Kısa kirişlerde kesme sorunu

irfan21

Yeni Üye
slm arkadaşlar ekte sunmuş olduğum projede K51,K11,K65 nolu kirişlerimde kesme sorununu bir türlü aşamadım kiriş ebatını küçültüm çözüm olmadı donatı alanlarını düzenledim buda çözüm olmadı mimari açıdan kiriş ve perdeleride kaldıramam acaba bunun başka bir çözümü varmı beton sınıfını artırma dışında yardımcı olursanız sevinirim...

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Kesme sorunu olan kirişlerin olduğu doğrultuda bulunan kolonları perde olarak tanımlarsanız sorununuz çözülür diye düşünüyorum.

strs":8z25p3rx' Alıntı:
Kesme sorunu olan kirişlerin olduğu doğrultuda bulunan kolonları perde olarak tanımlarsanız sorununuz çözülür diye düşünüyorum.

hayırlı akşamlar projemde bulunan kısım zaten perde olarak çalışmakta kolon komutu kullanılarak çizilmiş 1/7 oranını aştığı için program otomatik olarak perde olarak algılamakta
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
eğitim videolarında da bu şekilde ifade edilmekte. Dediğiniz gibi kolonları perde komutunu çizerek projeyi yeniledim ancak kirişilerimde yine kesme sorunu ile karşılaştım. asıl sormak istediğim analiz raporlarını incelediğimde K11 nolu kirişim iki perdenin uzun doğrultusu yönünde çalıştığı için T.D.Y.3.2.3 maddesi gereğince rijitlik azaltmasını program uygulamakta ancak K51,K65'nolu kirişlerimde perdelere kendi doğrultularında bağlanmadığı için olacak ki T.D.Y.3.2.3 maddesi bu kirişlerde uygulanmamış ben bu iki kirişime rijitlik azaltması kendim manuel olarak girecek olursam deprem yüklerinde bulunan atalet momentindemi rijitlik azaltması uygulayacağım yoksa düşey yüklerde bulunan atalet momentindemi rijirlik azaltması uygulayacağım. birde hocam rijitlik azaltmasını uyguladığımızda yapıya ne gibi etkileri olur? rijirtlik azaltmasını uygularken bir sınır varmı ? cevaplarsanız sevinirim...

Merhaba,

Eklediğiniz proje her iki yöndeki AlfaS oranları 2/3 ten büyük. Tdy 2007 madde 2.5.4.1.b) ye göre yapının süneklik düzeyi Karma seçilebilir. Bu durumda kirişlerdeki Kesme kuvveti sorunun da aşıldığı görülüyor.

Not:1.Bodrum ve Zemin katta kotu hatalı olan döşemeler mevcut.

İyi çalışmalar

Geri