Kısmi Bodrum Kademeli Sürekli Temel

obguner

Yeni Üye
projemde sığınak için yapılacak kısmi bodrum var. Bu kısmi bodrumun temelini radye temel üst seviyedeki temelide sürekli temel yapmak istiyorum. kısmi 2. bodrum katı rijit bodrum kat tanımladım. yüklediğim resimde sistem gözükmekte. kademe -1.83 kotunda.

-1.83 kotunda 3 çeşit sürekli temel tanımlama aklımdan geçiyor.

1. tip te gerilmeler çok yüksek çıkyor. 2. bodruma inen S16 kolonunun gerilmesini -4.48 deki radye ve -1.83 deki sürekli temel paylaşmayıp ikisi de kolonun tam yüküyle hesaplanıyor galiba?

2. tipte yarım bir sürekli temel daha tanımladım. S13 e daha sonra çizimde birleştirilmek üzere. BU temeli tanımlamamdaki amaç S5 e bağlanan sürekli temellerin gerilmesini rahatlatmak.

3. tip (bunu yapmamak gerekiyor bence) sürekli temelleri kademeden ayırmak.

İdestatiğin algoritmasında hangisiyle çözüm daha uygun? Bu tür sistemde önerileriniz neler?

Ekli dosyalar

• kademe1.jpg
    kademe1.jpg
    492.5 KB · Görüntüleme: 11,500
  • kademe2.jpg
    kademe2.jpg
    327.2 KB · Görüntüleme: 11,498
obguner":3iv6v39w' Alıntı:
projemde sığınak için yapılacak kısmi bodrum var. Bu kısmi bodrumun temelini radye temel üst seviyedeki temelide sürekli temel yapmak istiyorum. kısmi 2. bodrum katı rijit bodrum kat tanımladım. yüklediğim resimde sistem gözükmekte. kademe -1.83 kotunda.

-1.83 kotunda 3 çeşit sürekli temel tanımlama aklımdan geçiyor.

1. tip te gerilmeler çok yüksek çıkyor. 2. bodruma inen S16 kolonunun gerilmesini -4.48 deki radye ve -1.83 deki sürekli temel paylaşmayıp ikisi de kolonun tam yüküyle hesaplanıyor galiba?

2. tipte yarım bir sürekli temel daha tanımladım. S13 e daha sonra çizimde birleştirilmek üzere. BU temeli tanımlamamdaki amaç S5 e bağlanan sürekli temellerin gerilmesini rahatlatmak.

3. tip (bunu yapmamak gerekiyor bence) sürekli temelleri kademeden ayırmak.

İdestatiğin algoritmasında hangisiyle çözüm daha uygun? Bu tür sistemde önerileriniz neler?

Merhaba,

S16 kolonuna bağlanan sürekli temel , S16 kolonundan direk, S16 kolonuna bağlanan panellerden ise dolaylı olarak moment ve normal kuvet etkilerini alır. Aynı kademede aynı kolona başka sürekli temeller bağlanıyorsa, kuvvetler paylaşılır... her katın tesirleri ise ilgili kattan alınır. Buna göre sonuç ne gerektiriyorsa gerilmeler o değerlerde çıkacaktır. Bahsettiğiniz sürekli temeller ampatmansız tanımlanmış... Dolayısıyla zemin gerilmelerin büyük görünmesi ampatman yetersizliği ile de alakalı gibi duruyor.

Kademedeki ortak kolonları sürekli temelle bağlamak yerine, ampatman hizasından bağ kirişi ile bağlamak daha mantıklı olabilir. (Bağ kirişlerinde, eğilme momenti dikkate alınmaz, çekme - basınç tesirleri dikkate alınır)

İlave olarak:

-1.83 kotunda sürekli temel yapma zorunluluğunuz yoksa iki kademede de kirişsiz radye temel tanımlayıp üst yapı etkileşimli çözüm yapabilirsiniz. Bu durumda üst yapı tesirleri her iki kademedeki temele dağıtılacaktır.

-1.83 kotunda mutlaka sürekli temel yapılacaksa , sürekli temelleri alt kata devam eden kolonlara bağlayabilir, üst yapı etkileşimli çözüm yapabilirsiniz . Üst yapı etkileşimli çözüm yapıldığında, farklı kademedeki temeller rijitliği oranında tesir alacak ve alt kottaki temellerin tesirleri de etkilenecektir.

üst yapı etkileşimli çözdüğüm zaman sürekli temellerde zemin gerilmesi ile ilgili kayda değer bir gelişme olmadı malesef. Alt kata devam eden kolonlara bağladığım sürekli temelin o ucunda zemin gerilmesinde bir yığılma oluşuyor. oysaki dediğiniz gibi temellerin rijitlikle orantılı kolon yük ve momentlerini paylaşmaları gerekir.

Sanırım programda kademeli ve Radye-Sürekli temel çözümünde bir eksiklik var. isterseniz dosyayı yollayabilirim.

Merhaba,

Programda, kademeli ve radye-sürekli temel çözümünde herhangi bir eksiklik bulunmamaktadır...

Etkiler, üst yapı-temel sisteminin birlikte deplasman yapma/yapmama kapasitesine göre değişiklik gösterir. Kurtarabilir de kurtarmayabilir de...

Veri girişinizin doğruluğu açısından genel bir kontrol için projenizi mesaja ekleyin inceleyelim.

Geri