KAPALI ÇIKMALARDA KİRİŞ GENİŞLİKLERİ T.B.D.Y 7.5.1 (A) BENDİ

Zemin+4 katı geçmeyen binalarda ise kapalı çıkma yapılması durumunda; çıkmayı teşkil eden konsolun mesnetlendiği / bağlantılı olduğu kolonların, türkiye bina yönetmeliğinin eki esasların 7.5.1 maddesinin (a) bendi kriterlerine uygun kirişler ile birbirine bağlanması suretiyle çerçeve teşkil edilmesi zorunludur.

ÖNCEKİ KONUMDA YETERİNCE ANLATAMADIĞIM İÇİN CEVAPTA GELMEDİ YENİ KONU AÇIYORUM.

YUKARIDAKİ YÖNETMELİK MADDESİNCE KAPALI ÇIKMALARDA KİRİŞİN GENİŞLİĞİNİ BAĞLANDIĞI KOLON YÜZEYİNİN 3H/4 DEN AZ OLMAMALI VE 4 TARAFI KİRİŞLERLE BAĞLANMALI YANİ KUŞATILMIŞ KOLON OLMALI.

1) KOLON EN ÇOK 3 TARAFI KİRİŞLERLE ÇEVRİLİ İSE BU İBARE GEÇERLİ MİDİR?
2) YANAL BAĞLANTIDA 100 CM LİK BİR KOLONA BAĞLI KONSOL MESNETLİ KİRİŞ 75 CM GENİŞLİĞİNDE OLMAK ZORUNDA. BU NE KADAR MANTIKLI BİR UYGULAMA ?
3) BU YÖNETMELİK İBARESİ DEĞİŞECEK Mİ? İDECAD DE BUNA İSTİNADEN BİR GÜNCELLEME GELECEK Mİ ?

SORUNUMUN ASIL NEDENİ İDARENİN BU MADDEYİ ÖNÜME GETİRİP PROJELERDE REVİZE ETMESİNİ İSTEMEKTE. AMA HEM TASARIMLARDA MANTIKLI OLMAYAN OLUŞUMLAR HEM DE İZAHI OLMAYAN GENİŞLİKTE KİRİŞLER ORTAYA ÇIKIYOR. AYDINLATICI BİR CEVAPLARINI BEKLİYORUM. TEŞEKÜRLER..

Selamlar, sırf bu konu hakkında bende mühendis arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Her iş de, her yapı denetim denetcisi ile bu konu yüzünden tartışmak saçma oluyor. Doğru yorum ve tasarım ne ise onu yapalım da bu süreci sükünet ile atlatalım. Hayırlı akşamlar.

Selamlar, sırf bu konu hakkında bende mühendis arkadaşların görüşlerini bekliyorum. Her iş de, her yapı denetim denetcisi ile bu konu yüzünden tartışmak saçma oluyor. Doğru yorum ve tasarım ne ise onu yapalım da bu süreci sükünet ile atlatalım. Hayırlı akşamlar.
Merhaba. Birinin cevapta olsa birşey yazması ne kadar guzel. Sorun diye düsündüğüm ve yeni yonetmelik esasinca 7.5.1 a bendine atıfta bulunan bu ibare aşırı sacma ve bir gün birinin tasarimını patlatinca ortadan kalkar. Çözüm ise çok aramadan kapalı konsolu taşıyan kiriş bağlandıgı kolona bu köşe kolonda olabilir kuşatilmıs veya kusatilmamısta olabilir. Bağlandıgı kolonun 3h/4 az olamaz. Yani 60 lık yuzeye bahlaniyorsa kiriş min 45 cm genişliğinde olması lazım. Bunu şuan da anlamayan ve farketmeyen çok sayida yapi denetim ve idareler var. Umarim bu ibare birgün kalkar veya bu mantik dışı uygulama (bence) sebebi bakımından bizleri aydınlatir ki. Evet mantikli diyelim. İyi akşamlar..

Zemin+4 katı geçmeyen binalarda ise kapalı çıkma yapılması durumunda; çıkmayı teşkil eden konsolun mesnetlendiği / bağlantılı olduğu kolonların, türkiye bina yönetmeliğinin eki esasların 7.5.1 maddesinin (a) bendi kriterlerine uygun kirişler ile birbirine bağlanması suretiyle çerçeve teşkil edilmesi zorunludur.

ÖNCEKİ KONUMDA YETERİNCE ANLATAMADIĞIM İÇİN CEVAPTA GELMEDİ YENİ KONU AÇIYORUM.

YUKARIDAKİ YÖNETMELİK MADDESİNCE KAPALI ÇIKMALARDA KİRİŞİN GENİŞLİĞİNİ BAĞLANDIĞI KOLON YÜZEYİNİN 3H/4 DEN AZ OLMAMALI VE 4 TARAFI KİRİŞLERLE BAĞLANMALI YANİ KUŞATILMIŞ KOLON OLMALI.

1) KOLON EN ÇOK 3 TARAFI KİRİŞLERLE ÇEVRİLİ İSE BU İBARE GEÇERLİ MİDİR?
2) YANAL BAĞLANTIDA 100 CM LİK BİR KOLONA BAĞLI KONSOL MESNETLİ KİRİŞ 75 CM GENİŞLİĞİNDE OLMAK ZORUNDA. BU NE KADAR MANTIKLI BİR UYGULAMA ?
3) BU YÖNETMELİK İBARESİ DEĞİŞECEK Mİ? İDECAD DE BUNA İSTİNADEN BİR GÜNCELLEME GELECEK Mİ ?

SORUNUMUN ASIL NEDENİ İDARENİN BU MADDEYİ ÖNÜME GETİRİP PROJELERDE REVİZE ETMESİNİ İSTEMEKTE. AMA HEM TASARIMLARDA MANTIKLI OLMAYAN OLUŞUMLAR HEM DE İZAHI OLMAYAN GENİŞLİKTE KİRİŞLER ORTAYA ÇIKIYOR. AYDINLATICI BİR CEVAPLARINI BEKLİYORUM. TEŞEKÜRLER..
öncelikler Zemin+4 kat ibaresi 12 AĞUSTOS TARİHLİ DEĞİŞİKLİK İLE ZEMİN+7 KAT OLDU. VE BAZI GÜNCELLEMELER GELDİ.

SORULARINIZA GELİNCE ( KİŞİSEL YORUMLARIM )

1- BURADA ÖNEMLİ OLAN İŞİN MANTIĞIDIR. ELBETTE BİNALARDA KÖŞELERE GELEN KISIMLARDA DÖRT TARAF OLMASI ZATEN MÜMKÜN DEĞİLDİR. ASLINDA BURADA İFADE EDİLMEK İSTENEN TÜM BAĞLANTI YÖNLERİDİR.

2- SON DERECE MANTIKLI BULDUĞUMU VE BU YÖNETMELİKTEN ÖNCE DE KAPALI ÇIKMLARDA UYGULAMAYI BUNA GÖRE YAPTIĞIMI İFADE ETMELİYİM. ANCAK BİR İDARE ÇIKIPTA KİRİŞ ENİNİN DE SINIRLANDIRILDIĞI BİR YERDE YÜKSEKLİĞİ ENİNDEN AZ OLMAZ DERSE O ZAMAN SORUN BAŞLAR. ( YANİ 75/75 LİK KİRİŞER GİBİ ) GÜÇLÜ KOLON - ZAYIF KİRİŞ MANTIĞI BU BAĞLANTI KİRİŞLERİNDE YÜKSEKLİĞİ DÖŞEME KALINLIĞINA GÖRE AYARLADIĞINIZDA ( YANİ 12 LİK DÖŞEME İÇİN 36 CM - 15 LİK DÖŞEME İÇİN 45 CM KİRİŞ YÜKSEKLİĞİ GİBİ ) SAĞLANIYOR. ZATEN 100 CM Yİ GEÇEN KOLON YERİNE PERDE YAPMAK DAHA MANTIKLI. PERDELERDE DE BÖYLE BİR KUŞATILMIŞ MANTIĞI YOK. AMA YİNE DE BAĞLANTI KİRİŞ GENİŞLİKLERİNİ EN AZ 40 - 45 CM ( YADA PERDE BAŞLIĞI VE PERDE BOYUNA GÖRE ) YAPMANIN FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM.

3- DEĞİŞİKLİK ZATEN BAŞTA BAHSETTİĞİM GİBİ YAPILDI. BAŞKACA BİR DEĞİŞİKLİK OLACAĞINI SANMIYORUM. İDECAD 11 VERSİYONDA ÖZELLİKLE BİRLEŞİMLERİN GEOMETRİ KONTROLÜNDE DETAYLANMASI İLE İLGİLİ BİR GÜNCELLEMENİN FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. DİĞER YANDAN KUŞATILMIŞ BİRLEŞİMLER ZATEN İDECAD RAPORLARDA VERİLMEKTEDİR.

HERKESE İYİ PAZARLAR.

Yeniden selamlar. Olcay bey fikirleriniz için teşekkürler. 100/100 kolonları perde yapmak daha mantıklı elbette ama 15 katlı bır binada, altı otopark ve iş yeri olan bir tasarım düşünün, c40 da beton sınıfı olsun; yıne aynı düşüncelere mi sahip olurdunuz?

Olcay bey'in dediği gibi kapalı çıkmalarda ki şimdi zorunlu olan tasarım kurallarını çoğu mühendis önceden uyguluyordu. Hatta bazı bölgelerde şart olmamasına rağmen, maddi kaygı olmadan, iş alamamak durumunda kalsa dahi bu tasarım şeklini benimseyen çok mühendis oldu. Ancak burada ki mevzu vur dedik öldürdü şeklinde gelişen bir süreç. Olcay bey e ilave olarak, kiriş sınırlaması genişlik ile de devam edıyor. Kiriş genişiliği, bağlı bulunduğu kolonun dik kenarının toplamı ile kiriş yüksekliğinin toplamından fazla olamaz ibaresi ile de bir çok sıkıntı karşımıza çıkmaktadır.

Saygılarım ile.

Yeniden selamlar. Olcay bey fikirleriniz için teşekkürler. 100/100 kolonları perde yapmak daha mantıklı elbette ama 15 katlı bır binada, altı otopark ve iş yeri olan bir tasarım düşünün, c40 da beton sınıfı olsun; yıne aynı düşüncelere mi sahip olurdunuz?

Olcay bey'in dediği gibi kapalı çıkmalarda ki şimdi zorunlu olan tasarım kurallarını çoğu mühendis önceden uyguluyordu. Hatta bazı bölgelerde şart olmamasına rağmen, maddi kaygı olmadan, iş alamamak durumunda kalsa dahi bu tasarım şeklini benimseyen çok mühendis oldu. Ancak burada ki mevzu vur dedik öldürdü şeklinde gelişen bir süreç. Olcay bey e ilave olarak, kiriş sınırlaması genişlik ile de devam edıyor. Kiriş genişiliği, bağlı bulunduğu kolonun dik kenarının toplamı ile kiriş yüksekliğinin toplamından fazla olamaz ibaresi ile de bir çok sıkıntı karşımıza çıkmaktadır.

Saygılarım ile.
MERHABA... 15 KATLI BİR BİNADA KONSOL ÖNGEREMİYORUZ YÖNETMELİK GEREĞİ ZATEN. YÜKSEK KATLI BİNALAR ( ZEMİN +7 KAT ÜZERİ )BU DEĞİŞİKLİK KAPSAMINDA DEĞİL. DİĞER YANDAN YÜKSEK KATLI BİR BİNA DA 100 CM'LİK KOLONA 75 CM KİRİŞ ÇOK DA ABARTI DA DEĞİL.
İYİ ÇALIŞMALAR.

Bu kuşatılmış kolon meselesi Z+7 katı geçmeyen tüm projeler için geçerli mi? Yoksa emsal kaybı yaşanmaması adına kolonların 1m taşırıldığı yerler için mi?

Öncelikle mevzu kuşatılmışlık değil. Kolonunuz kuşatılmış olmak zorunda değil, zira kolon veya perdeler ile çerçeve oluşturmayan kirişler kuşatılmışlık için kullanılmamalı. Yani dış akslardaki kolonlarınız zaten kuşatılmış olamaz. Genelgede sadece kiriş genişlikleri kolonun ilgili yüzünün 3/4 boyutundan küçük olmamalı diyor. Buna perdeler dahil değil. (kolonda kapalı çıkma var ise)

Kapalı çıkma olan tüm projeler için geçerli, zira zaten z+7den sonra kapalı çıkma yapamıyorsunuz.

En basitinden bitişik nizamlarda ön veya arka cephede kapalı çıkmanız varsa köşedeki kolonları kuşatmanın(yönetmelikteki 4 taraftan 3/4 kuralı ile)imkanı yok hemen 10 cm yanınızda komşu bina var.Kapalı çıkmayı teşkil eden düşey taşıyıcı elemanlar birbirine kirişler ile bağlanması zorunludur deyip bıraksa karmaşa da olmayacaktı.3/4 kuralını sağlamak ve yaptığımız tasarımda kiriş genişliğini de göreceli az tutmanın yolu o kısımlarda 30/60, 30/80 gibi dikdörtgen kolon yerine 40/40, 45/45 gibi kare kolonlara yönelmek oluyor.Bir taraftanda bu 3/4 kuralı kaset döşemeye(Tbdy ile birlikte uygulamada yayılan çift yönlü asmolen) doğru tasarımı itiyor.Geniş kirişler ve mimar- müteahhitin gözüne batan sarkık olayı...

Biz 4 5 senedir kapalı çıkmadaki çerçeve kirişlerini zaten minimum 45 50cm yapıyorduk. Aksi halde kolon kiriş kesme güvenliğini zaten sağlayamıyorduk. Bu çok büyük bir boyut değil. Yönetmelik zaten önceden de kolon-kiriş uyumu için bu boyutlara yönlendiriyordu.

Mimar müteaahite söyleyin, zaten alçıpan asmatavan filan yapıyorsunuz, bari boşa yapmış olmassınız diye...

Geri