1- Perdeleri Kabuk olarak modellemek tam olarak ne demektir.ben panelleri kabuk sonlu elemanlar olarak modellemez isem ne olur?..Hangi tesirler meydana gelir?Kolonlara etkisi ne olur?(bağlanan kolonlara)
2- Yeni bina tasarımlarında bodrum kat perdelerini de mi kabuk sonlu elemanlar olarak modelleyeceğiz?
3- Kabuk sonlu elemanlarolarak modellemeyi hangi durumlarda neden yaparız?
4- Güçlendirme projelerinde mevcut yapıda bulunan perdeleri kabuk olarak mı yoksa olmadan mı modelleyeceğiz?Neden?
5- Güçlendirme projelerinde mevcutta bulunan perdelerden acaba sadece bodrum katın üstünde olanlarımı kabuk sonlu elemanlarolarak modelleyeceğiz?Bodrum kat ve üst katlar için ayrı ayrı modelleme mi yapacağız(kabuk yada normal)
6- Güçlendirme çalışmalarında mevcut rijit perdelerin üzerine yeni güçlendirme perdeleri gelebiliyor.Bu durumda mevcut rijit perdeyi yıkıp yeni den yapmak mı lazım yoksa olduğu gibi bırakmak mı?Eğer bırakacaksak mevcutta bulunan panel kabuk olarak mı düşünülecek?Yada yerine yapılacak olan (bodrum katta) perde (yeni güçlendirme perdesi) mi kabuk olarak düşünülecek?

herkeze kolay gelsin.Belki de vereceğiniz bir cevap bi kaç soruya cevap olacaktır.Kafam karıştığı için çok gibi gözüktü.Teşekkür ederim...

Re: kabuk olarak modellemek

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

aksualigurbuz:1t0x9euz' Alıntı:
1-Perdeleri Kabuk olarak modellemek tam olarak ne demektir.ben panelleri kabuk olarak modellemez isem ne olur?..Hangi tesirler meydana gelir?Kolonlara etkisi ne olur?(bağlanan kolonlara)
a. Kolon boyutuna yakın panelleri kabuk olarak modellemek/modellememek arasında pek fark yoktur.
b. Panelin boyutu büyüdükçe kabul olarak modellemek daha uygun olur.
c. Boşluğu olan panelleri kabuk olarak modellemek gerekir.
d. Kirişsiz radye sistemleri olan ve/veya özellikle bodrum çevre veya subasman perdeli sistemlerdeki gibi kolon arasında bulunan panelleri kabuk olarak modelleyip, üst yapı-temel etkileşimli çözmek en gerçekçi çözüm olur.

2-Yeni bina tasarımlarında bodrum kat perdelerini de mi kabuk olarak modelleyeceğiz?
Evet

3-Kabuk olarak modellemeyi hangi durumlarda neden yaparız?
Her durumda yapmanızın bir mahsuru yoktur.

4-Güçlendirme projelerinde mevcut yapıda bulunan perdeleri kabuk olarak mı yoksa olmadan mı modelleyeceğiz?Neden?
Mevcut projenizin çözülmüş haline göre karar verebilirsiniz. Kolon boyutuna yakın panelleri kabuk olarak modellemek/modellememek arasında pek fark yoktur.

5-Güçlendirme projelerinde mevcutta bulunan perdelerden acaba sadece bodrum katın üstünde olanlarımı kabuk olarak modelleyeceğiz?Bodrum kat ve üst katlar için ayrı ayrı modelleme mi yapacağız(kabuk yada normal)
Bunun yanıtı panel/çubuk sistemini nasıl kurmak istediğinize bağlıdır. 3 boyutlu modelin kurulması, örnek olarak eklediğim resimlerdeki gibi farklarla olacaktır.

6-Güçlendirme çalışmalarında mevcut rijit perdelerin üzerine yeni güçlendirme perdeleri gelebiliyor.
Bu durumda mevcut rijit perdeyi yıkıp yeni den yapmak mı lazım yoksa olduğu gibi bırakmak mı? Eğer bırakacaksak mevcutta bulunan panel kabuk olarak mı düşünülecek?
Yada yerine yapılacak olan (bodrum katta) perde (yeni güçlendirme perdesi) mi kabuk olarak düşünülecek?
Mevcut perdelerinin dayanımı yeterlisi ise yıkmanıza gerek yok. Bunun yanıtı panel/çubuk sistemini nasıl kurmak istediğinize bağlıdır.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    111.7 KB · Görüntüleme: 9,057
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    100 KB · Görüntüleme: 9,058
hocam mevzuyu cok guzel acıklamıssınız ama bi sorum olcam. basıt bı cerceve modelledim. perdelerın ıkısını kabuk olarak modelledım dıger ıkısını kabuk modellemedım. tıpkı sizin paylaştıgınız gorsellerdekı gıbı sonuclar aldım. örnegın kabuk elemanla kolon arasında rıjıt baglantı olustu falan. lakın donatı çizimlerini incelediğimde tüm perdeler için aynı donatı detayı cıktı. yanı ben o kabuk perde ıle kolon arsındakı rıjıt baglantı gorselını gorunce donatılarda bı farklılık olur dıye bekledım ama kabuk perde ile cubuk perde arsında hıc bır fark yoktu. madem donatısı vesaıre aynıysa fark nerde oluyo. tamam gorselde fark var. rıjıt baglantı vs gıbı ama donatı bırebır aynı olduktan sonra gorseldekı farkın bı anlamı kalmadı gıbı. kafam karıstı yanı bı acıklama yaparsanız mutlu olurum teşekkürler

eissenhover":2e2jo11p' Alıntı:
hocam mevzuyu cok guzel acıklamıssınız ama bi sorum olcam. basıt bı cerceve modelledim. perdelerın ıkısını kabuk olarak modelledım dıger ıkısını kabuk modellemedım. tıpkı sizin paylaştıgınız gorsellerdekı gıbı sonuclar aldım. örnegın kabuk elemanla kolon arasında rıjıt baglantı olustu falan. lakın donatı çizimlerini incelediğimde tüm perdeler için aynı donatı detayı cıktı. yanı ben o kabuk perde ıle kolon arsındakı rıjıt baglantı gorselını gorunce donatılarda bı farklılık olur dıye bekledım ama kabuk perde ile cubuk perde arsında hıc bır fark yoktu. madem donatısı vesaıre aynıysa fark nerde oluyo. tamam gorselde fark var. rıjıt baglantı vs gıbı ama donatı bırebır aynı olduktan sonra gorseldekı farkın bı anlamı kalmadı gıbı. kafam karıstı yanı bı acıklama yaparsanız mutlu olurum teşekkürler
Merhaba,
Perdelerde uygulanan minimum tasarım ve çizim koşulları var. Hesap tesirleri farklı çıksa bile, eğer sistem mininumda çalışıyorsa perdelere yönetmelik gereği konulan minimum donatı şartları nedeniyle donatılar aynı çıkar ve donatı detayları aynı olur. Çerçeve modeli karmaşıklaştıkça tasarım değerleri daha fazla farklılık göstermeye başlar.

Geri