Kapalı Çıkmalarda kuşatılmış kolon durumu

ORHAN14

Etkin Üye
Merhabalar, planlı alanlar imar yönetmeliğinin yeni düzenlemesine göre sadece konut içeren kapalı çıkmalarda aşağıdaki şart bulunmakta. Elimdeki projeye çıkmaların olduğu kısımlarda mecburen dikey kolonlar kullanmaktayım. kirişleri ise bunlara hangi genişlikle bağlarsam bağlayayım kuşatılmış kolon durumunu sağlayamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Projeyi ekte paylaştım...

1690541478511.png

Ekli dosyalar

• Statik.cde
    322.3 KB · Görüntüleme: 97
Merhaba

Normalde konsol ve basit kirişler kolon-kiriş kesme güvenliğinde dikkate alınmamaktadır (bana kalırsa alınmamalıdır da). Ancak yeni genelgeye göre dikkate alacağız gibi duruyor. İdecad bunu seçenek olarak sunuyor. Açmak için ise;

Analiz ayarları > TBDY Seçenekleri > Kolon kiriş kesme güvenliğinde konsol ve basit kirişleri dikkate al seçeneğini işaretlemeniz gerekiyor.

k12-13-14 çerçeve kirişlerinizin mininmum genişliğini 60cm yapmanız gerekiyor.

Biz her iki durum için de analiz yapıp yapı denetim ve ilgili idareye öyle rapor sunacağız

Ancak her halukarda köşe kolonları kuşatılmış yapamazsınız.

çok teşekkür ederim. peki üst tarafta bulunan k5, k6 ve k7 kirişlerine bakacak olursak; k6 asansör kirişi, k7 ise yatak odasında geçen bir kiriş. burada hiç bir kolonda kuşatılmış birleşim sağlayamamaktayım. Öneriniz nedir?

Maalesef S2-3-4 kolonlarını da kuşatılmış yapabilmek için K4-5-6-7 kirişlerinin genişliklerini de arttırmanız gerekiyor

Ancak asansör ve merdiven var. Asansör ve merdiven minimum net boşlukları kurtarmaz ise, kuşatılmış yapamadığınız kolonları perdeye çevirmeniz gerekicektir. (Veya kolon yönü değişimi yapmanız gerekecek ancak oda var) Düzeltme: s2-3-4 kolon yönü değişimi yapabilirsiniz. Asansör içine ve merdiven içine

Bu yapı z+2, genelgeye göre z+2'de de bu kural geçerli mi incelemek gerekir

Merhabalar, planlı alanlar imar yönetmeliğinin yeni düzenlemesine göre sadece konut içeren kapalı çıkmalarda aşağıdaki şart bulunmakta. Elimdeki projeye çıkmaların olduğu kısımlarda mecburen dikey kolonlar kullanmaktayım. kirişleri ise bunlara hangi genişlikle bağlarsam bağlayayım kuşatılmış kolon durumunu sağlayamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Projeyi ekte paylaştım...

Ekli dosyayı görüntüle 36368
görselde yer alan slaytın tamamını paylaşmanız mümkünmü acaba yönetmeliği anlama anlatma açısından yararlı bir içerik mümkünse

"zemin+4 katı geçmeyen binalarda ise kapalı çıkma yapılması durumunda; çıkmayı teşkil eden konsolun mesnetlendiği/bağlantılı olduğu kolonların, türkiye bina deprem yönetmeliğinin eki esasların 7.5.1 maddesinin (a) bendi kriterlerine uygun kirişler ile birbirine bağlanması suretiyle çerçeve teşkil edilmesi zorunludur."

burada sanırım sadece kirişlerin seçilmesi gereken boyuttan bahsediyor. yani köşe kolonlara gelen kirişler gerekli genişliği sağladığımızda o kolonun kuşatılmış olmamasın pek bir önemi kalmıyor gibi.

Geri