İsmail Hakkı BESLER

Administrator
Canlı seminer Kalıp iskelesi-png.png
webinar eğitimin adı: idecad statik ile kalıp iskelesi tasarımı, hesapları, raporları ve çizim detayları

webinar eğitim tarihi: 21.04.2022

saat: 14:00

webinar eğitim konuları

• taşıyıcı kalıp iskelelesi hesapları
  • taşıyıcı kalıp iskelesi tasarımı
  • taşıyıcı kalıp iskelesi raporları
  • taşıyıcı kalıp iskelesi çizimleri

zoom webinar toplantısına katılın
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ıd : 944 5634 5089
parola : idecad2022

kalip iskele modülü beklentilerin üzerinde ve örnek bir çalışma ortaya konmuş, başta İsmail bey olmak üzere tüm emeği geçenlere tebrik ve teşekkürlerimi sunuyorum.
ideYAPI nın handikapı bu. Bir şey yapacaksa en iyisi olsun diye çalışıyorlar, yarım yamalak haliyle kullanıma açmıyorlar. Bu sebeple de piyasaya en geç cevap veren yazılım oluyor. Doğrusal olmayan analizde de diğer iki yerli yazılım çözüm motoru olarak hazır OpenSees kullanmayı tercih etti. ideCAD ise motoru kendi yazdı. Bu sebeple de o yazılımlardan 1 yıl sonra bu özellik geldi.

Erhan bey merhaba,
idestatik ile doğrusal olmayan analizde artımsal itme değilde , zaman tanım alanında hesap (mod toplama) yöntemi ile analiz yaptınz mı?
deprem kayıtlarının bulunması, programa uyumu, ölçeklendirme gibi ön işlemler, 11*2 kayıtlı tam bir analiz süresi hakkında bilgi sahibi olsak minnettar oluruz, selam ve saygılarımla...

Erhan bey merhaba,
idestatik ile doğrusal olmayan analizde artımsal itme değilde , zaman tanım alanında hesap (mod toplama) yöntemi ile analiz yaptınz mı?
deprem kayıtlarının bulunması, programa uyumu, ölçeklendirme gibi ön işlemler, 11*2 kayıtlı tam bir analiz süresi hakkında bilgi sahibi olsak minnettar oluruz, selam ve saygılarımla...
Merhaba. Hayır yapmadım şimdiye kadar gerek olmadı. Denemek amaçlı da fırsatım olmadı. Doğrusal analizde zaman tanım fonksiyonları kullanmanın spektrum fonksiyonu yerine kullanmanın ne kadar fark ettirdiğini de deneyimlemedim. ideCAD içinde hazır ölçeklenmiş ivme-zaman kayıtları vardı diye hatırlıyorum. Kendi kayıtlarınızı ölçeklemek için de ideCAD içinde hazır araç var. Ama bunun kullanımı ile ilgili eğitim videosu yok diye biliyorum. Varsa @Levent Özpak bey belki yardımcı olur. Ben yıllar önce yüksek lisans tezimde SeismoSignal yazılımını kullanmıştım.

Doğrusal olmayan analizde zaman tanım fonksiyonu henüz kullanamıyoruz. Diğer iki yazılımda uzun süredir var ama ne kadar doğru çalıştığını bilemiyorum. ideCAD bu konuyu sonraya bıraktı ama ne zaman devreye girer hiç bilmiyorum.

Son düzenleme:
Erhan bey merhaba,
merhaba. hayır yapmadım şimdiye kadar gerek olmadı. denemek amaçlı da fırsatım olmadı. doğrusal analizde zaman tanım fonksiyonları kullanmanın spektrum fonksiyonu yerine kullanmanın ne kadar fark ettirdiğini de deneyimlemedim. idecad içinde hazır ölçeklenmiş ivme-zaman kayıtları bardı diye hatırlıyorum. kendi kayıtlarınızı ölçeklemek için de idecad içinde hazır araç var. ama bunun kullanımı ile ilgili eğitim videosu yok diye biliyorum. varsa @levent özpak bey belki yardımcı olur. ben yıllar önce yüksek lisans tezimde seismosignal yazılımını kullanmıştım.

doğrusal olmayan analizde zaman tanım fonksiyonu henüz kullanamayıyoruz. diger iki yazılımda uzun süredir var ama ne kadar doğru çalıştığını bilemiyorum. idecad bu konuyu sonraya bıraktı ama ne zaman devreye girer hiç bilmiyorum.

Bu iki konuya da açıklık getirmek isterim. Öncelikle zaman tanım alanında mod toplama yöntemi bir doğrusal olmayan analiz veya ŞGDT için kullanılan bir analiz değildir. Zaman tanım alanında mod toplama yöntemi TBDY 4.8.3 'te belirtilen ve detaylarının EK 4B 'de bulunduğu DGT yaklaşımı için kullanılan alternatif bir deprem hesabıdır. Doğrusal bir yöntemdir ve Mod birleştirme yöntemine alternatif bir yöntemdir. Bu sebeple performans analizi anlamında "zaman tanım alanında mod toplama yöntemi" uygun bir yöntem değildir.

Zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz ( TBDY Bölüm 5.7 ) henüz programda mevcut değildir.

1650873895841.png

Bahsettiğiniz deprem kayıtlarının ölçeklenmesi hem zaman tanım alanında mod toplama yönteminde hem de zaman tanım tanım alanında doğrusal olmayan analizde kullanılmalıdır. Ölçeklendirme işlemi için aşağıda size yardımcı bağlantıları gönderiyorum.

Saygılarımla...

merhabalar,
beton yerleştirme hızını anlayamadım. birincisi m/saat olan formüle göre, betonu uzunluk boyutunda ölçmek nasıl oluyor. ikincisi olarak bu metreküp ise ve 2 diye bir değer alınıyor, 1 saatte 2 metreküp dökülmesi çok fazla yavaş değil mi?

merhabalar,
beton yerleştirme hızını anlayamadım. birincisi m/saat olan formüle göre, betonu uzunluk boyutunda ölçmek nasıl oluyor. ikincisi olarak bu metreküp ise ve 2 diye bir değer alınıyor, 1 saatte 2 metreküp dökülmesi çok fazla yavaş değil mi?
Alıntı ; " Betonun kalıp içindeki ortalama yükselme oranı yerleştirme hızı olarak adlandırılır. Beton kalıba yerleştirildikçe, herhangi bir noktadaki yanal basınç, bu nokta üzerindeki beton derinliği yükseldikçe artar. "

Son düzenleme:
Geri