istinat duvarı

merhaba,projede istinat duvarı kotları mimariye uygun olarak çizildi fakat size sormak istediğim
1-İST01, bina temeline kadar indirilmeli mi?
2-İST02, bina temeline kadar indirilmeli mi yerinde mi kalmalı?

Ekli dosyalar

• ist1.png
    ist1.png
    140.5 KB · Görüntüleme: 72
  • istinat.cde
    1.3 MB · Görüntüleme: 16
merhaba 11/12/13/14 nolu istinatları ne şekilde denediysem çözülmedi yardımcı olabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• istinatt.cde
    160.9 KB · Görüntüleme: 14
Ama toprak yükü o tarafta olduğu için o tarafta girdim ?

İstinat duvarında toprak dolgu ve zemin bilgilerinin sağ taraf aktif taraf olacak şekilde modellenmesi gerekir. Ön ve arka pabuçlar da buna göre düzenlenmelidir.

1694065982490.png

merhaba 11/12/13/14 nolu istinatları ne şekilde denediysem çözülmedi yardımcı olabilir misiniz ?

İstinat duvarlarında stabilite için genel olarak arka pabucun üzerinde yer alan aktif dolgudan faydalanılır.
Aktif dolgunun bulunduğu bölümde pabuç yapılması durumu değerlendiriniz.

İstinat duvarında toprak dolgu ve zemin bilgilerinin sağ taraf aktif taraf olacak şekilde modellenmesi gerekir. Ön ve arka pabuçlar da buna göre düzenlenmelidir.

Ekli dosyayı görüntüle 37439

İstinat duvarlarında stabilite için genel olarak arka pabucun üzerinde yer alan aktif dolgudan faydalanılır.
Aktif dolgunun bulunduğu bölümde pabuç yapılması durumu değerlendiriniz.

Ekli dosyalar

• istinat2.cde
    160.1 KB · Görüntüleme: 7
Merhaba, kesitini paylaştığım dwg çizimde sol tarafta kamyonun tekerlerinin geçebileceği 2 kiriş attığım sistemin sağ tarafında toprak doldurma ile yapılacak ve yol kısmında istinat duvarı olacak ben idecade toprağı nasıl tanımlayacağım ya da sistem olarak nasıl bir şey yapmam daha uygun olur öneride bulunur musunuz ?

Ekli dosyalar

• dwgg.png
    dwgg.png
    139.4 KB · Görüntüleme: 59
  • IDE.png
    IDE.png
    182.7 KB · Görüntüleme: 54
Perdelere toprak yükü tanımlama ile ilgili forum ve yardım sayfasını inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Çizim olarak nasıl göstereyim idecadde demek istediğimi anlatabildim mi ? Görüntü olarak nasıl yapılabilir yani o konuda yardımcı olur musunuz programa ne şekilde gösterirsem bahsettiğim yerin toprak yükü olduğunu anlar ? Teşekkür ederim

Resimde görülen rampanın sonundaki kısım istinat duvarı olarak modellenmiş. İstinat duvarları sadece kendi ayarlarındaki parametreler ile analiz yapılan elemanlardır. Yapıdan yük almaz veya yapıya yük aktarmazlar. Temel veya kirişler ile istinat duvarına bağlantı sağlayamazsınız.
Yapı ile birlikte çözmek için perde ve temel sistemi olarak çözüm yapın. Yüklemeleri üstte eklediğim yardım sayfalarına uygun olarak tanımlayın.
Toprak yükü için yardım sayfasında anlatılan şekilde yükleme durumu ve kombinasyonları tanımlayın.
Bu yükleme durumlarına Perde yatay yükü komutunu kullanarak perdeye gelen toprak yükünün yönünü belirterek yük tanımlayın

Geri