rapor aldığımda malzeme sınıfı ahşap gözüküyor HI profili seçtim nasıl yapmalıyım

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    9.1 KB · Görüntüleme: 64
İyi günler . Kalıp iskelesi çizimi isteniyor şuan ama programda mevcut değil. Şuan işlerimiz beklemekte malesef yada elle çizeceğiz . Ne zaman gelecek yeni güncellemeyle birlikte Kalıp iskelesi çizimi tahmini bilgi verebilir misiniz ? Teşekkürler şimdiden

Arkadaşlar benim şöyle bir sorum var; Kalıp iskelesinin, betonarme projeyi yapan İnşaat Mühendisi ile ne alakası var?
Kalıp ekipmanları, çeşitli üreticiler tarafından üretilen ve özellikleri değişken olan malzemeler. Üretici firmaların bu hesapları şantiye için vermesi gerekmez mi? Şantiyede uygulayıcı mühendis arkadaşların üretici firma verilerine göre uygulamayı doğru yaptırmak gibi bir sorumluluğu varken bence proje mühendisinin konuyla hiç alakası yok!
Tabi şöyle bir durum var; kalıpla ilgili şantiyede bir sorun olduğunda içeri atılacak bir İnşaat Mühendisi lazım! Günah keçisi lazım.
Bana ne kardeşim X firmanın ürettiği kalıp iskelesinden !!!

Arkadaşlar benim şöyle bir sorum var; Kalıp iskelesinin, betonarme projeyi yapan İnşaat Mühendisi ile ne alakası var?
Kalıp ekipmanları, çeşitli üreticiler tarafından üretilen ve özellikleri değişken olan malzemeler. Üretici firmaların bu hesapları şantiye için vermesi gerekmez mi? Şantiyede uygulayıcı mühendis arkadaşların üretici firma verilerine göre uygulamayı doğru yaptırmak gibi bir sorumluluğu varken bence proje mühendisinin konuyla hiç alakası yok!
Tabi şöyle bir durum var; kalıpla ilgili şantiyede bir sorun olduğunda içeri atılacak bir İnşaat Mühendisi lazım! Günah keçisi lazım.

Amerika'daki bir ofis ile görüşmekteyim. Orada yaygın olduğu için olarak ahşap hesapları falan yapıyorlar. Bir tek bağlantı parçasının bile hesabı yapılmaz. Üretici kataloğu referans gösterilerek projeye eklenir. Betonarme yapılar için iskele hesabı yapılmaz. Orada müteahhit anlaştığı iskele firmasının hesaplarını belediyeye onaylatır. Çelik yapılarda kullanılan hazır gerdirme aparatları üzerine gelen yüke göre üretici kataloğundan seçilir. Çünkü bu tarz elemanlar firmadan firmaya farklılık gösterir. Bunların hesabını vermek firmanın sorumluluğudur.
Dış cephe iskelelerinde de öyle değil mi? En az 5-6 tip cuplock iskele var. Hepimiz dış cephe iskele hesabı yapıyoruz. Hangimizin iskelesi yerinde uygulandı ?
Kalıp iskelesi için acaba kaç şantiyede çelik dayama H20 kiriş falan kullanılıyor ? Şimdi programda hesaplar bunlara göre yapılacak.

Amerika'daki bir ofis ile görüşmekteyim. Orada yaygın olduğu için olarak ahşap hesapları falan yapıyorlar. Bir tek bağlantı parçasının bile hesabı yapılmaz. Üretici kataloğu referans gösterilerek projeye eklenir. Betonarme yapılar için iskele hesabı yapılmaz. Orada müteahhit anlaştığı iskele firmasının hesaplarını belediyeye onaylatır. Çelik yapılarda kullanılan hazır gerdirme aparatları üzerine gelen yüke göre üretici kataloğundan seçilir. Çünkü bu tarz elemanlar firmadan firmaya farklılık gösterir. Bunların hesabını vermek firmanın sorumluluğudur.
Dış cephe iskelelerinde de öyle değil mi? En az 5-6 tip cuplock iskele var. Hepimiz dış cephe iskele hesabı yapıyoruz. Hangimizin iskelesi yerinde uygulandı ?
Kalıp iskelesi için acaba kaç şantiyede çelik dayama H20 kiriş falan kullanılıyor ? Şimdi programda hesaplar bunlara göre yapılacak.
özellikle dış cephe iskele hesabı ve projesi ile ilgili dediklerinize aynen katılıyorum. inşsaat kalıbı için ise türkiye'de yaygın olarak uygulanan (gelişmiş kalıp sistemleri dışında ) iki türlü kalıp sistemi var.
1 - 11UY0011–3 AHŞAP KALIP
2 - 12UY0050-3 PANEL KALIP (SEVİYE 3)

üretici firmaların standart kalıp sistemleri panel kalıp sınıfına giriyor. ancak büyük çoğunlukla taşra da ahşap kalıp sistemleri kullanılıyor. bu yönetmeliği çıkaranlar muhtemelen ahşap kalıp sistemlerini baz alarak böyle bir ihtiyac olduğunu düşünmüş olmalılar.
ancak denetimin nasıl olacağı konusunda hiç bir fikirleri yok. şimdi projeci olarak ben ihtiyaç olmadığı halde kalıp hesabında en büyük kesitleri kullanıp projeme eklesem bile saha da uygulamacı usta yine bildiğini yapacak. yapı denetimlerde dış iskele de olduğu gibi bakacak. ters bir durumda herkes bir mazlum arayacak.
herkese kazasız belasız işler diliyorum.

Kesinlikle katılıyorum. Bu konu ilk duyurulduğunda da burada görüşümü belirtmiştim. Bize ne dayatılırsa onu yapıyoruz. Yazılımlar da hemen adapte oluyor bu işe. Sorumluluk bilmeyen o kadar çok meslektaşımız var ki kimsenin umurunda değil. Nasıl olsa yazılım hesaplıyor diye bakıyor.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Canlı seminer Kalıp iskelesi-png.png

Webinar Eğitimin adı: ideCAD Statik ile Kalıp İskelesi Tasarımı, Hesapları, Raporları ve Çizim Detayları

Webinar Eğitim tarihi: 21.04.2022

Saat: 14:00

Webinar Eğitim Konuları

• Taşıyıcı kalıp iskelelesi hesapları
  • Taşıyıcı kalıp iskelesi tasarımı
  • Taşıyıcı kalıp iskelesi raporları
  • Taşıyıcı kalıp iskelesi çizimleri

Zoom Webinar Toplantısına Katılın
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

ID : 944 5634 5089
Parola : idecad2022

Geri