dosyasında katların mutlaka tanımlanmamış olması gerekir. Ayrıca objeler ; kolon kiriş duvar Brep olarak aktarılmamalıdır. Bu objelerin kesit (Profil) bilgileri IFC dosyasına yazılmalıdır.

Size verdiğim bilgileri mimara bildirin ayrıca spesifik olarak şu mimari programdan IFC aktarıyorum şeklinde ideYAPI teknik servise bildirirseniz faydalı olur. v10.82 için Revit ile çift taraflı testler yaptık. Ve eğer Revit ile proje oluştururken kat bilgisi girilirmiş ve kesitler tanımlı ve objeler Brep olarak aktarılmamışsa dokümanda belirtilen IFC Objeleri sorunsuz aktarılır. Diğer Mimari programlar ile testler gerçekleştirilmedi.

Mimardan aldığınız IFC dosyasını İnternetten ücretsiz indirebileceğiniz IFC dosyalarını kontrol eden programlara import edin. Bu programlarda IFC veri hiyerarşisinin doğru kurulduğunu görün.

Eklediğim resimdeki gibi profil bilgisinin olduğunu görün.
IFC görüntüleyici.png

Ayrıca IFC kat bilgisinin de Export ettiğiniz program tarafından dosyaya yazılıp yazılmadığını kontrol edin.

kat bilgisi.png

Linkteki dokumanı inceleyin. IFC2x3 dosyalarını okuyabilirsiniz.
Eğer IFC dosyasında kat tanımlanmamış ise,
Objeler kolon kiriş duvar Brep olarak aktarılmış ise bu IFC dosyalarını okuyamazsınız. Eğer kat tanımlanmamış ve örneğin tek bir kolon girilmiş bir IFC dosyasına kolonun section bilgisi yoksa yanı Brep tanmlanmışsa bu tarz IFC objelerinı gerçek bim objelerine dönüştürmek imkansız ve bu durumda hata alırsınız. O yüzden dosya eklemenizi istedim. ideCAD'in okurken hata verdiği herhangi bir proje olabilir.

Verdiğim bilgileri mimara bildirin ayrıca spesifik olarak şu mimari programdan IFC aktarıyorum şeklinde ideYAPI teknik servise bildirirseniz faydalı olur. v10.82 için Revit ile çift taraflı testler yaptık. Ve eğer Revit ile proje oluştururken kat bilgisi girilirmiş ve kesitler tanımlı ve objeler Brep olarak aktarılmamışsa dokümanda belirtilen IFC Objeleri sorunsuz aktarılır.
Şimdi Revit ile kendi oluşturduğum örnek bir ifc dosyasını iletiyorum. Brep obje yok, katlar tanımlı ancak yine aynı sorunu yaşadım.

Bu arada üstte belirttiğim gibi ids v10.20 kullanarak import etmeye çalışıyorum.

Şimdi Revit ile kendi oluşturduğum örnek bir ifc dosyasını iletiyorum. Brep obje yok, katlar tanımlı ancak yine aynı sorunu yaşadım.

Bu arada üstte belirttiğim gibi ids v10.20 kullanarak import etmeye çalışıyorum.
forum dosya uzantısını kabul etmediğinden yüklenmemiş sanırım. zip dosyası olarak ekliyorum.

Ekli dosyalar

• ORNEK.zip
    9.6 KB · Görüntüleme: 6
Geri