Kaset döşeme donatı yetersiz

tahae

Üye
Kaset döşemeli sistemde balkon döşemelerinde hata alıyorum. Balkonlardaki açıklıklar bir hayli fazla döşemelere hareketli yük olarak 0,5 girince hata veriyor. Rapordan baktığımda ilgili döşemeler için donatı yetersiz ve kesit yetersiz gibi hatalar var. Ancak betonarme penceresinden manuel müdahale yazamıyorum. Donatı kısımlarında "sol ko., sağ ko." gibi ifadeler var. Öyle sanıyorum ki yandaki kasetin donatılarını baz alıyor bu döşemelerde. Nasıl ayırabilirim?

Ekli dosyalar

• kaset.cde
    2.2 MB · Görüntüleme: 17
  • Ekran görüntüsü 2023-03-13 191018.png
    Ekran görüntüsü 2023-03-13 191018.png
    348.3 KB · Görüntüleme: 25
Nervürler basit mesnetli olarak hesap yapılır. eğer döşeme kenarı ile modellerseniz bir kenarı boşta kalacağından sistem dengede olmaz ve çözemezsiniz. Konsolların etrafına alın kirişi ekleyerek çözümleme yapın. Ayrıca çerçeve oluşmayan kısımlar var. kalıp planını tekrar gözden geçirmeniz gerektiğini düşünüyorum

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    30.4 KB · Görüntüleme: 32
Nervürler basit mesnetli olarak hesap yapılır. eğer döşeme kenarı ile modellerseniz bir kenarı boşta kalacağından sistem dengede olmaz ve çözemezsiniz. Konsolların etrafına alın kirişi ekleyerek çözümleme yapın. Ayrıca çerçeve oluşmayan kısımlar var. kalıp planını tekrar gözden geçirmeniz gerektiğini düşünüyorum
Kalıp planından rahatsızım ben de. Düzgün bir yük akışı olsun istiyorum ancak 3 daire üzerine çizilen bir proje olduğundan mimari olarak hiçbir şekilde mümkün olmuyor. Perde oranını arttırmayı düşünüyorum en azından. Söylediğiniz gibi yapınca çözüldü bu arada problem teşekkürler.

Geri