Kalıp planı ölçü çizgileri

actombo

Tanınmış Üye
merhabalar
fotoğrafta görüldüğü gibi aks arasında ki mesafeler eksik,bunu nasıl düzenleyebilirim?

vbmV6v.png

Merhaba,

Eğik akslar için aks ayarlarına girin ve "Eğik aksları kontur dışında düzleştir" opsiyonunu aktif yapın.
Planda sağ tuş menüsündeki "Kontur Hesapla" komutunu kullanın ve tekrar çizim alın.

YasinTezel' Alıntı:
Merhaba,

Eğik akslar için aks ayarlarına girin ve "Eğik aksları kontur dışında düzleştir" opsiyonunu aktif yapın.
Planda sağ tuş menüsündeki "Kontur Hesapla" komutunu kullanın ve tekrar çizim alın.[/quote

Yasin bey aynen dediğiniz gibi yaptım ama istediğim ölçüleri alamadım:/aşağıdaki fotoğraftaki gibi oldu.

QaJN9r.png

A , I ve 3 Eğik akslar için aks ayarlarına girin ve "Eğik aksları kontur dışında düzleştir" opsiyonunu aktif yapın ve yeniden çizim alın.

Aynı Problem bende de var ve yukarıdaki önerilerinizin tamamını denemiş olmama rağmen eğik akslar için kalıp planına ölçü çizdiremiyorum. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Projenizde eğik aksların özelliklerinde "eğik aksları kontru dışında düzleştir" seçeneği işaretlenmemiş. Aksları seçip, obje özellikleri komutu tıklayın. Açılan diyalogda ilgili satır işaretlenip, kalıp planı alındığında ölçülendirme yapılıyor.
1649858310853.png
1649858364036.png

Kalıp planında gerekli görülen yerlerde serbest ölçülendirme komutu ile de ölçülendirme yapılabilir.

Projenizde eğik aksların özelliklerinde "eğik aksları kontru dışında düzleştir" seçeneği işaretlenmemiş. Aksları seçip, obje özellikleri komutu tıklayın. Açılan diyalogda ilgili satır işaretlenip, kalıp planı alındığında ölçülendirme yapılıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 24484
Ekli dosyayı görüntüle 24485

Kalıp planında gerekli görülen yerlerde serbest ölçülendirme komutu ile de ölçülendirme yapılabilir.

levent bey , kontur hesapla dediğimizde dış konturların dış beton yüzeylerine değecek şekilde boşluksuz bir kontur oluşturulması sağlanabilir mi ? bu şekilde olursa eğik akslar beton dış yüzünden itibaren dik hale gelecek ve ölçülendirmenin doğru değerde yapılacağını düşünüyorum.

levent bey , kontur hesapla dediğimizde dış konturların dış beton yüzeylerine değecek şekilde boşluksuz bir kontur oluşturulması sağlanabilir mi ? bu şekilde olursa eğik akslar beton dış yüzünden itibaren dik hale gelecek ve ölçülendirmenin doğru değerde yapılacağını düşünüyorum.

Bu aşamada istediğiniz noktalara göre ölçülendirme yapmak için, serbest ölçülendirme komutundan faydalanabilirsiniz.

Bunun için "kontur çizgileri" komutunu kullanarak konturu istediğiniz noktalardan kendiniz oluşturabilirsiniz.

Geri