KANOPİ TASARIMI

Merabalar..Kanopi tasarımı yapıyorum.Yanlız kesitler kurtarmıyor.Modelleme hatam,yükleme hatam veya sizin gördüğünüz birleşim bölgesi hataları varsa beni bilgilendirebilir misiniz ?
Geometri kontrolünde hata çıkmıyor.

Ekli dosyalar

• ÇAKIR PETROL KANOPİ.cde
    1 MB · Görüntüleme: 41
Rüzgar yükleriniz ve kaplama yükleriniz hatalı. Bu tarz benzinlik kanopilerinin bütün çatı yüzeyi kaplanır. Bunu göz ardı etmeyin. Ayrıca bu gibi konsol kanopilerde rüzgar yükleri çok kritik çıkar. TS EN 1991-1-4'e göre rüzgar yüklerini iyi hesaplamalısınız.

Onun dışında kurduğunuz konstrüksiyon gerek statik olarak gerekse uygulama olarak olmamış. Kim kime basıyor hangi elemanı kim taşıyor belli değil. Üsteki aşıkları kim taşıyor ? Aşıklar sadece baş ve sondaki makasa basmış. Orta kısımlar boş. Makasları plakalı yapmanıza gerek yok. Direk kaynaklı kutu makas yapabilirsiniz.

Geçen ay 1 tane çöken ve mahkemesi sonuçlanan kanopi dosyam oldu. Müteahhit ve sorumlu mühendis ciddi maddi cezalar aldılar. Yeterli tecrübeniz yoksa bu tarz işleri yapmamak hayrınıza olacaktır.

1- Kolonların üzerine kiriş olmadan makas girebilirsiniz. Ana hat makaslarınız kolonlara oturanlar olmalıdır. Ardından diğer doğrultudaki makaslar sizin yapı boyu tek parça girdikleriniz diğer doğrultudaki makaslar arasında tanımlı olmalı ve alt ve üst başlıklarından bu makasların alt ve üst başlıklarına bağlanmalıdır.
a1.png

2- Kolonların IPN seçilmesi uygun değildir. HEA ve/veya HEB grubu ile başlayınız.
3- Üst kısmın hem yan yüzlerinin hem de alt yüzüne de kaplama girişi gerekir.
4- Taşıyıcı sisteminin örnek olması bakımından ekteki örnek projeyi inceleyiniz. Projede makaslar kiriş ile girili, sizin kiriş ile girmenize gerek yoktur. Taşıyıcı sistem tasarımı açısından makasların ve çaprazların yerleşimine dikkat ediniz.

Ekli dosyalar

• kanopi.cde
    863.7 KB · Görüntüleme: 39
  • örnek kanopi.cde
    11.4 MB · Görüntüleme: 43
Meraba hocam.Makasları ve üstteki aşıkları sadece kaplama yükü girebilmek için yaptım.Makasların levhalı olup olmamasıyla ve aşıkların sadece iki makasa basmasıyla pek İlgilenmedim.Yük aktarımı olsun diye yaptım.Amaç elimdeki ana kiriş, tali kiriş ve kolonlar bu yüklemeleri taşıyor mu ?Bu proje şuan bir ilde yapılmış kanopi tasarımının aynısı.(aşıklar ve makaslar hariç)Kolonlar üzerinde Ana kirişler ve ana kirişleri birbirinden alttan bağlayan tali kirişler.Ve bu tali kirişleri birbirine bağlayan 40 lik kutu profiller.Modelleme,birleşim tipi ve kolon-kiriş IPN profil tiplerini mevcut bir projenin aynısını girerek seçtim.Çünkü adamların mevcut bir kanopisi varken sökmüşler.Şimdi aynı proje ve aynı profillerle tekrar başka yere kurmak istiyorlar.

Meraba hocam.Makasları ve üstteki aşıkları sadece kaplama yükü girebilmek için yaptım.Makasların levhalı olup olmamasıyla ve aşıkların sadece iki makasa basmasıyla pek İlgilenmedim.Yük aktarımı olsun diye yaptım.Amaç elimdeki ana kiriş, tali kiriş ve kolonlar bu yüklemeleri taşıyor mu ?Bu proje şuan bir ilde yapılmış kanopi tasarımının aynısı.(aşıklar ve makaslar hariç)Kolonlar üzerinde Ana kirişler ve ana kirişleri birbirinden alttan bağlayan tali kirişler.Ve bu tali kirişleri birbirine bağlayan 40 lik kutu profiller.Modelleme,birleşim tipi ve kolon-kiriş IPN profil tiplerini mevcut bir projenin aynısını girerek seçtim.Çünkü adamların mevcut bir kanopisi varken sökmüşler.Şimdi aynı proje ve aynı profillerle tekrar başka yere kurmak istiyorlar.

Ülkemizde maalesef bu tarz benzinlik kanopileri projesiz ve demirci ustaları tarafından sıklıkla yapıldı. Özetle çok yüksek ihtimalle mevcut profiller güncel yönetmelikleri karşılamayacaktır. Mal sahibine bu durumu izah ederek mümkün olduğunca mevcut profilleri kullanarak yeni bir proje hazırlayabilirsiniz.

Geri