kütle ve rijitlik merkezi farklı yerde

etriye

Üye
1. ve 2. katların kütle rijitlik merkezleri farklı yerlerde yer almakta ve yapı simetrik olduğuna göre rijitlik ve kütle merkezi tam ortada örtüşmeleri gerekmez mi

yanlış mı düşünüyorum desteklerinizi bekliyorum

idecad dosyası

Ekli dosyalar

• 1.kat.png
    1.kat.png
    57.6 KB · Görüntüleme: 10,058
  • 2.png
    2.png
    48 KB · Görüntüleme: 10,054
  • kutlerijitlikmerkezi.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 879
etriye":egb8dfqu' Alıntı:
ilginiz icin teşekkürler ancak benim sorum tam olarak şu 1. Ve 2. Katlar tamamen aynı yani bunlarin kutle rijitlik merkezleri bu iki kat icin ayni olmaz mi resimde de goruldugu uzere aralarinda ufak bir kayiklik var kutle merkezi ayni yerde fakat rijitlikte ufak bir kayiklik var ben onu mmerak ediyorum (2 katinda kolonu kirisi) ayni

Olmaz.
Yapınız her iki eksende simetrik değil. Sadece Y eksenine göre simetrik bu yuzden iki katın rijitlik merkezlerinin y koordinatları aynı olmaz.

Deprem kuvvetlerinin etkisinde, düşey taşıyıcı elemanlarda(kolon ,kiriş) oluşan kesme kuvvetlerinin bileşkesinin geçtiği nokta rijitlik merkezidir.(deprem kuvveti her kat için farklılık gösterir örneğim zso1 kolonu için (zemin katta) 10t kesme kuvveti varsa SO1 yani 1 inci katta 12 t kesme kuvveti gelebilir bu yüzden rijitlik merkezi değisebilir) ben böyle bilirim kusuruma bakmayın.

@matrax dediginz gibi olabilir sanırım ciddi bir fark olmasada bir fark soz konusu idecad teknik destegi arayip sonucu buraya yazarim ilginize teşekkür ler

@merakli km rm nin yerlerinden ziyade rm nin yerlerindeki fark kafamı karıştırdı

etriye":2dcnpf3h' Alıntı:
@matrax dediginz gibi olabilir sanırım ciddi bir fark olmasada bir fark soz konusu idecad teknik destegi arayip sonucu buraya yazarim ilginize teşekkür ler

@merakli km rm nin yerlerinden ziyade rm nin yerlerindeki fark kafamı karıştırdı

Merhaba,

Katlar arasında matrax'ın verdiği linkte anlatıldığı üzere; rijitlik merkezi koordinatı için, her bir katta depremden oluşan kolon kesme kuvvetlerinin, kolon koordinatıyla çarpılarak elde edilen değerlerin ortalamasının bulunması söz konusudur ki, katlar arasında kolon kesme kuvvetleri oranları değiştiğinden, yapı simetrik olmadığı sürece her katta rjitlik merkeznin yeri aynı koordinatta çıkmaz.

Xr=Toplam(KolonVyi*xi)/Toplam(KolonVy)
Yr=Toplam(KolonVxi*yi)/Toplam(KolonVx)

Kat düzleminde ise meraklı'nın yazdığı üzere, yapınız x yönünde simetrik, y yönünde değil. Dolayısıla Km ve Rm x yönünde çakışık çıkıyor, y yönünde çakışık çıkmıyor.

İyi çalışmalar

etriye":3tqas3bi' Alıntı:

iki farklı kattaki kolonların kirişlerin boyutları tıpatıp aynı olsa bile eğer yapı her iki eksende simetrik değilse Xr ve Yr aynı koordinatlarda çıkmaz çıkar diyen beri gelsin...
Sizin projenizde de aynı çıkmaması normal bir durum. Kafanızın nerde karıştığını söylerseniz yardımcı olurum.
Bu projede yapınız Y eksenine göre simetrik olduğundan Xr ler her iki katta aynı çıkmış.
Yapınız X eksenine göre simetrik olmadığı için Yr lerin aynı çıkması da beklenemez.

zaten x ve y aynı olursa dediğiniz gibi üst üste gelir ancak benim yapım tek yönde simetrik deprem kuvvetlerinden oluşan kat kesme kuvvetlerinden farklılık oluyormuşş

@meraklı arkadaş ilgine teşekkürler ancak bazı programlarda(idecad hariç) rm ler kolonlar katlarda aynı olmasına karşın aynı noktalarda örtüşüyor

idecad de örtüşmemsinin sebebide

hakan beyin de söylediği üzere kat kesme kuvvetlerindenmiş

benim projede aynı değil çok az bir fark var onunda sebebi programların farklı olmasındanmış...

Ekli dosyalar

• asd.png
    asd.png
    72.3 KB · Görüntüleme: 9,894
Geri